Bültenler

Nefesler Tutuldu! Powell, Jackson Hole’da Konuşuyor!

August 26, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Nefesler Tutuldu! Powell, Jackson Hole’da Konuşuyor!

Powell, Jackson Hole toplantısında gerçekleştireceği konuşmasını tamamladı.

Hafta boyunca piyasanın odağı Jackson Hole toplantısı ve Powell’ın toplantıda yapacağı konuşmadaydı. Bu konuşma önümüzdeki ay gerçekleşecek FED toplantısının çıktıları hakkında ipuçları verebileceği için oldukça önemli. 

🗣️ Powell’ın konuşmasının detayları:

👉 “Eylül toplantısındaki faiz artışının boyutunu makro veriler (enflasyon, işsizlik vs.) belirleyecek.”

👉 “Erken faiz indirimlerinin oluşturabileceği olası tehlikelere karşı tarih bizi uyarıyor.”

👉 “Bir müddet daha kısıtlayıcı politikalara (faiz artırımı vs.) devam etmemiz gerekecek.

👉 “Yüksek faiz, daha yavaş ekonomik büyüme ve daha yumuşak istihdam, enflasyonun düşmesini sağlayacaktır ancak hanehalkı biraz zorluk çekebilir.”

👉 “Hedefimiz enflasyonu 2% seviyesine kadar düşürmek.

Powell’ın konuşması sona erdi.

Konuşmadan 26 gün sonra gerçekleşecek eylül ayı toplantısında 50 baz puanlık artırım ihtimali 36%’dan 43,5%’e yükseldi.75 baz puanlık artırım ihtimali ise 64%’ten 56,5%’e düştü.

Nefesler Tutuldu! Powell, Jackson Hole'da Konuşuyor!

Jackson Hole Toplantısı Nedir?

Jackson Hole, her yıl dünyanın en önemli merkez bankacıları ve finansal piyasa katılımcılarını Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında bir araya getiren bir sempozyumdur. Bu yıl “Ekonomi ve Politika Üzerindeki Kısıtlamaların Yeniden Değerlendirilmesi” temasıyla gerçekleştirilecek.

1978’den bu yana düzenlenen sempozyumun bu yılki teması kapsamında, salgın sırasında ekonomik kısıtlamaların ortaya çıkışı ve arzla ilgili konuların ekonomi üzerindeki etkileri değerlendirilecek.

Analistlerin Powell’ın Konuşmasına Yönelik Beklentileri Nasıldı?

Piyasalar bir hafta boyunca Jackson Hole toplantısında Powell’dan gelebilecek açıklamalarla ilgili beklentileri fiyatladı. Analistler de yatırımcıların kendilerini “şahin” yani agresif tondaki mesajlara hazırladığını düşünüyor. 

Özellikle konuşmada Powell’ın enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesi beklenirken analistler, Powell’ın agresif bir sıkılaşma mesajı vermesinin beklendiğini belirtti.

Goldman Sachs ekonomistleri ise Powell’ın temmuz ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası verdiği sıkılaşma mesajlarına bağlı kalmasını beklediklerini belirtti.

American Enterprise Institute (AEI) Kıdemli Uzmanı Desmond Lachman, enflasyonun 1981’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye yakın olduğunu ve işgücü piyasasının çok güçlü olduğunu söyledi. Lachman, “Cuma günü Jackson Hole’de FED Başkanı Jerome Powell, FED’in enflasyonun önemli ölçüde düştüğüne dair çok açık işaretler görene kadar şahin para politikası duruşuna devam etme niyetini yineleyecek gibi görünüyor.” dedi.

FED Üyelerinin Açıklamaları Nasıldı?

Her büyük konuşma, karar ve toplantı öncesinde olduğu gibi Powell’ın cuma günkü Jackson Hole konuşması öncesinde de borsalardaki endişe ve gerginlik oldukça yüksek. 

Son bir ay içerisinde FED’in en önemli üyesi hariç belki de herkesten oldukça sert ve agresif tonda açıklamalar duyduk. Tabii bunlar moralleri bozsa da henüz Powell’ı dinlemedik. Bu yüzden FED’in görece en yapıcı, yumuşak ve “güvercin” üyesi olan Powell’ın bugünkü konuşması borsanın gidişatı açısından önemli olacak.

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, yaptığı yorumlarla FED’in önümüzdeki süreçte agresif bir şekilde faiz artırımına devam edeceğinin sinyallerini verdi. Enflasyonun 8-9% gibi yüksek olduğu bir noktada, bunun daha fazla kötüleşmesini engellemek adına enflasyon 2% olana kadar sert davranacaklarını söyledi.

Kansas City FED Başkanı Esther George, bankanın gelecek ay faiz oranını ne kadar artıracağını tahmin etmek için çok erken olduğunu, enflasyon ve iş gücü piyasasına ilişkin önemli verilerin henüz gelmediğini söyledi.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ile Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker da George’un açıklamalarını destekleyici ifade kullanarak faiz artırımının 50 baz puan mı 75 baz puan mı olacağına karar vermediklerini bildirdi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise yükselen enflasyon karşısında çabuk hareket etmeleri gerektiğini, politika faizini yıl sonuna kadar 3,75%-4%’e yükseltmeleri gerektiğini belirtti. İfadelerinde ayrıca “Önden yüklemeli faiz artırımından yanayım. Faiz artışlarında geç kalmak yerine erken davranmayı tercih ederim. Şu an (fonlama maliyetinde) 2,33%’teyiz ve bu yeterli değil.” diye konuştu.

Nefesler Tutuldu! Powell, Jackson Hole'da Konuşuyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı