Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin Favori Çin Hisseleri

Temmuz 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’nin Favori Çin Hisseleri

Mevcut piyasa belirsizliği ve jeopolitik gerilimlere rağmen, Morgan Stanley bazı Çinli hisselerin güçlü bir performans sergilemeye hazırlandığını düşünüyor.

Yatırım bankası,, şirketlere özgü bir dizi girişimin yatırımcılar tarafından göz ardı edildiğini ancak bu girişimlerin şirketlere rekabet avantajı sağlayacağını belirtiyor:

Mevcut belirsiz piyasa koşullarında yatırımcıların endişelerini anlıyoruz ancak hisse senedi performansında farklılaşmaya ve yeni alfa fırsatlara yol açabilecek şirkete özgü girişimler olduğuna inanıyoruz.

Küçük bir not: Alfa, bir yatırımın genel olarak piyasaya kıyasla performansının bir ölçüsü olarak tanımlanabilir. 

Bu girişimler arasında özkaynak kârlılığını artırmaya yönelik tedbirler, genişleme yoluyla pazar payı kazanmaya odaklanma ve ürün tekliflerinin “değerini artırma” çabaları yer alıyor.

Morgan Stanley analistleri, “Girişimler, hisse geri alımları ve maliyet azaltma gibi standart yolların ötesine geçiyor ve daha yüksek pazar payı, teknolojik liderlik vb. arayışında önemli sermaye ve/veya Ar-Ge yatırımlarını içeriyor.” diyor. 

Bu kapsamda banka, ABD’de listeli beş Çin hissesi öneriyor.

🛍️ Alibaba (BABA): Hisseye 150 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat belirleyen Morgan Stanley, Alibaba’nın altı segmente ayrılma yönündeki yeniden yapılandırma çabalarının “önemli” sermaye getirileri sağlamasını bekliyor. Banka, dağıtıma hazır nakdin üç yıl içinde 200 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

🕹️ Baidu (BIDU): İnternet hizmetleri devini “Çin’deki en iyi yapay zekâ yatırımı” olarak adlandıran Morgan Stanley, şirketin 2010’dan bu yana yapay zekâya yatırım yaparak bu konuda rakiplerinden önde olduğunu belirtiyor. Şirkete verdiği 190 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyatı, BIDU’nun 33,8% artabileceği anlamına geliyor. 

🎸 Tencent Music Group (TME): Yatırım bankası, Tencent Music Entertainment Group’un diğer faktörlerin yanı sıra abonelik büyümesi ve ekstra gelir akışlarından faydalanması bekleniyor. Morgan Stanley, gelecek 12 ayda TME’de 34,4% artış öngörüyor. 

🛒 Trip.com (TCOM): Morgan Stanley, diğerlerinin yanı sıra, daha yüksek çevrimiçi penetrasyon ve yeni gelir akışlarının genişletilmesi nedeniyle şirketin pazar payını artıracağını tahmin ediyor. Banka, TCOM’un 12 aylık ortalama hedef fiyatını 55 dolar olarak belirlemiş. 

💻 NetEase (NTES): Morgan Stanley, NetEase’in güçlü stratejilerine işaret ederek, şirketin oyun dışı segmentlerinin zararları azaltmasının bir sonucu olarak kârlılığın iyileşmesini bekliyor. Banka, 120 dolar 12 aylık ortalama hedef fiyatı belirlediği şirketin, yapay zekânın araştırma ve geliştirme kabiliyetlerini artırmaya da yardımcı olmasını bekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC