Borsa Yorumları

Morningstar, Bu Ucuz Hisselerin Büyümeye Hazır Olduğunu Düşünüyor

Ağustos 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morningstar, Bu Ucuz Hisselerin Büyümeye Hazır Olduğunu Düşünüyor

Temettü hisseleri, düzenli ödemeleri göz önüne alındığında, piyasanın çalkantılı olduğu zamanlarda genellikle güvenli bir sığınağı temsil eder.

Bunun nedeni, temettülerini artıran şirketlerin genellikle temettü artışlarını mümkün kılan güçlü mali yapılara sahip olması.

Bu hisseler, bu yıl şimdiye kadar genel olarak borsanın altında performans gösterdi. Morningstar ABD Temettü Büyüme Endeksi, 4 Ağustos’a kadar Morningstar ABD Piyasa Endeksi’nin 12 puan gerisinde kaldı. Bu durum, temettüsü yükselen şirketler için bir alım fırsatına işaret ediyor olabilir.

Morningstar stratejistlerinden Dan Lefkovitz, bu şirketlerin “fiyat artışlarını aktarmalarına ve böylece şimdiki gibi enflasyonist zamanlarda kârlarını korumalarına izin verebilecek rekabet avantajlarına sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu” belirtiyor.

Bu kapsamda şirketin beğendiği 10 ucuz ancak güçlü temettü ödeyen ve yakında büyüyeceği beklenen bazı şirketler var. Aşağıdaki listede yer alan şirketler; güçlü rekabetçi avantaja sahip olmanın yanı sıra son beş yılda temettü ödemelerini artırdı:

  • Albemarle (ALB)
  • Lithia Motors (LAD)
  • Sirius XM Holdings (SIRI)
  • Eastman Chemical (EMN)
  • Baxter International (BAX)
  • Estee Lauder (EL)
  • Williams-Sonoma (WSM)
  • Discover Financial Services (DFS)
  • MarketAxess Holdings (MKTX)
  • Comerica (CMA)

Morningstar analisti Seth Goldstein, Albemarle’nin şirketin en iyi lityum seçimlerinden biri olduğunu belirtiyor. Goldstein, “Şirket, kârının neredeyse 90%’ının lityumdan gelmesiyle, yatırımcılara neredeyse saf bir deneyim sunuyor. Albemarle’da diğer lityum üreticilerine kıyasla nispeten daha düşük risk görüyoruz.” diyor. 

Lithia’nın iş modelinin kırsal pazarlarda faaliyet gösteren tek büyük halka açık otomobil satış bayi olduğunu belirten Morningstar analisti David Whiston, “Bu pazarlar daha büyük halka açık bayiler için cazip değil, çünkü banliyö pazarlarına daha uygun ithal ve lüks marka karışımlarına sahipler. Birçok Lithia mağazasının 100 mil içinde rakibi yok ve bu da fiyatlandırma gücü sağlıyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street