Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin Favori Hisseleri

Haziran 7, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’nin Favori Hisseleri

Morgan Stanley, düşen enflasyon ortamında güçlü fiyatlama gücüne sahip, kilit sektörlerdeki yüksek potansiyelli hisselerin yer aldığı bir liste açıkladı.

Söz konusu şirketlerin, fiyatlarını koruması veya artırması bekleniyor, bu da kârlılık ve piyasa performansının artmasına yol açabilir.

Yatırım bankası, bu şirketlerin fiyatlandırma güçlerini ve uzun vadeli büyüme potansiyellerini destekleyen elverişli piyasa dinamiklerine, rekabet avantajlarına ve pazar lideri konumlarına sahip olduklarını düşünüyor.

Dilersen bu hisseler hangileri, Morgan Stanley analistleri neler demiş birlikte bakalım:

☎️ İletişim Hizmetleri:

Spotify (SPOT), müzik kütüphanesi ve ses içeriklerini kademeli olarak artırmasına rağmen, son on yıldır küresel olarak tüm segmentlerde ürün fiyatlarını korumayı başardı. 

Disney’in (DIS) eşsiz markaları, parklar ve medya segmentindeki uzun vadeli büyümeyi destekliyor ve ölçekli yatırımları, şirkete güçlü bir sermaye getirisi sağlıyor. 

🛍️ Keyfi Tüketim: 

Ferrari (RACE) mühendislik, Formula 1 ve ayrıcalık üzerine güçlü bir marka inşa etti. Şirketin fiyatlandırma gücü, sıkı tedarik kontrolüne ve 2 yıllık bir birikime dayanıyor. Bu da Ferrari’ye sektörün en güçlü fiyatlandırma gücünü veriyor. 

Chewy (CHWY) hiçbir zaman deflasyonist bir fiyat ortamı görmeyen evcil hayvan malzemelerinden elde ettiği 70%’e yakın gelir nedeniyle güçlü bir fiyatlandırma gücü geçmişine sahip.

Lululemon (LULU) satışlarını artırmak için promosyonlardan ve indirimden kaçınarak tam fiyatlı satış modelini izleyen birkaç markadan biri olarak rakipleri arasında öne çıkıyor. Bu tutarlı yaklaşım, LULU’nun güçlü fiyatlandırma bütünlüğünü korumasına ve zaman içinde fiyatlarını sürekli olarak yükseltmesine olanak sağladı.

On Holding (ONON) son 1,5 yılda herhangi bir tüketici tepkisiyle karşılaşmadan ürünlerinin 80%’inin fiyatını 10% artırdı. Kaliteli ortaklıkları, stratejik çıkışları ve etkin yönetimiyle ONON uzun süreli bir fiyatlama gücüne sahip olmak için iyi konumlanmış durumda. 

⚡️ Enerji: 

Schlumberger’in (SLB) yüksek fiyatlandırma gücüne sahip konsantre pazarlardaki güçlü varlığının yanı sıra dijital ve yeni enerjiler işlerinin, teknoloji yatırımları ve stratejik ortaklıklar yoluyla uzun vadeli büyüme ve fiyatlandırma avantajları sağlaması bekleniyor.

Baker Hughes (BKR) uluslararası pazarlara olan odağının yanı sıra yeni enerji ve dijital çözümler alanlarındaki uzun vadeli büyüme potansiyeli ve cazip pazar yapısı sebebiyle portföyü genelinde güçlü bir fiyatlama gücüne sahip.

💸 Finans:

MSCI (MSCI) ölçekli altyapısı, tekrarlayan geliri ve güçlü marka ismiyle cazip bir iş modeli. Endeks endüstrisi ağ etkilerinden ve yüksek geçiş maliyetlerinden yararlanıyor, bu da varlık yöneticilerinin karşılaştırma ölçütlerini değiştirmesini zor veya maliyetli hale getiriyor.

💊 Sağlık: 

Becton Dickinson’ın (BDX) düşük maliyetleri, yüksek pazar payı ve satışlarının büyük bir kısmının düşük fiyatlı ürünlerinden gelmesiyle açıklanan medikal teknoloji sektöründeki güçlü konumu, şirketin fiyat istikrarı sağlamasına ve enflasyonist ortamlarda zorlanmadan hareket edebilmesine izin veriyor. 

🏭 Sanayi: 

Transdigm (TDG) portföyünün 90%’ının tescilli ürünlerden oluşması ve ürünlerinin 75%’inin tek kaynaklı olması sebebiyle, ticari havacılık sektöründeki en esnek iş modeline sahip. Bu da şirketin enflasyonist koşullarda fiyatlandırmayı düzenlemesine ve kârlılığını korumasına veya iyileştirmesine olanak tanıyor.

Bloom Energy (BE) için artan elektrik faturaları, kamu hizmetlerinin müşterilerin artan enerji ihtiyaçlarını karşılayamaması ve birim başına ürün maliyetini düşürme kabiliyetinin birleşimi, önemli bir fiyatlandırma gücü sağlıyor. 

Old Dominion Freight Line (ODFL) yük taşımacılığı sektöründe lider bir franchise olarak tanınıyor. Fiyatlandırma disiplini ve esnekliği, piyasalardaki düşüş eğilimlerini zarar almadan atlatmasını ve hacim payı kaybını hızla telafi etmesini sağlayarak ODFL’yi en iyi performans gösteren şirket haline getirdi.

📱 Teknoloji:

Nvidia (NVDA) önceki nesillere kıyasla ortalama satış fiyatını iki katına çıkaran yeni veri merkezi çip setlerini piyasaya sürerek fiyatlandırma gücünden iyi yararlanıyor. Bu durum, bazı darboğazlara yol açsa da yapay zekâ ve NVDA çiplerine yönelik harcamalardaki güçlü seyir devam etti. Bu da NVDA’yı bu yıl bilişim yarı iletken pazarındaki tek seküler büyüme oyuncusu olarak konumlandırdı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha