Borsa Yorumları

Morgan Stanley Analistleri Hangi Hisselere İşaret Etti?

October 19, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Analistleri Hangi Hisselere İşaret Etti?

Sabırsızlıkla beklenen kurumsal kazanç sezonunun başladığı bugünlerde, Morgan Stanley hangi hisselerin alınması ve hangilerinden uzak durulması gerektiğini duyurdu.

Bank of New York Mellon ve Bank of America’dan gelen pazartesi haberlerinin ardından Goldman Sachs ve Johnson & Johnson, salı günü beklenenden daha yüksek seviyede kazanç açıkladı.

Morgan Stanley’den Michelle Weaver, S&P 500 kazançları için genel beklentilerin nisan ayındaki “pik” seviyeye göre 8% daha düşük olduğunu kaydetti. Enerji sektörü haricinde, beklentilerin 11% altında kalındı. 

Weaver, “Bu kazanç sezonu, boğalar ile ayılar arasındaki mücadeleyi şekillendirme potansiyeli sebebiyle bilhassa önem taşıyor. Kazanç tahminlerindeki keskin düşüş, ciddi kazanç kesintilerine ve potansiyel bir kazanç resesyonuna işaret edebilir.” dedi.

Sözlerine devam eden Weaver, “Diğer taraftan, daha dirençli 3. çeyrek rakamları ve istikrarlı işaretler ocak ayındaki dördüncü çeyrek raporlama sezonuna kadar daha ılımlı bir kazanç düzeltmesinin ya da en azından kazanç mücadelesini ileri taşımanın yolunu açabilir” şeklinde konuştu.

Bu ortama bakıldığında, Morgan Stanley analistleri biri pozitif biri de negatif yöndeki kısa vadeli katalizörlere dayalı olarak hareket edebilecek hisseler bulmaya çalışıyor. 

İşte bunlardan bazıları:

  • Morgan Stanley, Arcutis Biotherapeutics (ARQT)’in Zoryve adlı ilaç için yürüttüğü iki farklı faz 2 çalışmasının başarılı olması durumunda, biyoteknoloji şirketi için yükseliş öngörüyor. İlaç halihazırda sedef hastalığı için kullanılıyor ve şu anda atopik dermatit için değerlendirme aşamasında. Sonuçların yıl sonu çıkması bekleniyor.

Morgan Stanley analisti Vikram Purohit, “Bu verilere yönelik ciddi yatırımcı eğilimi bekliyoruz ve istatistiksel analizimize göre iki deneyde de başarı olasılığı yüksek” dedi.  

  • Analist Connor Lynagh’a göre pozitif bir eğilim kaydetmesi gereken bir başka şirket ise Patterson-UTI Energy (PTEN). Lynagh, beklentilere paralel üçüncü çeyrek sonuçları ve dördüncü çeyrek işaretleri bekliyor. Öte yandan, şirket için emsallerine kıyasla daha yüksek 2023 FAVÖK rakamları ve serbest nakit akışı revizyon potansiyeli görüyor.   
  • Bu arada, Morgan Stanley’in negatif kazançlar sebebiyle düşmesini beklediği hisselerden biri Logitech (LOGI). Şirket 2023 mali yılı için geçtiğimiz yıl öngörülen gelir artışını düşürdü. Fakat analist Erik Woodring, şirketin son 90 günde tüketici PC talebinde görülen sürekli azalmayı dikkate almadığını düşünüyor. Bu sebeple ifadelerinde “2023 mali yılı aralık çeyreği tahminlerinin daha da düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz ve şu anda aralık çeyreği geliri beklentilerin %8 altında” diye belirtti.. Woodring ayrıca her yıl şirketin mali yıl gelir artışında %10 düşüş bekliyor.
  • Bahse değer bir diğer isim ise, yatırımcıların çip sektöründeki mevcut düşüşlerin ciddiyetini azımsaması sayesinde öne çıkan yarı iletken şirketi Micron Technology (MU). Analist Joe Moore, müşteri ve rakip raporlarında istisnai düzeyde yüksek envanterler görüleceğini tahmin ediyor.

Morgan Stanley Analistleri Hangi Hisselere İşaret Etti?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı