Borsa Yorumları

Morgan Stanley’den Altın Çağındaki Yapay Zekâ Hisseleri

Temmuz 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley’den Altın Çağındaki Yapay Zekâ Hisseleri

Yapay zekâ teknolojisinin altın çağına girdiğini düşünen Morgan Stanley, bu alanda birkaç şirketin rekabetin ön saflarında yer alacağına inanıyor. 

🚀 Hepimizin şahitlik ettiği üzere yılın ilk yarısında yapay zekâya yönelik büyük coşku piyasalarda büyük kazanımlara yol açarak Nvidia (NVDA) ve Meta Platforms (META) gibi teknoloji devlerinin hisselerini de yükseltti. 

Yapay zekâyla ilişkili hisselerdeki bu dev değer artışına rağmen Morgan Stanley henüz bu yolun başında olduğumuzu belirtiyor:

Yapay zekâ potansiyelinin gelecek on yıl içinde aşamalı olarak ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bugün donanım ve yarı iletken sektörleri yapay zekâyla oldukça ilişkili faaliyet gösteriyor ancak altyapıya/cihazlara yayılma zamanla bu değeri paylaştırdığında bu alandaki liderlik de değişecek.”

💸 Bu kapsamda yatırım bankası toplam 2,8 trilyon dolar piyasa değerine sahip 37 hissenin küresel yapay zekâ kazananları olduğunu düşünüyor.

Morgan Stanley, 2027’ye kadar yapay zekâ teknoloji sektörünün toplam pazarını üçe katlayarak 275 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor. Tabii bankaya göre bunu da aynı dönemde 500 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesi beklenen yarı iletken sektörü destekleyecek. 

Bankanın yapay zekâ liderlerinin 50%’si ABD’de, 21%’i Tayvan’da, 14%’ü Güney Kore’de ve 10%’u da Avrupa’da faaliyet gösteriyor. 

👀 Aşağıdaki listede Morgan Stanley’nin ABD’de faaliyet gösteren yapay zekâ liderlerini inceleyebilirsin:

  • Nvidia (NVDA)
  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Marvell Technology (MRVL)
  • Dell Technologies (DELL)

Şaşılmayacak üzere grafik işleme bileşenleri ve birçok büyük dil modelinin arkasında yer alan yarı iletken hisseleri listeyi domine etti. 

Bu yıl neredeyse değeri üçe katlanan Nvidia hisseleri, güçlü yapay zekâ talebiyle desteklenen ve mayıs ayında açıkladığı güçlü yıl sonu beklentileriyle bir günde 24% değer kazandı. 

Nvidia’yı açık ara bir yapay zekâ lideri olarak tanımlayan Morgan Stanley, şirketin bu alandaki liderliğinin öngörülebilen gelecekte devam etmesini bekliyor. 

🎯 Öte yandan Nvidia’nın hakimiyetine, güçlü uygulamalarına ve agresif bir şekilde “alanını savunma” yeteneğine rağmen Morgan Stanley, bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek MI300 ürününe bağlı olarak Advanced Micro Devices’a olan inancını da koruyor:

AMD’nin bu fırsattan aldığı pay, ABD’deki dört hiper ölçekleyiciden ikisinin sağlam gelir tahminleri (üçüncüsü için de beklentiler var) ve bizi önemli ölçüde şaşırtan birim seviyeleri ile ilk beklentilerimizden daha somut ve kalıcı görünüyor.

📍 Yapay zekâdan faydalanacak diğer alanlar arasında özel çip tasarım satıcıları da yer alıyor. Morgan Stanley, bu alanda Marvell Technology’i beğeniyor. Şirket hisseleri, yılbaşından bu yana yaklaşık 63% yükseldi. 

ABD’de listelenen hisseleri bu yıl 30%’un üzerinde artış gösteren Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) de bir diğer baskın yapay zekâ lideri olmaya devam ediyor. Morgan Stanley, 2027 yılına kadar şirket gelirlerinin 13%’ünün yapay zekâlı yarı iletken üretiminden geleceğini tahmin ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC