Borsa Yorumları

Morningstar’ın Favori Yarı İletken Hisseleri

October 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’ın Favori Yarı İletken Hisseleri

Morningstar’a göre yarı iletkenler, sektörün bazı bölümlerinde görülen satışlar sebebiyle yeterince takdir edilmiyor olabilir. 

Araştırma şirketi 11 Ekim’de yayınladığı bir raporda, yarı iletken hisselerini 3 Ekim itibariyle medyan fiyat veya adil değer tahmini bazında 15% değerinin altında gördüğünü belirtti. Bu oran, 5% değerinin altında işlem gördüğüne inandığı teknoloji sektöründen bile daha düşük.

Morningstar, bu tür hisselerin eylül ayında, özellikle analog ve karışık sinyal isimlerinde -yarı iletken sektöründeki iki çip türü- ve hatta yapay zekâ çip üreticilerinde büyük satışlar görüldüğünü belirtti. Buna küçük bir örnek vermek gerekirse, Nvidia (NVDA) eylül ayında 10% değer kaybetti.

📈 Yine de Morningstar, özellikle yapay zekâ trendi söz konusu olduğunda yarı iletkenler kapsamında boğa (artış beklentisi) konumunu koruyor. 

Morningstar’ın teknoloji hisseleri araştırma direktörü Brian Colello ve hisse analisti Jack Keegan, “2023’te yarı iletkenlerde, Nvidia’nın veri merkezi GPU işinin öncülüğünde yapay zekâ hızlandırıcılarındaki büyük gelir artışından daha büyük bir hikaye olmayacak.” diyor ve ekliyor:

Dünyanın önde gelen bulut bilişim sağlayıcılarının kendileri ve müşterileri için üretici yapay zekâyı çalıştırmaya yetecek kadar GPU satın almak için yarıştığını görüyoruz ve bu talebin yakın zamanda yavaşlayacağını düşünmüyoruz.

Morningstar, ekonominin durumu ne olursa olsun görünümün parlak olduğunu düşünüyor. Analistler, “Küresel ekonomi güçlü kalırsa, şirketlerin üretici yapay zekâya daha fazla yatırım yapmasını bekliyoruz. Ekonomi zayıflarsa, şirketlerin yapay zekâ uygulamalarıyla elde ettikleri potansiyel verimlilikler nedeniyle yatırımlarını artıracaklarını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Şirket, yapay zekâ sektörü dışında otomobil sektöründeki görünümü de beğeniyor ve önümüzdeki yıllarda otomobillerde, özellikle de elektrikli araçlarda daha fazla çip kullanılmasını bekliyor.

🤔 Peki Hangi Hisseler?

Morningstar, analog ve karışık sinyal yarı iletken stoklarındaki kısa vadeli satışların, bu alt sektöre yatırım yapmak için “genellikle iyi zamanlar” olduğunu çünkü “yaklaşan herhangi bir fırtınayı atlatabilecek” birçok yarı iletken şirketi olduğunu belirtiyor. 

🎯 Bu alt sektör kapsamında Morningstar’ın favorisi olarak NXP Semiconductor (NXPI) öne çıkıyor. NXP’nin gelirlerinin 50%’sini elde ettiği otomotiv pazarına olan ilgisini beğenen Morningstar, şirketin otomobil sektörü kapsamında “iyi çeşitlendirilmiş” bir konumda olduğunu ve radar ve batarya yönetim sistemleri gibi elektrifikasyon ve güvenlik ürünlerinde pazar payı kazanmaya hazır olduğunu belirtiyor. 

🎯 Analistler NXP’nin yanı sıra, Skyworks Solutions’ın (SKWS) 4G ve 5G mobil ağların benimsenmesini sağlayan radyo frekansı ürünlerinin, artan sayıda 5G telefonun pazara girmesiyle birlikte önemini koruyacağına inanıyor. Morningstar, bunun şirketin uzun vadede yüksek tek haneli gelir artışı elde etmesini sağlayacağına inanıyor.

Morningstar’ın Favori Yarı İletken Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC