Borsa Yorumları

Morgan Stanley: E-ticarette 5 Trilyon Dolarlık Fırsat Var

May 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: E-ticarette 5 Trilyon Dolarlık Fırsat Var

Yapay zekâ ve otomasyon gibi teknolojilerle halihazırda yükselişte olan e-ticaret sektörü, Morgan Stanley’ye göre 2027 yılına kadar 5 trilyon dolara ulaşacak. Bu, 2022’deki 3,4 trilyon dolarlık yıllık bileşik büyümeden 8% artış olacağı anlamına geliyor. 

“2022’de büyümeden çok kârlılığa odaklandık.” diyen Morgan Stanley analistleri, yatırımcı ve müşteri artışının, e-ticaret için kârlı büyüme potansiyeli savını desteklediğini düşünüyor. 

Yatırım bankasının bu süreçte favorileri ise Amazon (AMZN), Alibaba (BABA) ve MercadoLibre (MELI).

📦 ABD e-ticaret pazarının 37%’sine sahip olsa da Amazon, ABD perakende satışlarının yalnızca 9%’undan sorumlu. Bu da Morgan Stanley’ye göre tüketiciler online alışverişe yöneldikçe şirketin perakendede büyüme alanı olduğuna işaret ediyor. 

Analistler “Konu çekirdek tüketici teklifleri (envanter derinliği, hızlı teslimat garantisi vb.) ve genel iş hacmi olduğunda Amazon rakipleri arasında öncü olmaya devam ediyor.” diyor.

Banka ayrıca şirketin bulut segmenti Amazon Web Services’in 2024’te yıllık 19% büyüme kaydedeceğini öngörüyor ve “Amazon’un yüksek kârlı iş segmentleri, şirketin yatırım yapmaya devam ederken de kârını korumasını sağlıyor.” yorumunu yapıyor. 

Morgan Stanley’den 150 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat alan Amazon hissesi için bu 42%’lik artış anlamına geliyor. 

🐲 Piyasalar, Alibaba’nın “tüketim toparlanmasındaki avantajını” hafife alıyor. En azından Morgan Stanley böyle düşünüyor. 

Analistler, “Değerleme çekici olmayı sürdürüyor. Mevcut düzeylerde hissenin bulut, diğer iş segmentleri ve yatırımları pek iyi yansıtamadığını düşünüyoruz.” diyor ve BABA için 150 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat belirliyor. 

Morgan Stanley ayrıca Çin’deki düzenleyici ortam hafifleyene kadar Alibaba’nın internet hisseleri arasındaki liderliğini koruyacağını düşünüyor. 

🛍️ MercadoLibre’nin Latin Amerika’da hızla pazar payı kazandığını düşünen Morgan Stanley, şirketin bölgedeki payının lojistik yatırımları ve ölçek avantajıyla 31%’e yükselebileceğini öngörüyor. 

Analistler “MercadoLibre, Latin Amerika’nın e-ticaret ve fintek lideri. Şirketin her iki alanda da sürdürülebilir büyüme fırsatlarından yararlanmak için iyi konumlandığını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Yatırım bankasının şirkete verdiği 12 aylık ortalama hedef fiyatı da 1,770 dolar. 

Morgan Stanley: E-ticarette 5 Trilyon Dolarlık Fırsat Var

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC