Borsa Yorumları

Morgan Stanley, Yapay Zekadan Faydalanacak Hisseleri Seçti!

February 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley, Yapay Zekadan Faydalanacak Hisseleri Seçti!

Morgan Stanley analisti Shawn Kim’e göre, teknoloji gelişmeye devam ettikçe çok miktarda işlem fırsatı oluşturan yapay zeka merkezli bu “çılgınlık” daha uzun süre devam edecek.

Bankanın yayımladığı bilgilendirme yazısına göre, yeni içerikler üretmek için algoritmalar kullanan üretimsel yapay zeka; metaverse, kripto paralar ve lityum hisseleri gibi diğer teknoloji yatırımı trendlerine kıyasla ölçeklenebilirlik ve kullanılırlık seviyesine çok daha hızlı ulaştı.

Kim, Asya’daki belirli şirketlerin, özellikle bellek teknolojisi ve ağ altyapısı geliştiricileri olmak üzere, yapay zeka yarışından kazanç elde etmeye hazır olduğunu düşünüyor. İşte Morgan Stanley’nin yapay zekadan faydalanacağını düşünerek seçtiği ABD borsalarında işlem gören Asyalı hisseler:

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM)

Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD)’nin yüksek kaliteli grafik işlemci birimleri için yegane “yarı iletken döküm” tedarikçisi olan Taiwan Semiconductor (TSM), Kim’in yapay zeka rüzgarından en büyük faydayı sağlayacağını düşündüğü favori hisse seçimlerinden biri.

Morgan Stanley, yapay zeka eğitimi için gereken bilgisayar gücüne yönelik talep artışının, grafik ve merkezi işlemci birimleri için hızla büyüyen pazarlar oluşmasına sebep olacağını tahmin ediyor.

Kim bilgilendirme yazısında, üretimsel yapay zeka dünyasında “hammaddenin veri; bu malzemeyi kullananın hiper ölçekli veri merkezleri; işin esas yükünü çekenin ise yarı iletkenler” olduğunu kaydetti. 

Baidu (BIDU)

Kim’e göre Baidu (BIDU)’nun ve diğer şirketlerin ülke içinde halihazırda yapay zeka imkanlarını geliştirmek üzere bir yarışa giriştiği Çin’de, sohbet robotları için “muazzam” boyutlarda bir kitlesel pazar talebi var. Analist, Baidu’nun bu alanda sahip olduğu güncel avantajlarıyla şimdiden öne çıktığını belirtti.

GDS Holdings (GDS)

Çin merkezli bir holding şirketi olan GDS Holdings (GDS), temel olarak yüksek performanslı veri merkezleri geliştirmeye ve işletmeye ağırlık veriyor. Çin genelindeki bulut bilişim hizmet sağlayıcıları, internet şirketleri ve BT hizmet sağlayıcıları Şirketin müşterileri arasında. GDS ayrıca Baidu’nun da ana uluslararası veri merkezi sağlayıcılarından biri.

Kim, GDS’yi pazar lideri olma konumu nedeniyle tercih ediyor.

GDS’nin “tüm internet şirketlerine daha istikrarlı bir erişime sahip” olduğunu belirten analist, “değerlemesinin daha makul seviyede” olduğunu sözlerine ekledi.

Morgan Stanley, Yapay Zekadan Faydalanacak Hisseleri Seçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC