Borsa Yorumları

Muhteşem Yediliyi Muhteşem Bir 2023’ün Ardından Neler Bekliyor?

Muhteşem Yediliyi Muhteşem Bir 2023’ün Ardından Neler Bekliyor?
Google News Icon Takip Et

Yüksek faiz oranlarının damgasını vurduğu 2022’de adeta fırtınalarla boğuşan büyük teknoloji hisseleri, 2023’te bu trendi tam tersine çevirerek muhteşem bir yıl geçirdi desek yalan olmaz. 

Bu hisseler için 2023’ü muhteşem olarak tanımlıyoruz çünkü bu yıla Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Nvidia (NVDA), Tesla (TSLA) ve Meta Platforms (META) şirketlerinden oluşan Muhteşem Yedili’nin performansı damga vurdu. 

Teknoloji dünyasının liderleri olarak anılan bu hisseler, 2023’te toplam 75% ralli yaparken S&P 500’ün diğer 493 şirketi 12%, endeks ise 23% yükseldi. 

Muhteşem Yediliyi Muhteşem Bir 2023’ün Ardından Neler Bekliyor?

🌎 ABD Borsalarıyla Sınırlı Kalmadılar

Öyle ki Goldman Sachs Global Investment Research’e göre Muhteşem Yedili hisseleri, S&P 500 piyasa değerinin 30%’unu oluşturuyor. Allspring Global Investment analisti Ann Miletti, “S&P 500’ün oldukça çeşitli şirketleri temsil etmesi gereken bir endeks olduğunu düşündüğümde bu akıllara durgunluk veren bir oran.” diyor. 

Büyük teknoloji hisselerinin etkisi yalnızca ABD borsalarıyla da kısıtlı kalmamış. Küresel hisse piyasasının 85%’ini kapsadığını öne süren MSCI All Country World Index’te Muhteşem Yedili’nin toplam kapsamı Japonya, Fransa, Çin ve İngiltere’deki hisselerin kapsamından daha fazla.

Bu rakamlar iyi, hoş ama madalyonun öteki yüzüne de bakmak gerek. Yatırımcılar ve stratejistler bir süredir bu güçlü performans karşısında piyasadaki yığılmadan endişeli. 

Neden diye sorarsan; piyasa kazançlarının büyük bir kısmından yalnızca bir avuç hisse sorumluysa, o zaman bu hisseler büyük bir çöküş karşısında daha savunmasız bir hale gelir. 

Bu endişelerin bir örneği olarak geçen yıl Fed’in meşhur faiz artırım kampanyasının başlamasıyla büyük teknoloji hisselerinin düşüşü verilebilir. Faizler sıfıra yakında seyrederken yatırımcılar teknoloji ve diğer büyüme hisselerinden güçlü kazançlar elde etmiş ancak faizler artmaya başladığında bu hisseler daha az riskli yatırımların rekabetiyle karşı karşıya kalmıştı. 

Böylece Muhteşem Yedili, 2022’de toplam 40% gerilemiş ve bu isimlerin piyasa değerlerinden toplam 4,7 trilyon dolar silinmişti. Buna karşılık S&P 500’ün diğer hisseleri yalnızca 12% düşmüştü. 

Birçok yatırımcı 2023’te de benzer bir performans beklese de bu yıl büyük teknolojinin mart ayındaki bankacılık krizi, hükümetin borç gündemi ve jeopolitik karmaşaların üstesinden geldiği bir yıl oldu. 

Muhteşem Yedili bu yıl borsanın kazanç büyümesine de katkıda bulundu. FactSet’e göre S&P 500 şirketlerinin kazançları bu yıl yalnızca 0,7% arttı ve Muhteşem Yedili’nin katkısı olmasaydı kazançlar 4% düşecekti. 

Muhteşem Yediliyi Muhteşem Bir 2023’ün Ardından Neler Bekliyor?

Tabii bu kazançların arkasında da Wall Street’i ele geçiren yapay zekâ dalgası vardı. 2023’te Microsoft 55% yükselerek kasımda rekorlar kırarken, Apple 52% artışla haziran ayında piyasa değeri 3 trilyon dolara yaklaşan ilk şirket oldu.

Yapay zekâ demişken Nvidia’dan bahsetmemek de olmaz. Şirket hisseleri, bu yıl yapay zekâ uygulamalarında kullanılan çiplerin üreticisi olarak üç kat arttı ve Nvidia piyasa değeri 1 milyar doları aşan ilk çip şirketi oldu. 

Ancak Muhteşem Yedili’nin bazı isimleri geçen yılki fırtınadan henüz tam olarak toparlanamadı. Amazon, Alphabet, Meta ve Tesla hâlâ 2021 sonundaki seviyelerinin altında işlem görüyor. 

Angeles Investment Advisors baş yatırım yetkilisi Michael Rosen, teknoloji hisselerinin yeniden yükselişe geçmesinin bir nedeninin, yüksek faiz oranlarının onlarca yıldır ilk kez nakit getiri elde etmelerine yardımcı olması olduğunu söyledi. Bu da şirketlerin bilançolarını güçlendirdi ve daha yüksek kârlar elde etmelerine yardımcı oldu.

Teknoloji hisseleri, piyasanın geneline kıyasla hâlâ pahalı görünüyor. Nvidia önümüzdeki 12 ay için öngörülen kazançlarının 25 katından işlem görürken, Microsoft’un katsayısı 31 ve Apple’ınki 30 seviyesinde. Buna karşılık, S&P 500 gelecekteki kazançlarının 19 katından işlem görüyor.

Laffer Tengler Investments CEO’su ve baş yatırım yetkilisi Nancy Tengler, teknoloji hisseleri için para ödemeye değer olduğunu çünkü faiz oranlarının yükseldiği dönemlerde daha iyi performans gösterebileceklerini söyledi. 

Tengler, “Herkes değerlemelere geri dönüyor, ‘Ah, ama çok pahalılar,’. Ama değiller. Yavaşlayan bir ekonomik ortamda, güvenilir büyüme hisselerine yatırım yapmak istersiniz. Bunlar da bu tür şirketler.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal