Borsa Yorumları

Morningstar’ın “AL” ve “SAT” Dediği Hisseler

August 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar’ın “AL” ve “SAT” Dediği Hisseler

Morningstar stratejisti Dave Sekera, geçen hafta borsada görülen satışlara rağmen bu yılki güçlü yükselişin, ABD piyasalarının şu anda yılın başına göre ufak bir değişimle işlem gördüğünü belirtiyor. 

Sekera, bu yüzden yılın geri kalanında getirilerin “çok daha ılımlı” olmasını bekliyor. 

Borsalar tarafında S&P 500 bu yıl 18% yükselirken, Nasdaq 32% değer kazandı.

Sekera’ya göre aslında şu an, “aşırı değerlenmiş ve aşırı genişlemiş” bazı hisseleri satıp kâr elde etmek için iyi bir zaman. Morningstar stratejisti ayrıca bu dönemde yatırımcıların değerlendirebileceği bazı alım fırsatları olduğunu belirtiyor. 

Nvidia (NVDA), Tesla (TSLA), Oracle (ORCL), Netflix (NFLX), Apple (AAPL) ve Eli Lilly (LLY) hisselerinin fazla değerlendiğini ve satışlarının kârla sonuçlanabileceğini belirten Sekera, bunun sebebini bu yıl teknoloji hisselerindeki güçlü ralliye bağlıyor. 

Bunun yanı sıra Sekere gerçek değerlerine göre iskontolu işlem gördüğünü ve satın alım için iyi bir noktada olduğunu düşündüğü dört hisse sunuyor:

💻 Cognizant Technology (CTSH): Sekera, bu küresel bilişim teknoloji hizmeti şirketinin yalnızca uzun vadeli dijital dönüşüm trendinden değil, aynı zamanda yapay zekâdan da faydalanmak için iyi bir konumda olduğunu söylüyor. Morningstar’a göre hisse, 25% iskonto ile işlem görüyor.

🏦 U.S. Bancorp (USB): Sekera, bu hissenin Morningstar’ın bu yılın başlarında Silicon Valley Bank krizinden sonra “çok fazla satılan” ABD bölgesel banka hisseleri arasında en iyi seçimlerinden biri olduğunu düşünüyor.

Sekera, bölgesel banka modelinin stres altında olmasına rağmen “kalıcı olarak kırılmadığına” inanıyor ve “Fonlama maliyetleri daha yüksek ve bilançolar dibe vurmadan ve toparlanmadan önce önümüzdeki üç çeyrek dönemde düşecek.” diyor. 

🛠️ Jacobs Solutions (J): Sekera, mühendislik hizmetleri şirketinin hâlâ 13% oranında değerinin altında işlem gördüğünü ve şirket için olumlu ivmenin 2024 yılında da devam edeceğini belirtiyor.

Sekera, “‘Enflasyonu Düşürme Yasası’ndan yeni çıkmaya başlayan çok sayıda altyapı harcamamız var.” diyor. 

🚀 RTX (RTX): Sekera’ya göre, havacılık ve savunma şirketinin hisseleri, Pratt & Whitney motorlarının mikroskobik çatlaklar açısından incelenmesi gerektiği yönündeki haberlerin ardından düştü ancak piyasalar aşırı tepki veriyor.

Şirketin güçlü rezervasyonlarına ve ikmal sözleşmelerine dikkat çeken Sekera, şirketin 23% iskonto ile işlem gördüğünü söylüyor.

Morningstar’ın “AL” ve “SAT” Dediği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC