Borsa Yorumları

Mizuho, Ödemeler Sektöründe Hangi Şirketleri Beğeniyor?

January 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Mizuho, Ödemeler Sektöründe Hangi Şirketleri Beğeniyor?

Mizuho analisti Dan Dolev, 2024 boyunca çeşitli fırsatlar öngördüğü ABD’nin fintek ödemeler sektöründe üç ana eğilime bağlı olarak bazı şirketlerin öne çıktığını belirtiyor. 

Gömülü finans gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla geçtiğimiz on yıllarda ivme kazanan ödemeler sektörü, genel olarak finans kategorisinde faaliyet gösterdiğinden çeşitli trendlerden etkilenebiliyor. 

Bu trendleri makro ekonomik koşullar, kredi teknolojileri ve tüketici finansı ve kripto para birimleri olarak belirleyen Dolev, 2024 için sektörün favorileri olarak seçtiği isimlerin yanı sıra bu alanlarda faaliyet gösteren diğer şirketlerin de faydalanabileceği koşullar olduğuna inanıyor. 

🎯 Makro Ekonomik Ortam

Dolev, ödeme ağları Visa (V) ve Mastercard’ın (MA) zorlu makroekonomik koşullar sırasında iyi performans gösterme konusunda iyi bir geçmişe sahip olduklarını belirtiyor. Ancak analist, “FedNow ve diğer hesaptan hesaba ödeme planlarından kaynaklanan potansiyel kesintilerin zamanla büyüme kapsamında bu ödeme platformları için sıkıntılara yol açabileceğini” belirtiyor. 

🎯 Kredi Teknolojileri ve Tüketici Finansı

Kredi teknolojisi ve tüketici finansmanında temerrütler giderek artmaya devam ediyor ancak Mizuho, yatırımcıların 2024’ün ikinci yarısında düşük faiz ortamına odaklanmaya başlamasını bekliyor. 

LendingClub (LC), görüşmelerin “geriye dönük” kredi zorluklarından “ileriye dönük” kredi zorluklarına doğru kaymaya başladığını söylüyor. Dolev de bu durumun Affirm Holdings (AFRM) ve SoFi Technologies (SOFI) gibi hisseler için iyiye işaret olduğunu düşünüyor.

🎯 Kripto Para Birimleri

2023’ün son çeyreğinde, Bitcoin ve Bitcoin’e maruz kalan birçok hissenin fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk spot Bitcoin ETF’ini onaylayacağı beklentisiyle değer kazandı. Ancak analist, faaliyet seviyelerinin önceki döngü zirvelerinin oldukça altında kaldığını belirtiyor:

Temellerin 2024’te tekrar odak noktasına gelmesini bekliyoruz, bu da muhtemelen Coinbase (COIN) gibi aşırı kazanç sağlayan kripto borsaları için çıtayı daha da aşağıya çekecek. Öte yandan Robinhood’un ise güçlü uygulamalar ve iyileşen bir ticaret ortamından faydalanması muhtemel.

💡 Söz konusu koşullara bağlı olarak Dolev’in 2024’te artış beklediği ödeme şirketlerini birlikte keşfedelim:

  • Affirm Holdings (AFRM): Şirketin Affirm Card ürününü kredi ödemeleri konusunda “çığır açıcı” bir ürün olarak değerlendiren Dolev, “karma banka/krediyi kart aracılığıyla fiziksel iş segmentine kaydırma fırsatı” konusunda “son derece iyimser.” 
  • Fidelity National Information (FIS): Dolev, şirketin Worldpay segmentini elden çıkarmasının ardından, “zaman içinde artan istikrarın yatırım tezinin önemli bir parçası olmasını” bekliyor ve 2024’te şirketin hisse başına kârının beklentilerin üzerinde geleceğini tahmin ediyor. 
  • Robinhood (HOOD): İyileşen duyarlılığın özsermaye ve opsiyon ticaretine fayda sağlaması nedeniyle, ürünler arasında perakende ticarette hisse kazanımları meydana gelmeli.” diyen Dolev, ayrıca yeni ürünlere ve İngiltere ve Asya’ya doğru coğrafi genişlemeye de dikkat çekiyor. Analist, iyileşen ticaret, emeklilik hesapları ve kredi/banka kartı gibi yeni ürünlerin zaman içinde şirkete yönelik olumlu kâr tahmini revizyonlarına yol açabileceğini düşünüyor. 

Mizuho, Ödemeler Sektöründe Hangi Şirketleri Beğeniyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha