Borsa Yorumları

Morningstar, Bilanço Açıklayan Bu 5 Hisseyi Beğeniyor

Ağustos 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morningstar, Bilanço Açıklayan Bu 5 Hisseyi Beğeniyor

Bilanço sezonu tüm hızıyla devam ediyor ve ilk raporların ardından Morningstar stratejisti Dave Sekera’nın özellikle çekici bulduğu beş hisse öne çıkıyor.

Söz konusu beş şirket Morningstar’ın en az 20 yıl sürecek dayanıklı rekabet avantajlarına sahip gördüğü listede yer alıyor. 

Dilersen bu hisselere ve Morningstar analistlerinin yorumlarına birlikte bakalım:

💻 Alphabet (GOOGL): Analist Ali Mogharabi, Alphabet’in Google için 90%’ın üzerinde küresel pazar payıyla çevrimiçi arama pazarına hâkim olduğunu düşünüyor.

Mogharabi, “Arama motorundaki büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Microsoft’un (MSFT) Bing arama motoruna üretici yapay zekâyı dahil ederek bir ilke imza atmasına rağmen, Google’ın liderliğini koruyacağından eminiz.” yorumunu yapıyor. 

Buna ek olarak analist, “YouTube ve bulut segmentlerinin, şirkete daha fazla katkı sağlayacağını” ve şirketin yatırımlarının, önemli belirsizliklere rağmen yukarı yönlü olarak cazip olduğunu belirtiyor. 

💊 Biogen (BIIB):Biogen’in özel pazar odaklı ilaç portföyü ve yeni, nöroloji odaklı boru hattı, rakiplerini geride bırakacak nitelikte.” diyen analist Karen Andersen, şirket stratejisinin köklerinin 2003 yılında Biogen (multipl skleroz ilacı Avonex) ve Idec’in (kanser ilacı Rituxan) birleşmesine dayandığını belirtiyor. 

Andersen, “Rituxan biyobenzer rekabetine yenik düşerken, Biogen nöroloji portföyünü MS’in ötesine genişletiyor. Buna nöromüsküler hastalık ilacı Spinraza ve Alzheimer hastalığının tedavisi için geliştirilen Leqembi de dahil.” yorumunu yapıyor. 

🧑‍💻 RTX (RTX): RTX (eski adıyla Raytheon) Rockwell Collins’in havacılık ve uzay bileşenlerini, Pratt & Whitney’in motorlarını ve Raytheon’un füzelerini, sensörlerini ve iletişim tekliflerini bir araya getiriyor.

Analist Nicolas Owens, “Birleşen şirket, ticari havacılık ve savunma müteahhitliği endüstrilerindeki güç merkezlerini bir araya getiriyor.” diyor. 

Owens, RTX’in ticari ve savunma gelirleri arasındaki nispeten eşit dağılım açısından benzersiz olduğunu söylüyor. 

💉 GSK (GSK): Analist Damien Conover, GSK’nın beklentilerin üzerindeki ikinci çeyrek sonuçları ve 2023’e yönelik beklentilerini yükselttiği bilançosuna dikkat çekiyor. 

Ancak performansa bağlı olarak analist, gerçeğe uygun değer tahmininde büyük bir değişiklik beklemediğini söylüyor. 

Conover, “Yine de piyasa, GSK’nin öncü pozisyonunu da destekleyen temel yenilikçi ürünlerinin büyüme potansiyelini tam olarak takdir etmiyor.” diyor. 

🔬  Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM): Dünyanın en büyük özel sözleşmeli çip üreticisi TSMC, müşteriler için tescilli tasarımlarına dayalı entegre devreler üretiyor.

Analist Phelix Lee, “Şirket, dünyanın dört bir yanındaki yarı iletken şirketlerin entegre cihaz üreticilerinden fabrikasyonsuz tasarımcılara geçişinden uzun süredir faydalanıyor. TSMC, üretici yapay zekâyı da içeren yüksek performanslı bilgi işlemin önemli bir yararlanıcısı.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street