Borsa Yorumları

Milyarder Olmanın Formülü: Buffett’ın Favori Hisseleri

Şubat 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Milyarder Olmanın Formülü: Buffett’ın Favori Hisseleri

Warren Buffett’ın hissedarı olduğu Berkshire Hathaway, hisse senedi portföyünün 75%’inin sadece beş hisseden oluştuğunu açıkladı. Efsanevi yatırımcının bu büyük yatırımlarına bir göz atalım.

Borsa, yükselen faiz oranları ve resesyon kaygılarıyla yüksek seviyede bir dalgalanma deneyimlerken “Omaha Kahini” geçen çeyrekte ilk beş yatırımını değiştirmedi.

Berkshire kargaşalı piyasa ortamında yatırımlardan ve türevlerden 53,6 milyar dolar zarar edildiğini açıkladı. Buffett, hisse senedi yatırımlarındaki çeyrek dönem dalgalanmalarına odaklanılmaması gerektiğini belirtti. Buffett’ın haftasonu hissedarları ile paylaştığı mektubu açık bir şekilde uzun vadeli yatırıma odaklanılması gerektiğini vurguluyordu.

Apple (AAPL), 2022 sonu itibarıyla 119 milyar dolar değeriyle Berkshire’ın tuttuğu açık ara en büyük hisse yatırımı olma özelliğini korudu. Apple’ı, Berkshire’ın sigorta şirketlerine yaptığı yatırımdan sonraki ikinci en önemli girişimi olarak nitelendiren Buffett, CEO Tim Cook’un hisse geri alım stratejisinin bir hayranı olduğunu söyledi.

Apple hisseleri geçen yıl, 2008’den beri en kötü yılını geçiren ve yaklaşık 20% değer kaybeden S&P 500’ün performansının gerisinde kaldı ve yaklaşık 27%’lik bir düşüş yaşadı.

Chevron (CVX), 30 milyar dolarlık değeriyle yatırım kuruluşunun portföyünde tuttuğu en büyük üçüncü yatırım oldu. Berkshire enerji yatırımlarını geçen yıl önemli ölçüde arttırmıştı. 2022’de 53%’lük bir ralli yakalayan hisse piyasayı geride bıraktı.

Buffet’ın uzun vadeli tuttuğu diğer büyük yatırımları ise Coca-Cola (KO), American Express (AXP) ve Bank of America (BAC).

Buffett ayrıca Berkshire’ın, 8 büyük şirketin en büyük hissedarı olduğunu da açıkladı. Bunlar: American Express (AXP), Bank of America (BAC), Chevron (CVX), Coca-Cola (KO), HP Inc. (HPQ), Moody’s (MCO), Occidental Petroleum (OXY) ve Paramount Global (PARA).

92 yaşındaki yatırımcı geçen yıl Occidental hisselerindeki pozisyonlarını 21%’in üzerine çıkarmıştı. Berkshire, ağustos ayında şirketin 50%’sini satın alma konusunda düzenleyici kurum onayı almıştı. Bu gelişme, Houston merkezli Occidental şirketinin tamamının satın alınacağına dair spekülasyonları beraberinde getirmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti