Ekonomi ve Finans Haberleri

Morgan Stanley’den TL Analizi: Dolar, 28 TL’yi Görebilir

May 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’den TL Analizi: Dolar, 28 TL’yi Görebilir

Morgan Stanley, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimin ikinci turunda galip gelmesinin ardından, faizleri düşük tutmaya yönelik olağan dışı para politikalarını sürdürmesi durumunda liranın dolar karşısında 29% değer kaybedebileceği uyarısını yaptı. 

Analistler, para politikalarında bir değişim olmadığı sürece, liranın dolar karşısında yıl sonundan daha erken bir tarihte 26 liraya ulaşabileceğini, yıl sonunda ise 28 liraya yükseleceğini öngörüyor. 

Erdoğan’ın düşük faiz oranlarının düşük enflasyona yol açtığına ilişkin inancıyla oluşturduğu alışılmışın dışındaki faiz oranı yaklaşımı, ekonomide sık sık müdahalelere ve sık sık yeni önlemlerin alınmasına yol açmıştı. 

Hatta bu durum yabancı yatırımcıların da ülkeyi terk etmesine neden oldu ve 2013’ten bu yana Türk hisse senetleri ve tahvillerindeki toplam yabancı varlıkları yaklaşık 85%, yani 130 milyar dolar azaldı.

Morgan Stanley analistleri, makro politika çerçevesinde dezenflasyonu önceliklendiren bir değişim olmadıkça ve piyasa dostu politikalar benimsenmedikçe “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacı makro riskleri canlı tutacak, küresel şoklara (emtia fiyatları, FED) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerine duyarlılığı artıracaktır.” yorumunu yapıyor. 

Morgan Stanley'den TL Analizi: Dolar, 28 TL'yi Görebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg