Borsa Yorumları

Morgan Stanley, Bilanço Açıklayan Bu Hisselere “AL” Diyor

August 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley, Bilanço Açıklayan Bu Hisselere “AL” Diyor

Sen de fark etmişsindir, hisseler bu yıl yükselişte. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq bu yıl 35% yükseldi. S&P 500 de FED’in faiz oranlarındaki durmak bilmeyen artışına rağmen çok geride değil.

Ancak Morgan Stanley analisti Andrew Slimmon’a göre, tüm bunlar bilançolar kapsamında oldukça yoğun bir haftanın ardından “biraz temkinli” olmayı gerektirebilir. 

Slimmon, “Borsa çok iyi bir performans gösterdi ve yatırımcı duyarlılığı yılın başında olduğundan çok daha yüksek. Ancak tüm bunlar, piyasada biraz dikkatli davranmak için iyi nedenler.” diyor. 

Teknoloji devlerinin bilançoları, geçen hafta ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) ile başladı. Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) da bu hafta bilanço açıklamaya hazırlanıyor.

Slimmon da Microsoft’un güçlü sonuçlarını göz ardı etmiyor:

Piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji hisseleri konusunda olumsuz değilim. Microsoft gibi bazılarının bu çeyreğe girerken aşırı satın alındığını düşünüyorum ve bu yüzden bir geri çekilme oldu.

Hatırlayalım: Microsoft hisseleri, üç aylık gelir tahminlerinin beklentilerin altında kalmasının ardından geçen hafta yaklaşık 4% geriledi.

🎯 Slimmon’ın Favorileri

Analist, Microsoft’un yanı sıra artık bir yapay zekâ hissesi olarak anılan Nvidia’nın (NVDA) potansiyel yatırımlar olarak radarında olduğunu ancak “bilanço sezonu geride kalana kadar” kesin konuşmayacağını söylüyor. 

Ancak Slimmon yalnızca piyasa değeri yüksek hisselere odaklanmıyor. Analist, son dönemde değerli hisseler ve emtiaların gösterdiği üstün performansın hem Çin piyasasındaki toparlanmayla hem de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ülkeye yaptığı son ziyaretle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Slimmon, Çin’in ABD sanayi hisselerine fayda sağlayabilecek daha fazla teşvik önlemi planlayıp planlamadığı konusunda iyimser. 

Ayrıca, gelecek yıl ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde ABD’de tüketici odaklı ek yardım önlemlerinin alınacağını ve bunun da potansiyel olarak tüketici gücünü artıracağını öngörüyor.

Bu görüşe paralel Slimmon, çelik üreticisi Nucor (NUE) ve finans sektöründen JPMorgan (JPM) ve Ameriprise Financial’ı (AMP) beğeniyor.

Morgan Stanley, Bilanço Açıklayan Bu Hisselere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC