Amazon

Muhteşem Yedilinin Rallisi 2024’te de Devam Edecek – Goldman Sachs

Kasım 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Muhteşem Yedilinin Rallisi 2024’te de Devam Edecek – Goldman Sachs

Geçtiğimiz hafta Morgan Stanley’nin 2024’te yatırımcıları Muhteşem Yedili teknoloji hisselerine karşı uyarmasının ardından, Goldman Sachs ise bu hisselerin 2024’te S&P 500’teki diğer 493 hisseden daha iyi bir performans göstereceğine inanıyor. 

🎉 Goldman Sachs’tan David Kostin yakın tarihli bir notunda, “Temel tahminimiz, 2024 yılında piyasa değeri yüksek (mega cap) teknoloji hisselerinin S&P 500’ün geri kalanından daha iyi performans göstermeye devam edeceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Tesla (TSLA) ve Nvidia’yı (NVDA) ifade eden Muhteşem Yedili isimli yedi hisse, S&P 500’ün 2023’teki yaklaşık 20%’lik kazancının 76%’sından sorumlu. 

Nvidia, yılbaşından bugüne 200%’ün üzerinde bir artış gösterdi ve dünyanın en büyük şirketi olan Apple bile hisse fiyatının bu yıl yaklaşık 50% arttığını gördü. Bu yedi şirket, toplam 11,5 trilyon dolarlık bir piyasa değerini temsil ediyor.

Bu yılki borsa rallisinin aşırı yoğunluğu, düşüş eğilimindeki yatırımcıları tetikte tuttu ancak Goldman Sachs hâlâ endişeli değil ve kazançların devam etmesini bekliyor. İşte nedenleri:

🎯 Temeller Çok Daha İyi

Yedi mega cap teknoloji hissesi, S&P 500’ün diğer 493 hissesine kıyasla daha cazip temellere sahip. Banka, bu isimlerin daha hızlı büyüme, daha yüksek kâr marjları, daha temiz bilançolar ve göreceli olarak makul değerlemeler sunduğuna inanıyor. 

Kostin, “Analist tahminlerine göre mega-cap teknoloji şirketlerinin satışları 2025 yılına kadar 11%’lik bir CAGR ile artarken, S&P 500’ün geri kalanı için bu oran sadece 3% seviyesinde. Muhteşem Yedili’nin net marjları endeksin geri kalanının marjlarının iki katı ve konsensüs bu farkın 2025’e kadar devam edeceğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

Ayrıca analiste göre teknoloji hisseleri için fiyat-kazanç değerlemeleri yüksek olsa da büyüme hesaba katıldığında, aslında piyasanın geri kalanıyla uyumlu:

Kazanç ağırlıklı bazda, Muhteşem Yedili’nin uzun vadeli beklenen EPS büyümesi, medyan S&P 500 hissesinden 8 puan daha yüksek (17%’ye karşı 9%). PEG oranı bazında, göreceli değerlemeler 10 yıllık ortalama ile de uyumlu.

🎯 2022’deki Büyük Dip

Bu yıl mega-cap teknoloji hisselerindeki güçlü performans, bazı hisselerin yatırımcılar tarafından ciddi şekilde cezalandırıldığı acımasız bir 2022’nin ardından geldi. 

Bu dönemde Meta’da zirve noktasından 70%’ten fazla, Nvidia’da 60%’ın üzerinde bir düşüş görüldü ve Amazon’un hisse fiyatı ise yarı yarıya azaldı. Dolayısıyla bu yılki performanstaki sert trend değişimi Kostin için oldukça olağandı:

Mega-cap teknolojinin 2023’teki hâkimiyeti büyük ölçüde 2022’deki anlamlı düşük performansın tersine dönmesini yansıtıyordu.” diyen Kostin, teknoloji hisseleri grubunun geçen yıl toplu olarak 39% gerilediğini de sözlerine ekledi.

🎯 Getiri İlişkisi Yok

Kostin’e göre, yedi mega-cap teknoloji hissesinin bu yıl S&P 500’ün 493 hissesine kıyasla gösterdiği 30 puanlık üstün performans, 1970’ten bu yana görülen en büyük ikinci yıllık fark.

Ancak tarihsel bir analiz, ilk yedi hissenin diğer 493 hisseye göre takip eden ve ileriye dönük getirileri arasında bir ilişki olmadığını gösteriyor.

Kostin, “Üstün performansın büyüklüğü çarpıcı olsa da, en büyük yedi S&P 500 bileşeninin endeksin geri kalanına kıyasla takip eden ve ileriye dönük 12 aylık üstün performansı arasında güvenilir bir tarihsel ilişki olmamıştır.” diyor.

Örneğin, 1999’da en büyük yedi hissenin güçlü performansını 2000’de aynı hisseler için kötü bir performans izlerken, Kostin, 2020’deki üstün performansı 2021’de bir başka üstün performans yılının izlediğini hatırlattı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Insider