Borsa Yorumları

Morgan Stanley: M&A Toparlanacak, Bu Hisselere Dikkat!

March 7, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: M&A Toparlanacak, Bu Hisselere Dikkat!

Morgan Stanley’e göre, küresel birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetleri bu yıl gözle görülür bir biçimde artacak. Bu ortamda da birkaç isim bu geri dönüşten faydalanmaya hazır.

Banka, küresel birleşme ve satın alma hacmi faaliyetlerinin bu yıl 2023’e kıyasla 50% artmasını bekliyor. Ayrıca, banka genelinde 150 sektör ekibiyle yapılan yeni bir anketten elde edilen verilere göre, çok yıllı seküler bir toparlanma öngörülüyor. 

Ankete göre, sağlık hizmetleri, gayrimenkul, temel tüketim malları ve teknoloji özel piyasalarda birleşme ve satın almalar için en çok tercih edilen sektörler.

🤝 Morgan Stanley, “Teklif Alma Olasılığı Yüksek Hisseler” başlıklı notunda, “Birleşme ve satın almalarda konjonktürel ve yapısal bir toparlanmanın yaklaştığına inanıyoruz. Yapay zekâ yeteneklerine artan talep, temiz enerji geçişi, yaşam bilimlerinde inovasyon, yeniden depolama ve çok kutuplu bir dünyada coğrafi çeşitlendirme, bir sonraki döngüde birleşme ve satın almaları yapısal olarak desteklemelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Bu yılki geri dönüş, kısmen fonlama maliyetlerini artıran ve küresel hisse piyasalarında düşüşlere yol açan yüksek faiz oranlarının neden olduğu 2023’teki rekor düşük küresel M&A hacimlerinden keskin bir geri dönüş anlamına geliyor. 

🔎 Morgan Stanley, önümüzdeki yıl içinde bir anlaşma teklifi alma şansı yüksek olan hisseleri taramak için kantitatif modeller kullanmış. Bu isimleri aşağıda inceleyebilirsin: 

  • TripAdvisor (TRIP)
  • WingStop (WING)
  • Viatris (VTRS)
  • Wolfspeed (WOLF)
  • Sarepta Therapeutics (SRPT)
  • Victoria’s Secret (VSCO)
  • Marriott Vacations Worldwide (VAC)
  • Nordstrom (JWN)
  • Tenet Healthcare (THC)
  • Hertz Global Holdings (HTZ)

Daha küçük boyutlu, daha kaliteli ve daha fazla sayıda teklif görmüş sektörlerdeki hisseler, ihale teklifi alma olasılığı daha yüksek olan isimler olarak öne çıkıyor. 

Bankaya göre Sarepta Therapeutics ve Tenet Healthcare dahil olmak üzere birkaç sağlık hizmetleri ismi tekliflerin hedefi olma potansiyeli taşıyor. 

💊 Analistler, Duchenne kas distrofisi tedavilerine odaklanan bir biyoteknoloji şirketi Sarepta’yı genel olarak beğeniyor. Hisse konsensüs “AL” olarak değerlendiriliyor ve 164,42 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, hisselerin pazartesi günkü kapanışa göre 32,6% değer kazanabileceğini gösteriyor. 

Ayrıca BMO Capital Markets, 31 Ocak’ta Sarepta’yı “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla izlemeye başladı ve şirketin son ilacı Elevidys’in iyi bir talep görmeye devam etmesiyle şirketin güçlü bir yıl geçirebileceğini söyledi.

🧳 Morgan Stanley’nin taramasına göre, önümüzdeki yıl içinde bir birleşme veya satın alma teklifi alabilecek bir diğer isim de TripAdvisor. FactSet’e göre analistlerin online seyahat şirketi için belirlediği ortalama 27,19 dolarlık hedef fiyatı, hisse için 2,7%’lik bir artışa işaret ediyor. Hisse bu yıl şimdiye kadar 23%’ün üzerinde yükseldi.

16 Şubat’ta UBS analisti Stephen Ju, TripAdvisor’ın dördüncü çeyrek bilançosunda gelir tahminin aşmasını, gelecekteki büyüme ve kârlılığın olumlu bir işareti olarak yorumladı. Ju, hissenin hedef fiyatını 6 dolar artırarak 27 dolara yükseltti ve “NÖTR” notunu korudu. 

🍗 Fast-food zinciri Wingstop da birleşme ve satın alma trendlerinin potansiyel faydalanıcılarından biri olabilir.

Şirketin dördüncü çeyrekte gelir ve kâr beklentilerini aşmasının ardından birçok yatırım bankası Wingstop’un hedef fiyatlarını yükseltti. Şirket ayrıca, rekor düzeyde yeni misafir alımları da gerçekleştirdi. 

Ancak hissenin bu yıl şimdiye kadarki 39%’dan fazla yükselişi, konsensüs tahminlere göre hissenin yaklaşık 10% düşebileceğini gösteriyor.

Morgan Stanley: M&A Toparlanacak, Bu Hisselere Dikkat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC