Borsa Yorumları

Nesnelerin İnterneti Alanında Öne Çıkan 2 Hisse

Temmuz 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nesnelerin İnterneti Alanında Öne Çıkan 2 Hisse

Yapay zekâ gibi büyük teknoloji trendleri manşetlerin hakimi haline geldi desek yalan olmaz. Ancak teknoloji yatırımcısı Richard Clode’a göre, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi bazı niş alanlar da önemli bir potansiyel sunuyor.

NXP Semiconductors (NXPI) ve Impinj (PI), Janus Henderson Investors’ın fon yöneticisi Clode’un uzun vadede kazançlı çıkacağını düşündüğünü iki IoT hissesi. 

Peki neden? Bu sorunun yanıtı için biraz teknolojiyi irdelememiz gerekiyor. Clode’un ilerleme kaydettiğini düşündüğü bir IoT teknolojisi de tedarik zinciri takibi için radyo frekansı ile tanımlamayla (RFID) ilişkili.

RFID, envanter ve varlıkları takip etmek için küçük kablosuz çipler kullanıyor ve 2000’li yılların başında tedarik zinciri görünürlüğünde bir atılım olarak görülüyordu. Ancak teknoloji o zamanlar çok pahalı ve güvenilmezdi.

Teknolojilere yatırım yapmak için en iyi zaman, kimsenin bu teknoloji hakkında konuşmak istemediği zamandır.” diyen Clode, beş ya da altı yıl önce manşetleri kaplayan IoT ile ilgili haberlerin şu anda neredeyse sıfıra indiğini belirtiyor.

Örneğin maliyetlerin düşmesi, performansın artması ve yıllar süren pilot uygulamaların ardından Walmart (WMT) ve UPS (UPS), gönderileri etiketlemek için RFID’yi yaygın olarak kullanıyor. 

Clode, “Walmart RFID’yi giyim eşyalarında kullanıyordu ve şimdi hemen hemen her kategorideki tüm tedarikçileri için zorunlu hale geldi: ‘Walmart’a tedarik sağlamak istiyorsanız, her ürünü etiketlemek zorundasınız’” diyor.

NXP ve Impinj’in bugün bu trendden faydalanacak RFID çiplerinin baskın üreticileri olduğuna dikkat çeken Clode, pil veya görüş hattı olmadan kablosuz olarak bilgi iletebilen özel çiplerinin, bu şirketleri tedarik zinciri uygulamaları için ideal hale getirdiğine inanıyor. 

ABD’de de listeli Hollandalı NXP Semiconductors, 58 milyar dolarlık piyasa değeri ile otomobil mikroçipleri ile tanınan önemli bir oyuncu.

Impinj ise tamamen RFID çiplerine odaklanıyor ve 2,4 milyar dolarlık daha küçük bir değerlemeye sahip. Analistlerin konsensüs 12 aylık ortalama hedef fiyatı, hisse için önümüzdeki 12 ayda 45%’lik bir artışa işaret ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC