Apple Haberleri

Morgan Stanley Apple Hissesinde Kararlı: “Rekor Değerlemeye Hazır Olun!”

March 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Apple Hissesinde Kararlı: “Rekor Değerlemeye Hazır Olun!”

Apple (AAPL) hissesi, geçen yıl 3 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştığında dikkatleri üzerine çekti, ancak o zamandan beri hisse senedi, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık 20% düşüş yaşadı.

Ancak Morgan Stanley, Apple’ın yalnızca 3 trilyon dolarlık değerlemesini geri kazanmakla kalmayacağını, aynı zamanda mevcut seviyelerden 53%’e varan bir artışla 4 trilyon dolara yakın bir seviyeye çıkabileceğine inanıyor.

Morgan Stanley analisti Erik Woodring, cuma günü paylaştığı notunda 12 aylık ortalama fiyat hedefini 175 dolardan 180 dolara çıkardı ve hatta Apple hissesini 230 dolarlık boğa senaryosuna gönderebilecek göz ardı edilen beş katalizörün altını çizdi.

Woodring, “Uzun vadeli baktığımızda, önümüzdeki 12 ay boyunca yatırımcılar tarafından yeterince takdir edilmeyen ancak katalizör açısından zengin bir yol görüyoruz” diye yazdı. 

Morgan Stanley Apple’ın potansiyelinden o kadar emin ki Apple’ı 2023’ün en iyi hisse senedi seçimi olarak belirledi. 

İşte, Morgan Stanley analisti Woodring’in radarındaki 5 Apple katalizörü:

1. Bastırılmış iPhone talebi

Morgan Stanley, 2023 yılı sonuna kadar iPhone değişim döngüsünün 4,4 yıla uzayacağını tahmin ediyor. Bu tüm zamanların rekoru olabilir ve bu, 30 milyona yakın kişinin ötelenen iPhone talebine işaret ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bastırılan ve ötelenen iphone talebinin meyveleri alınabilir.

Woodring, “Apple’ın sektör lideri elde tutma oranları göz önüne alındığında, üretim normale döndükçe, tüketici donanım harcamaları toparlandıkça ve yeni bir iPhone modeli piyasaya sürüldüğünde bastırılmış talebi ortaya çıkabilir.” dedi. 

2. Hizmet büyümesinde yeniden hızlanma

Apple Music, Apple TV+ ve Apple One’da App Store hizmetlerinin büyümesindeki bir toparlanma, döviz kuru dalgalanmalarını hafifletme ve fiyat artışları, Apple’ın hizmetler segmentini ileride daha hızlı büyütebilir.

3. Apple’ın brüt marjlarının potansiyeli

Teknoloji tedariki, lojistik ters rüzgarların hafifletilmesi ve donanım segmentinden hizmetler segmentine pozitif bir geçiş, marjların artmasına yardımcı olabilir. 

4. Yeni ürün lansmanı

Tarihsel olarak, yeni ürünler Apple’ın hisse senedi fiyatını yükseltti ve şirketin iPhone 15’i potansiyel bir AR/VR kulaklığıyla birlikte bu yılın sonlarında piyasaya sürmesi bekleniyor. 

Woodring, “Tarih, önemli ürün lansmanlarından 6-9 ay önce Apple hissesine sahip olmak isteyebileceğinizi gösteriyor” dedi.

5. Donanım aboneliği lansmanı

Woodring, “Mart/Nisan 2023 gibi erken bir tarihte başlatılacağı söylenen bir donanım abonelik hizmetinin potansiyel lansmanı için yalnızca kullanıcı başına harcamayı önemli ölçüde artırmaya yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda piyasanın değerlemeye ilişkin bakış açısını değiştirmeye de yardımcı olan temel katalizördür” dedi. 

Not: Apple tarafından sunulacak olan yeni abonelik modelinin Apple One ve AppleCare ile entegre bir şekilde sunulabilir. Abonelik modeli içinde 1 veya 2 yıllık kiralama seçenekleri yer alacak. 

Morgan Stanley Apple Hissesinde Kararlı: “Rekor Değerlemeye Hazır Olun!”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Markets Insider