Borsa Yorumları

Morningstar, Medya Sektöründe Bu Hisseleri Beğeniyor

January 17, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Morningstar, Medya Sektöründe Bu Hisseleri Beğeniyor

Hollywood eylemlerinden streaming ücretlerindeki artışlara ve satın almalara, medya sektörü için zorlu olarak tanımlayabileceğimiz bir 2023’ün ardından piyasalar geleneksel televizyondan streaming geçişinde daha kötümser bir tavır almaya başladı. 

Ancak Morningstar’a göre bazı medya hisselerindeki cazip değerlemeler, uzun vadeli yatırımcılar için çeşitli fırsatlar sunuyor. Morningstar medya ve telekom hisse araştırmaları direktörü Michael Hodel, müşteri sayısındaki istikrarlı artışların yanı sıra kablolu TV ve çevrimiçi kütüphaneler arasındaki çizgileri bulanıklaştırmaya yönelik yeni stratejilerin, yatırımcılar için iyimser bir görünüm olduğunu düşünüyor. 

Netflix (NFLX) ve Disney’in Disney+’ı gibi yayın devlerinin içerik harcamalarındaki son azalmalar nakit akışlarını artırdı ancak izleyicilerin geleneksel televizyondan yayın platformlarına geçişiyle ortaya çıkan boşluğu doldurma baskısı bir sorun olmaya devam ediyor. 

Morningstar, Medya Sektöründe Bu Hisseleri Beğeniyor

Hodel, abonelik fiyatlarındaki son artışlar müşterileri kaçırma pahasına medya şirketlerinin nakit akışlarına yardımcı olduğundan, 2024 yılında tüketici fiyatı ile kullanım arasında doğru dengeyi bulabileceğine inanıyor:

Önemli olan, medya şirketlerinde yayın hizmetlerinin nasıl işlem gördüğünü, müşteri tabanlarının daha yüksek fiyatlara nasıl tepki verdiğini görmek. Fiyatlar içerik miktarını daha iyi yansıtmalı.” yorumunu yapıyor. 

Hodel ayrıca, Warner Bros (WBD) ve Paramount (PARA) ikilisinin güçlerini birleştirmesini gösteren son manşetlerle birlikte, bazı medya hisseleri için potansiyel bir kıvılcım olarak birleşme ve satın almalara işaret ediyor.

Hodel, “Çoğu insan, küçük oyuncular Netflix ve Disney’e ayak uydurmaya çalıştıkça 2024’te birleşme ve satın alma faaliyetlerinin artacağını varsayıyor, bu nedenle bu gelişme yakından izlenmeye değer.” diye ekliyor. 

Bu görünüm kapsamında Hodel, dört isimden oldukça umutlu. Dilersen Morningstar’ın beğendiği medya hisselerine birlikte bakalım.

📍 The Walt Disney Company (DIS) 

Morningstar, kısa bir süre önce şirketin geleneksel televizyon modelinden yayın hizmetlerine geçişi yönetme çabalarına atıfta bulunarak, Disney’in adil değer tahminini 115 dolara düşürdü.

Bununla birlikte Hodel, şirketin derin içerik kütüphanesi ve güçlü stüdyolarının uzun vadede başarılı olmak için gerekli kaynakları sağladığına inanıyor: 

Disney’in yayıncılık hedefleri konusunda agresif kalmasını ancak aynı zamanda eski televizyon işini de desteklemeye çalışmasını bekliyoruz. Disney+ ve Hulu, Comcast ve Charter gibi geleneksel hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan paketlere dahil edileceğinden, bu çaba muhtemelen bu iş modelleri arasındaki çizgileri bulanıklaştıracaktır.

Televizyon segmentinin genel olarak yayın savaşlarından önceki kârlılık seviyesine döneceğine inanmadığını belirten Hodel, yine de Disney yayın hizmetlerini daha uygun fiyatlandırdıkça ve içerik harcamalarını dizginledikçe son birkaç yıla göre marjda iyileşme bekliyor ve ”Dördüncü çeyrek mali sonuçları bu konuda iyi bir ilerleme olduğunu gösterdi.” diyor. 

📍 Roblox (RBLX) 

Video oyun şirketleri arasında Roblox’un favorisi olmaya devam ettiğini belirten Hodel, şirketin daha yaşlı oyunculara erişim, yeni özellikler ekleme ve kapasiteyi arttırmaya yönelik yaptığı son yatırımlardan kazanmak için iyi konumlandığını düşünüyor. 

Şirketin ABD de dahil olmak üzere küresel oyuncu tabanını “etkileyici rakamlarla” arttırdığını belirten Hodel, bir dizi ağır yatırımların ardından şirketin kârlılık tarafında olumlu bir ilerleme gösterdiğini söylüyor.

Hodel, “Yönetim, 2023’e kıyasla 2024-2025’te daha düşük sermaye harcaması öngörüyor. 2022’ye kıyasla daha düşük olması beklenen bu durum, serbest nakit akışının buradan genişlemesine olanak sağlayacaktır. Adil değer tahminimize göre önemli bir iskonto ile işlem gören hisselerle, yatırımcıların büyük bir güvenlik marjı ile şirketin benzersiz modeline maruz kalabileceğine inanıyoruz ancak hisse senedinin oldukça değişken seyretmeye devam etmesini bekliyoruz.” diyor. 

📍 Comcast (CMCSA)

“Comcast’in temel kablolu segmenti önemli rekabet avantajlarına sahip ancak sabit kablosuz tekliflerin bir alt müşteri grubu için uygun bir seçenek sunmasıyla büyümenin yavaşladığını gördü.” diyen Hodel, yine de şirketin sahibi olduğu NBCUniversal varlıklarının geleceğin medya ortamında önemli bir rol oyanacağına inanıyor. 

Hodel, genel olarak ılımlı bir büyüme göstermesini beklediği Comcast’in öngörülebilir gelecekte ise güçlü nakit akışı sağlayacağını düşünüyor.

Comcast’in kablolu segmenti, yüksek kaliteli internet erişimi temel bir hizmet haline geldiğinden, ana rakipleri olan AT&T (T) ve Verizon (VZ) gibi telefon şirketlerine karşı sürekli olarak geniş bant pazar payı kazandı. 

Şirketin hizmet verdiği bölgelerdeki geniş bant pazar payını on yıl önceki 50% seviyesinden yaklaşık 65%’e çıkardığı tahmin ediliyor. Bu da Comcast’in tipik bir pazar alanındaki müşteri tabanının rakiplerinin iki katı büyüklüğünde olduğu anlamına geliyor. 

Hodel, “Bu fark, telefon şirketlerinin son yıllarda yatırım yapmadığı bölgelerde çok daha büyük. Ilımlı bir ek maliyetle yükseltilebilen bir ağ ile Comcast’in ülkenin birçok yerinde baskın geniş bant sağlayıcısı olarak kalmasını ve telefon şirketlerinin fiber inşa ettiği bölgelerde iyi rekabet etmesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Morningstar, Medya Sektöründe Bu Hisseleri Beğeniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar