Ekonomi ve Finans Haberleri

Moody’s’ten Türkiye’nin Kredi Notu için Pozitif Yorum

Eylül 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Moody’s’ten Türkiye’nin Kredi Notu için Pozitif Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin ekonomi politikalarındaki gidişat değişikliğini olumlu olarak değerlendirdiğinin sinyalini verdi. Moody’s Analisti Dietmar Hornung, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu gidişat değişikliği açıkça kredi açısından olumlu. Ancak hâlâ önemli belirsizlikler var.” ifadelerini kullandı.

Mevcut Kredi Notu ve Beklentiler 📝

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu “durağan” görünümle birlikte B3 olarak belirlemiş durumda. Kurumun ay sonuna kadar resmi bir değerlendirmesi beklenmiyor. Öte yandan Fitch’in cuma günü, notu gözden geçirmesi ve S&P’nin ay sonu değerlendirmesi gündemde.

Enflasyon ve Ekonomik Zorluklar 📈

Dietmar Hornung, enflasyonun bu yıl 65%’e yükselmesinin beklendiğini ve bu gibi “birikmiş dengesizlikleri” düzeltmenin karmaşık bir süreç olduğunu belirtti. “Seçimlerden bu yana gördüğümüz hamleler cesaret verici ancak önümüzdeki zorluklar da oldukça karmaşık.” dedi.

Uzun Bir Yol Var 🏃‍♂️

Hornung, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili olarak “ciddi bir aşağı yönlü risk” görmediğini belirtirken olumlu etkilerin zaman alacağını vurguladı. “Bu bir kısa mesafe koşusu değil, bir maraton. Daha ortodoks bir politika geçmişine ve birikmiş dengesizliklerin azaltılmasına ihtiyacımız var.” diye ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Moody’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti