Borsa Yorumları

Muhteşem Yedili’de Tesla’nın Yerini Alabilecek 3 Hisse

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Muhteşem Yedili’de Tesla’nın Yerini Alabilecek 3 Hisse

Elektrikli araç dünyasındaki başarısıyla kısa bir süre içinde dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelen Tesla (TSLA), eski güzel günlerine dönmek için bir süredir vites artırmaya çalışıyor. 

Düşen hisse fiyatı ve yavaşlayan teslimatların yanı sıra CEO Elon Musk’ın sıradışı diyebileceğimiz hamleleri de şirket için zorlu bir resim çiziyor. 

Bu görünüm karşısında, Wall Street’te Tesla’nın artık Muhteşem Yedili’de olmayı hak etmediği ve yerine gelebilecek bir dizi hisse olduğu yorumları yapılıyor. 

Omega Family Office CEO’su milyarder yatırımcı Leon Cooperman, “Muhteşem Yedili, artık Tesla’nın ait olduğu bir yer gibi görünmüyor.” yorumunu yapıyor. 

📝 Hatırlatalım; Muhteşem Yedili Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META), Nvidia (NVDA) ve şimdilik Tesla’dan oluşan ve piyasa değeri bakımından en büyük yedi hisseyi içeriyor. 

Tesla 2024 yılına kesinlikle zor bir başlangıç yaptı. Elektrikli araç hisseleri geçtiğimiz beş hafta içinde 26% değer kaybetti. 

Şirket bilançosu beklentileri karşılayamadı ve araç hacmi büyümesine dair de bir uyarı içeriyordu. Buna tepki olarak, birçok analist hisse notlarını düşürdü ve 12 aylık ortalama hedef fiyatlarını düşürdü. 

Tesla’nın bu sert düşüşü, S&P 500’deki ağırlığını da önemli ölçüde azaltarak şirketin piyasa değeri açısından onuncu sıraya gerilemesine neden oldu. 

👀 Tesla’nın Yerini Kim Doldurabilecek?

Ancak Strategas Securities’e göre, şu anda S&P 500 kazançlarına Tesla’dan daha fazla katkıda bulunan 29 şirket var.

Araştırma şirketi, hem piyasa değeri ağırlığı hem de kazanç katkıları (önümüzdeki 12 ay için) Tesla’dan daha büyük olan üç şirket belirledi: Berkshire Hathaway (BRK.A), Broadcom (AVGO) ve Eli Lilly (LLY).

Strategas bir notunda, “Berkshire geçen yılı ilk yedi arasında gidip gelerek geçirdi ancak Broadcom ve Lilly istikrarlı bir şekilde pay kazandı.” diyor.

📍 Warren Buffett’ın Berkshire’ı, volatilite yüksek olduğunda tarihsel olarak piyasadan daha iyi bir performans gösterme eğiliminde. Holdingin B Sınıfı (BKR.B) hisseleri, 2024’te şimdiye kadar 10%’un üzerinde değer kazandı.

📍 Öte yandan Eli Lilly’nin üç aylık sonuçları, ilaç devinin yeni zayıflama ilacı Zepbound’un güçlü lansmanından ve rekorlar kıran diyabet tedavisi Mounjaro’nun yüksek fiyatlarından yararlanarak analistlerin tahminlerini aştı. Hisse, bu yıl yaklaşık 20% yükseldi.

📍 Broadcom hisseleri ise yapay zekâyı çevreleyen heyecan sayesinde geçen yıl iki katına çıktı. Salı günü JPMorgan, Broadcom’u “yapay zekâda yarı iletken liderliği pozisyonuna sahip olabilecek bir teknoloji altyapısı” olarak nitelendirerek, “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla yeniden izlemeye başladı. Hisse bu yıl yaklaşık 10% değer kazandı.

Muhteşem Yedili’de Tesla’nın Yerini Alabilecek 3 Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC