Borsa Haberleri

MSCI Türkiye Endeksi’ne 10 Hisse Dahil Edildi

MSCI Türkiye Endeksi’ne 10 Hisse Dahil Edildi
Google News Icon Takip Et

MSCI tarafından yapılan hisse senedi endekslerindeki gözden geçirmeler sonucunda Türkiye endekslerinde değişimler yaşandı.

MSCI Global Standard Endeksleri: 1 Hisse Eklendi

Bu endeks içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’ne Coca-Cola (CCOLA) eklenirken, Hektaş (HEKTS) ve Koza Altın (KOZAL) çıkarıldı.

MSCI Small Cap Endeksleri: 9 Hisse Eklendi

MSCI Small Cap Endeksine ise 9 hisse dahil edilirken, 1 hisse ise endeksten çıkarıldı.

Dahil Edilen Hisseler 📈

  • Gübre Fabrikaları (GUBRF)
  • Hektaş (HEKTS)
  • Agrotech (AGROT)
  • Katılımevim (KTLEV)
  • Kocaer Çelik (KCAER)
  • Koza Altın (KOZAL)
  • Reeder Teknoloji (REEDR)
  • Oyak Çimento (OYAKC)
  • Tab Gıda (TABGD)

Çıkarılan Hisse 📉

  • Margün Enerji (MAGEN)

Geçerlilik Tarihi 📅

MSCI Small Cap Endeksleri’nde yapılan değişiklikler 29 Şubat perşembe günü seans kapanışından itibaren geçerli olacak.

MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

MSCI Türkiye Endeksi, global finans arenası Morgan Stanley Capital International (MSCI) eliyle hayata geçirilmiş, Türkiye’nin öne çıkan şirketlerini bünyesinde barındıran bir endekstir. Bu platform, yatırımcılara Türkiye’nin finansal şampiyonlarının performansını takip etme ve inceleme ayrıcalığı sunmaktadır.

🌍 Neden Bu Kadar Önemli?

Bu endeks, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıların gözünde Türkiye ekonomisini değerlendirebilmek için bir pusuladır. Endeks, özellikle büyük ve orta büyüklükteki şirketlere odaklanmakla birlikte bu firmaların piyasa değeri ve nakit akışı üzerinden ne kadar önem arz ettiğini gösterir.

📊 Endeksin Kullanım Alanları

MSCI Türkiye Endeksi’nin ana amacı, Türkiye’nin borsa arenasındaki hareketlerini değerlendirebilmek ve sektörel bazda şirketlerin nasıl bir performans sergilediğini kıyaslamaktır. Fakat bu endeksin getirdiği fırsatlar sadece bu kadarla sınırlı değil! Endeks temelli yatırım fonlarına ve türev ürünlere de yol gösteriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: MSCI