Borsa Yorumları

Morgan Stanley’nin 2023 İçin Seçtiği Favori Yazılım Hisseleri!

December 20, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’nin 2023 İçin Seçtiği Favori Yazılım Hisseleri!

Morgan Stanley’e göre yazılım hisseleri için devam eden zorlu görünüm 2023’te de sürecek gibi olsa da, makul seviyede fiyatlanmış olan şirketlerin kazanç sağlaması ve zirveye çıkması olası.

Yükselen faiz oranları nedeniyle Fiyat/Kazanç (F/K) oranları çok yükselen yazılım hisseleri büyük değer kaybettikleri kasvetli bir 2022 geçirdi. Fiyat/Kazanç (F/K) oranları rekor seviyelerden sert düşüşe geçti, hisse fiyatları dibe vurdu ve yatırımcılar rotalarını büyümekte olan sektörlerden, daha güvenli sığınaklara çevirdi. Bu ters rüzgarlar yeni yılda da dinmeyecek ancak hisse seçimlerini dikkatle yapan yatırımcılar için bazı fırsatlar görünüyor.

Analist Keith Weiss pazartesi günü kaleme aldığı bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Çok kısa vadede sıkıntıların artarak devam etmesini bekliyoruz. Dördüncü çeyreğe dair işaretler toplam gelir artışı tahminlerinde daha da olumsuz düzeltmeler yapılmasının muhtemel olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte marjlar ve serbest nakit akışı, korkulduğu kadar zayıf olmayacak gibi. Bu da bizi MSFT, NOW, PANW ve WDAY gibi kısa vadede “hisse başına kazanç/serbest nakit akışı” oranını koruyabilecek, güçlü “makul bir fiyattan yükselme hikâyelerini desteklemeye yönlendiriyor” ifadelerine yer verdi.

Analist, düşen Fiyat/Kazanç (F/K) oranlarının iyimserliğin azalmasına sebep olmakla birlikte aynı zamanda uzun vadeli zaman tercihlerine sahip yatırımcıların hızlı büyüme hisselerini almaları için cazip bir giriş noktası oluşturduğunu söyledi.

Bu tabloyu göz önüne alan Morgan Stanley, yatırımcılara, birçoğu son 10 yılın en düşük seviyelerinden işlem görmekte olan cazip Fiyat/Kazanç (F/K) oranlarına sahip şirketleri tercih etmelerini ve kâr marjlarını yükseltmekte olan isimlere ağırlık vermelerini tavsiye etti. Bankadan yapılan açıklamada, BT harcamalarının 2023’te azalabileceği ancak şirketler bulut platformuna yöneldikçe uzun vadeli güçlü büyüme fırsatlarının mevcut olduğu belirtildi.

ServiceNow (NOW)’un yazılım alanındaki en büyük favorisi olarak nitelendiren Morgan Stanley, ekonomik gerilemenin eli kulağında iken bile BT bütçelerine ağırlık veren ve harcamaları konsolide eden şirketlerin bu hisseden kazanç sağlamaya hazır olduğunu vurguladı. Weiss, şirketin artan büyüme fırsatlarının ve güçlü ekonomik girişimlerinin, 2023 ve 2024’te serbest nakit akışında 30%’dan fazla artışa sebep olacağını tahmin ediyor.

Weiss, “Şirketin uyguladığı abonelik modeli bize büyümenin kısa vadede devam edeceğine dair güven aşılıyor. ServiceNow’ın BT içerisinde bir “Kayıt Sistemi” kimliğinden işletme genelinde çok sayıda sistemi birbirine bağlayan bir “Aksiyon Sistemi” kimliğine dönüşüyor olması, daha uzun vadeli büyüme fırsatını genişletiyor” ifadelerini kullandı.

ServiceNow bu yıl 39%’dan fazla değer kaybetmiş olmasına rağmen Morgan Stanley’nin belirlediği 612 dolarlık fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanış fiyatına kıyasla 55%’ten fazla yükselebileceği anlamına geliyor.

2023’e doğru yol alırken bir diğer favori isim de teknoloji lideri Microsoft (MSFT). Yatırım bankası, PlayStation ve LinkedIn’in ana şirketi olan Microsoft’u, veri yönetimi ve güvenliği gibi alanlardaki büyüme fırsatlarını göz önünde bulundurarak, şirketlerin yazılım harcamalarını artırmalarından en büyük faydayı sağlayabilecek olan isimlerden biri olarak gösterdi.

Microsoft hisseleri bu yıl yaklaşık 29% değer kaybetti ve geçmişteki Fiyat/Kazanç (F/K) oranlarına kıyasla çok düşük bir fiyatla işlem görüyor. Ancak Morgan Stanley’nin belirlediği fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanış seviyesine kıyasla 25% değer kazanabileceğinin bir işareti.

Weiss yazısının devamında, “Daha uzun vadede Microsoft’un cazip risk/ödül profilini destekleyen güçlü, çift haneli, istikrarlı gelir artış profiline ve büyüyen marjlarına güven beslemeye devam ediyoruz” dedi.

Morgan Stanley bu favori hisselerin yanı sıra, gelecekte kaydedilebilecek bir toparlanmadan fayda sağlamaya hazır bir dizi hissenin adını da paylaştı. Şirketlerin veri bulutu platformuna geçişinden fayda sağlayacağı düşünülen Snowflake (SNOW) ve CrowdStrike (CRWD) da bunlar arasında.

Weiss, “Yatırımcılar temel uç nokta güvenliği piyasasındaki büyümenin gücünü ve daha uzun vadeli rekabet dinamiklerini dikkate aldıkları için CrowdStrike’ın 2023’te önemli bir savaşçı hisse olacağını düşünüyoruz” dedi.

Morgan Stanley ayrıca, faiz oranlarının düşmeye ve büyümenin hızlanmaya başlaması halinde pozisyon alınacak hisseler arasında Toast (TOST) ve Datadog (DDOG) hisselerini de gösterdi.

Morgan Stanley’nin 2023 İçin Seçtiği Favori Yazılım Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC