Borsa Yorumları

Morgan Stanley, Yapay Zekâ Konusunda Önemli Rol Üstlenecek 5 Hisseyi Belirledi

Kasım 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley, Yapay Zekâ Konusunda Önemli Rol Üstlenecek 5 Hisseyi Belirledi

Yapay zekâ alanındaki gelişmelerle uyuyup-uyandığımız ilginç bir çağdayız. Yatırım bankalarının ve analistlerin, yapay zekâ alanındaki gelişmelerin hareketlendireceği sektör ve şirketler üzerine yorumları gündeme gelmeye başladı. 

Morgan Stanley, yapay zekâ trendi konusunda hâlâ pozitif duygulara sahip. Üstelik yapay zekâ alanında aktif bir rol üstlenecek hisseler olduğunu düşünüyor. 

Yatırım bankası, kasım ayında yayınladığı bir raporda; “2023 yılı tamamen üretici yapay zekâ, bulut bilişim ve GPU’lar ile geçti. Bunlar makine öğrenimi (machine learning) trendinin temelini oluşturmaya gelecekte de devam edecek.” ifadelerine yer verdi..

Banka ayrıca; “Ancak yapay zekânın yayılmasının tüketici yaşamının ve kurumsal verimliliğin tüm yönlerine nüfuz ettiğini görmek -ki öyle olmasını bekliyoruz- tüm iş modellerinin akıllı cihazlara entegre edilmesini gerektirecektir.” dedi. 

Morgan Stanley’nin bahsettiği bu yapay zekâ trendi “Edge AI” olarak adlandırılıyor. Edge AI; yapay zekâ algoritmalarının akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya giyilebilir teknolojiler gibi kullanıcıların günlük kullandığı cihazlarda çalışan uygulamalardır.

Bankanın Öne Çıkardığı Şirketler

Morgan Stanley, zamanla bu tür yapay zekâ odaklı tüketim durumunun günlük cihazlara entegre edileceğini ve bu durumun yatırımcılara da bir dizi fırsat sunacağını düşünüyor. Bu eğilimden yararlanarak 2024 ve 2025 yıllarında iyi performans göstermesi muhtemelen 5 şirketi de ön plana çıkarıyor: 

  • Apple (AAPL)
  • Dell (DELL)
  • Qualcomm (QCOM)
  • STMicroelectronics (STM)
  • Xiaomi (XIACY)

Bankanın Şirketlere Yönelik Görüşleri

Apple (AAPL) 

Morgan Stanley, Apple’ın “Edge AI’ın tüm yönlerini genişletmek” konusunda iyi bir konumda olduğunu belirtetek, teknoloji devinin işlemci serisini piyasadaki “en güçlü ve verimli” olarak nitelendirdi.

Banka Apple için; “Apple aynı zamanda telefonlarında ve cihazlarında Edge AI uygulamalarına da öncülük ediyor. Buna ek olarak, tüketicilerin Apple’ın veri toplama becerisine ve geniş kullanıcı tabanına duyduğu güvenin, Apple’a yeni verileri kullanmak ve uygulamak için Edge AI uygulamalarını kullanma konusunda bir avantaj daha sağladığına inanıyoruz.” dedi.

Banka, Apple için 210 dolarlık bir hedef fiyat verdi. Bu hedef fiyat, 10%’luk bir potansiyel artışa işaret ediyor.

Dell (DELL)

Yatırım bankası, Edge AI iş yüklerini desteklemek için daha güçlü CPU’lara ve daha yüksek belleğe sahip bilgisayarlara olan talebin önümüzdeki iki yıl boyunca artacağını söyledi.

“DELL’i, hem donanım pazarlarındaki döngüsel toparlanmadan hem de yapay zekâ ile ilgili altyapının (PC’ler, Sunucular, Depolama) uzun vadeli büyümesinden yararlanmak için evrenimizde en iyi konumlanan isim olarak görüyoruz; bunun bir fırsat olduğuna inanıyoruz.” diye ekledi Morgan Stanley.

Bankanın Dell’e yönelik 89 dolarlık hedef fiyatı, hissede 21%’lik bir artışa işaret ediyor

Qualcomm (QCOM)

Morgan Stanley, Qualcomm için mobil cihazlara yönelik çip ürünleri üzerinde çalışan bir sistem olan Snapdragon platformunun sürekli gelişimi sayesinde trendde öncü olduğunu söylüyor.

Banka, Qualcomm için 119 dolarlık bir hedef fiyat vermiş. Bu da 6%’lık bir potansiyel artışı işaret ediyor.

STMicroelectronics (STM)

Banka, STMicroelectronics’in EdgeAI temel özelliğinin enerji tasarruflu bilgi işlem olacağını söylüyor.

Morgan Stanley, “STMicro yönetimi, Edge AI’ın uzun vadeli değerine güçlü bir şekilde inanıyor ve otomotiv, mobil, sağlık hizmetleri ve Nesnelerin İnterneti’nde (IoT) çalıştırılmasının çok daha verimli olduğuna inanıyor.” yorumunu yaptı. 

Banka, STMicroelectronics için 48 avroluk (52 dolar) bir hedef fiyatı verdi. Bu hedef fiyat, 16%’lık bir potansiyel artışı işaret ediyor.

Xiaomi (XIACY)

Morgan Stanley, Edge AI’daki gelişmelerin öncüsü olarak Xiaomi’nin önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Şirketin, akıllı telefon donanımı geliştirmede pazar lideri olduğu ve Edge AI yeteneklerinin artmasından kaynaklanan donanım kısıtlamalarını çözmek için iyi bir konuma sahip olduğunu da belirtti.

Banka, Xiaomi için 15 Hong Kong doları (1,90 dolar) bir hedef fiyat verdi. Bu hedef fiyat, en az 1%’lik bir potansiyel artışı işaret ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC