Amazon

Muhteşem Yedili’nin Toplam Kârı Dünyadaki Tüm Ülkeleri Geride Bıraktı

Muhteşem Yedili’nin Toplam Kârı Dünyadaki Tüm Ülkeleri Geride Bıraktı
Google News Icon Takip Et

Deutsche Bank’ın yeni araştırmasına göre, bir dizi teknoloji devinin oluşturduğu Muhteşem Yedili olarak adlandırılan ayrıcalıklı hisse grubu, şu anda dünyadaki neredeyse tüm diğer büyük ülkelerden daha büyük bir finansal güce sahip.

Bankanın yayınladığı bir araştırma notuna göre, ABD’nin teknoloji devleri Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan Muhteşem Yedili’nin kârlarındaki ve piyasa değerlerindeki hızlı artış, neredeyse tüm G20 ülkelerinde borsaya kayıtlı tüm şirketlerin kârlarını geride bıraktı.

ABD dışındaki G20 ülkeleri arasında sadece Çin ve Japonya borsalarında işlem gören şirketleri birleştirildiğinde Muhteşem Yedili’den daha yüksek kârlara sahip.

Deutsche Bank analistleri, Muhteşem Yedili’nin birleşik piyasa değerinin tek başına grubu dünyanın en büyük ikinci ülke borsası yapacağını ve dördüncü sıradaki Japonya’nın iki katına çıkaracağını vurguladı. 

Ancak bu yoğunlaşma düzeyi, bazı analistlerin ABD ve küresel hisse piyasasındaki risklerle ilgili endişelerini dile getirmelerine neden oldu.

Deutsche, 1960’ların ortalarından bu yana S&P 500’de en değerli ilk beşte yer alan 36 şirketin tümünün yörüngelerini analiz etti. Deutsche Bank’ın küresel ekonomi ve tematik araştırma başkanı Jim Reid, yatırım eğilimleri ve kâr görünümleri geliştikçe büyük şirketlerin ilk beşten düşme eğiliminde olduğunu ancak bu üst dilimi dolduran 36 şirketten 20’sinin bugün hâlâ ilk 50’de yer aldığını belirtti: 

Şu anda ilk 5’te yer alan Muhteşem Yedili arasında Microsoft 1997’den bu yana 4 ay dışında hep ilk 5’te yer aldı. Apple Aralık 2009’dan beri, Alphabet Ağustos 2012’den beri, Amazon ise Ocak 2017’den beri bu listede yer buldu. En yeni katılımcı ise geçen yılın ilk yarısından beri listedeki yerini koruyan Nvidia oldu.

Tesla 2021 ve 2022 aralığında 13 ay boyunca en değerli ilk beş şirket arasında yer aldı ancak şu anda 10. sıraya geriledi ve hisse fiyatı 2024’ün başından bu yana yaklaşık 20% düştü. Buna karşılık, Nvidia yükselişini sürdürdü ve yıl başından bu yana neredeyse 47% değer kazandı.

Reid “Dolayısıyla, Muhteşem Yedili’nin uç noktalarında üyelerinin pozisyonu ile ilgili bazı dalgalanmalar var ve genel değerlemelerini sorgulayabilirsiniz ancak grubun çekirdeği uzun yıllardır ABD’nin ve onunla birlikte dünyanın en büyük ve en başarılı şirketleri olmuştur.” diyor. 

🚀 Rallinin Bir Sonu Olacak mı?

2023’ün başında küresel ekonomik görünümün durgun olmasına rağmen, Wall Street’teki borsa getirileri etkileyiciydi ancak yapay zekâ coşkusundan ve faiz indirimi beklentilerinden güçlü bir şekilde yararlanan Muhteşem Yedili arasında yoğunlaştı.

Varlık yöneticisi Evelyn Partners geçen hafta yayınladığı bir araştırma notunda, Muhteşem Yedili’nin 2023 yılı boyunca 107% gibi inanılmaz bir getiri sağlayarak, yatırımcılara hâlâ sağlıklı ancak nispeten düşük bir 27%’lik getiri sağlayan MSCI ABD endeksini geride bıraktığını söyledi.

Evelyn Partners’ın baş yatırım stratejisti Daniel Casali, ABD hisselerindeki fırsatların bu yıl iki nedenden ötürü bu yedi ayrıcalıklı ismin ötesine geçebileceğine dair işaretlerin ortaya çıktığını; bunlardan ilkinin ABD ekonomisinin dayanıklılığı olduğunu öne sürdü:

Artan faiz oranlarına rağmen, şirket satışları ve kârları dirençli. Bu, şirketlerin maliyetlerini yönetme konusunda daha disiplinli olmalarına ve hanehalklarının pandemi sırasında daha yüksek tasarruf seviyelerine sahip olmalarına bağlanabilir. Buna ek olarak, ABD işgücü piyasası 2023’te yaklaşık üç milyon istihdam eklenmesiyle sağlıklı bir seyir izliyor.

İkinci faktörün de marjlardaki iyileşme olduğunu belirten Casali, bunun da şirketlerin fiyatları ustalıkla yükselttiğini ve yüksek enflasyonun etkisini müşterilere yansıttığını gösterdiğini söyledi.

Casali, piyasa az sayıda hisseye ve özellikle yapay zekâ gibi belirli bir temaya bu kadar ağırlık verildiğinde bazı yatırım fırsatlarının göz ardı edilme riskinin doğduğunu söylüyor. 

S&P 500’ün diğer 493 hissesinin çoğu geçtiğimiz yıl zorlandı ancak yukarıda bahsedilen iki faktör ekonomiyi beslemeye devam ederse bazılarının ralliye katılmaya başlayabileceğini öne süren Casali, şu yorumu yapıyor:

Yapay zekâ öncülüğündeki hisselerin 2023’teki ve bu yılın başındaki mükemmel performansı göz önüne alındığında, yatırımcılar onları desteklemeye devam etme eğiliminde hissedebilirler. Ancak ralli yayılmaya başlarsa, yatırımcılar Muhteşem Yedili hisselerinin ötesindeki diğer fırsatları kaçırabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC