Borsa Yorumları

Morgan Stanley: Değişen Tüketici Alışkanlıkları Ortamında Bu Hisseleri Alın

November 10, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley: Değişen Tüketici Alışkanlıkları Ortamında Bu Hisseleri Alın

Morgan Stanley, enflasyonist baskıların üçüncü çeyrekte tüketicilerin bütçelerini kısması nedeniyle, bu tatil sezonunda tüketicilerin değişen tercihlerinden faydalanmaya hazır birkaç şirket öneriyor.

Analist Michael Wilson “İhtiyari tüketim sektöründe düşük ağırlıktayız; müşterilerin aradığı daha düşük fiyatlar şirket marjları ve bilançoları üzerinde muhtemelen baskı oluşturacaktır.” diyor. 

👀 Morgan Stanley’in tescilli aylık anketine göre, tatil alışverişi yapanların çoğu bu tatil sezonunda harcamaya başlamadan önce ortalama 30% indirim görmek istiyor.

Daha fazla harcama yapmayı planlayanlar, harcama seviyelerini enflasyon kaynaklı yüksek fiyatlara bağlarken, harcamalarını kısmayı planlayan müşteriler gelirlerindeki düşüşe ve daha ucuz ürünler satın alma planlarına işaret ediyor.

Tüketicilerin mallar yerine hizmetlere yönelik artan tercihlerinin bu yılbaşı alışverişinde de geçerliliğini koruyacak bir eğilim olduğunu belirten banka, tüketicilerin tatil planları yapmaya devam etmesiyle birlikte havayolu şirketlerinin öne çıktığını söylüyor. 

⚡️ Dilersen detaylara geçmeden önce Morgan Stanley’nin mevcut alışveriş sezonundan kârlı çıkmasını beklediği isimlere göz atalım:

  • Delta Air Lines (DAL)
  • Amazon (AMZN)
  • Urban Outfitters (URBN)
  • Chewy (CHWY)
  • American Airlines (AAL)
  • Abercrombie & Fitch (ANF)
  • Sonos (SONO)

✈️ Havayolu Şirketleri Kazanmaya Devam Edecek

Morgan Stanley’e göre güçlü bir tatil sezonu, farklı gelir gruplarındaki tüketiciler arasında devam eden hava yolculuğu talebi göz önüne alındığında, tüm havayolu endüstrisine fayda sağlayacak.

Banka, düşük maliyetli taşıyıcılara kıyasla uluslararası ve kurumsal seyahatlere daha fazla maruz kaldıkları için Delta Airlines, American Airlines ve United Airlines’ın (UAL) yanı sıra düşük maliyetli Southwest Airlines (LUV) ve Alaska Air Group (ALK) tercih etmeye devam ediyor. 

Delta, Morgan Stanley’nin havayolu alanındaki favorisi olarak öne çıkıyor. Analist Ravi Shanker, şirketin güçlü premium müşteri markası ve kurumsal ve uluslararası desteklere maruz kalmasının yanı sıra, ölçülü büyüme planlarına dikkat çekiyor.

Havayolu şirketinin hisseleri bu yıl 4,5% değer kazandı. Hisse, geçen ay güçlü üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladıktan sonra daha da hız kazandı. Delta CEO’su “Delta’da seyahat için güçlü talebin aralık çeyreğinde de devam ettiğini” ve bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla 9% ile 12%’lik toplam gelir artışını destekleyeceğini öngördüğünü söyledi.

💻 E-ticarette Öne Çıkan 2 İsim

Öte yandan analist, harcamalardaki mevcut yavaşlamanın bazı perakendecilere öngördüklerinden daha büyük bir darbe vurmasını bekliyor. 

Wilson “Dayanıklı mal harcamaları yavaşladı ve bunun tatil sezonunda da devam etmesi bekleniyor. Son yavaşlama geçici olsa ve tatil satışları beklentileri aşsa bile, ortaya çıkan daha büyük resim tüketicinin zayıflaması, devam eden enflasyon ve dayanıklı mallardaki yavaşlamadan oluşuyor.” diyor.

E-ticaretin yaz aylarından bu yana yavaşladığını ve ekim ayında daha da kötüleştiğini belirten analist, daha yumuşak makroekonomik ve daha promosyonel ortamın düşük gelirli tüketicileri vurması nedeniyle sektörü zayıf bir noktaya getirdiğini söyledi. 

Bu noktada Morgan Stanley, daha az ihtiyari bir konumda olan ve makro gelişmelerden daha az etkilenme geçmişine sahip Amazon ve Chewy’e olumlu bakıyor. 

Amazon, ABD’deki baskın e-ticaret ismi olmaya devam ediyor ve bu yıl tatil alışverişi söz konusu olduğunda rakiplerine karşı daha iyi bir konumda.

Analistler Brian Nowak ve Lauren Schenk, Amazon’un dördüncü çeyrekte beklenen 12%’lik büyümesinin ABD ve uluslararası segmentlerdeki çift haneli büyümeden kaynaklandığını ve bunun bankanın tahmini 8%’lik ABD e-ticaret büyümesinin üzerinde olduğunu vurguluyor. 

Chewy’nin de iyi bir noktada olduğunu düşünen analistler, evcil hayvan maması perakendecisinin, gelirinin çoğunun sarf malzemeleri ve eczacılık alanındaki isteğe bağlı olmayan ürünlerden gelmesi nedeniyle daha az aşağı yönlü riske sahip olduğunu düşünüyor. 

Morgan Stanley: Değişen Tüketici Alışkanlıkları Ortamında Bu Hisseleri Alın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC