Borsa İstanbul Notları

MİGROS’un 2023 Yıl Sonu Karnesi

Mart 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
MİGROS’un 2023 Yıl Sonu Karnesi

Migros Ticaret (MGROS) 2022 ve 2023 yılı enflasyon muhasebesi uygulanan finansallarını piyasa ile paylaştı. Bilançoda dikkat çeken ve önemli tüm detayları yazımızda senin için derledik.

Ciro Büyümesi Devam Etti

Şirket enflasyon muhasebesi uygulanmasına karşın 2023 yılında net satışlarını 29% artırmayı başardı. Faaliyet giderlerine bakıldığından görece daha yüksek büyüme 36% artışla gerçekleşti.

Net Kâr’da Muhasebe Etkisi

Net kâr tarafında ise 2022 yılına göre 3% daralma yaşanarak 8,83 milyar TL kâr elde edildi. Enflasyon muhasebesi etkisi sonucunda 2022 yılının da düzenlenmesi ardından net kârda büyümeden daralmaya olan değişim piyasa tarafından olumlu karşılanmadı denebilir.

Kâr Rakamında Etkili Olanlar

Net parasal pozisyon kârının 2022 ve 2023 yıllarında kâr rakamını desteklediği, 2022 yılında vergi geliri oluşturan şirketin 1,49 milyar TL vergi gideri oluşturarak net kârın baskılandığı izlendi. Şirket 2023 yılında 15,94 milyar TL net parasal pozisyon kârı elde etti.

Enflasyon Muhasebesinin Etkisi

MİGROS’un 2023 Yıl Sonu Karnesi

Şirket faaliyet raporunda enflasyon muhasebesi etkisini net şekilde gösteren bir kıyaslama kesiti yayınladı. Muhasebe uygulamasının net kârda rakamsal anlamda pozitif, büyüme olarak 2022 yılının da düzenlenmesi ile negatif etki yarattığı, buna paralel olarak diğer kalemlerde de benzer etkilerin görüldüğü izlendi. Özellikle uygulamanın FAVÖK marjında önemli düzeyde baskı yarattığı dikkat çekti. Muhasebe dahil edilmeyen hesaplamada 6,7% olarak gerçekleşen FAVÖK marjının muhasebe uygulandığında 1,8%’e gerilediği izlendi.

Finansman Giderinde Önemli Dönüşüm

2022 yılında finansman gideri oluşturan şirket 2023 yılında finansman geliri sağlamayı başardı. Bu denge değişimi yüksek faiz ortamında pozitif olarak karşılanabilir. Bu değişime paralel olarak 2022 yıl sonunda 66,3% olarak gerçekleşen finansal kaldıraç oranı 60,6%’ya geriledi. Cari oranda sınırlı iyileşme sağlanarak 0,84 olarak gerçekleştiği görülürken net borç / FAVÖK oranı -0,79% olarak tamamlandı.

Kâr Marjları Baskılandı

Kâr marjlarında brüt kâr marjı yatay seyirde stabil kalırken esas faaliyet, FAVÖK ve net kâr marjlarında hali hazırda düşük kâr marjı ile çalışan şirkette kayda değer daralmalar izlendi. Net kâr marjında 1,6 daralma izlenirken esas faaliyet ve FAVÖK marjlarında 0,9 daralmalar görüldü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti