Borsa Yorumları

Morgan Stanley Stratejistine Göre Önümüzdeki Yıl!

November 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Stratejistine Göre Önümüzdeki Yıl!

Morgan Stanley ABD hisse senetleri baş stratejisti Mike Wilson’a göre borsa, 2023’ün ikinci yarısında tekrar ivme kazanmadan önce yılbaşında yeni düşük seviyeler kaydedecek gibi görünüyor.

Wilson pazartesi günü yazdığı bir bilgilendirme notunda, 2023’ün ilk çeyreğinde yatırımcılar durağanlaşan ekonomi ile mücadele ederken S&P 500‘ün, yılın ilerleyen dönemlerinde tekrar toparlanmaya başlamadan önce 3.000 ile 3.300 arasında bir seviyeye düşeceğini belirtti.

Morgan Stanley’in gelecek yıla ilişkin ABD Hisse Senetleri Görünümü raporunda, “2023 yıl sonu itibarıyla 3.900 olan fiyat hedefimiz şu anki işlem seviyemizle yaklaşık olarak aynı olsa da, bu kolay bir yolculuk olmayacak. 2023 yılı kâr-zarar hanesi ve toplam gelir konsensüs beklentilerinin önemli derecede yüksek olduğuna kuvvetle inanıyoruz” denildi. 

2023 yıl sonu için belirlenen 3.900 hedefi, S&P 500’ün cuma günkü kapanış seviyesine göre 1%’den biraz daha düşük.

Piyasa düşük şirket kazançlarının üstesinden geldikten sonra hisseler uzun soluklu bir ralli yapabilir diyen Wilson, “2023’ün gelir artışları açısından çok zorlu bir yıl olacağı görüşündeyiz. Ancak 2024, pozitif işletme kaldıracı dönüşleriyle güçlü bir geri dönüşe sahne olacak, yani bir sonraki yükselme yılı olacak. Hisse senetleri bu büyüme ivmesini çok önceden yakalamalı ve yıl sonunda keskin bir biçimde toparlanmalı” ifadelerini kullandı.

2022’de Wall Street’in en isabetli tahminler yapan stratejistlerinden biri olan Wilson, yıl başlarında bir “ateş veya buz” senaryosu ortaya koydu ve özellikle bazı kısa ömürlü toparlanmalar süresince aşağı yönlü pozisyonunu korudu. Wilson iki hafta önce bir taktik ralli öngörüsünde de bulunmuştu.

Stratejist, son piyasa rallisi sona ererken yatırımcıların yakın gelecekte savunmada kalmaları gerektiğini söyledi. 

Notta, “[Kazanca yönelik] tahminler düşüşü yansıtmaya başlayıncaya kadar yatırımcıların sektör ve çeşitlilik açısından savunma pozisyonunda kalmalarını öneriyoruz. Temel tüketim ürünlerinin görünümünü ‘YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI’ seviyesine, Emlak sektörünün görünümünü ise ‘EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI’ seviyesine düşürüyoruz. Böylece Sağlık, Kamu Hizmetleri, Temel Tüketim Ürünleri ve korumacı bir şekilde yönlendirilmiş enerji hisselerinde ‘YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI’ seviyesinde kalmış oluyoruz” denildi.

Morgan Stanley Stratejistine Göre Önümüzdeki Yıl!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC