B├╝ltenler

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 7 Ekim 2021 ­čŚ×

October 7, 2021 ÔÇó 7 dakika okuma s├╝resi
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 7 Ekim 2021 ­čŚ×

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.363 (%0,41)

Nasdaq

14.501 (%0,47)

NYSE

16.338  (%0,07)

Merhaba Midaslı! ☀️

Bugün yatırımcıların ana odak noktası, birkaç haftadır Senatoda tartışılan önemli konulardan biri olan borç tavanı problemine yönelik gelişmeler… ABD Senatosunun bir uzlaşmaya varması ve borç tavanının yükseltilip yükseltilmeyeceğine dair bir sonuca varması için belirlenen son gün 18 Ekim’di.

Dün akşam, Senatör Mitch McConnell’in teklifiyle birlikte bu soruna geçici bir yama yapılarak, kısa dönemli bir limit artışı kabul edildi. Ek olarak, borç tavanına dair bir uzlaşmaya varılması için gereken son tarih aralık ayına ertelenmiş oldu.

 • 👀 Eğer borç tavanı -olur da- yükseltilirse, bu Biden’ın rekor büyüklükteki altyapı planını da yürürlüğe sokması adına bir fırsat oluşturabilir. Zira özellikle altyapı hizmetleriyle alakalı olan elektrik, su ve gaz hizmetleri sektörü, günün en çok yükselen sektörü oldu.

Dün yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte, ABD piyasalarına maçı 2-0’dan döndüren milli takım heyecanı hakimdi! Teklifin kabulü ile birlikte, güne düşüşle başlamış olan 3 büyük endeks de kayıplarını toplayarak yükselişe geçti ve günü artıyla kapattı.

 • 🚀 Ayrıca vadeli piyasalar da bugün yükselişle başladı. Dow 30, Nasdaq 100 ve S&P 500 endeksleri Nasdaq liderliğinde artıyla işlem görüyor. Saat öğlen 12.00 itibarıyla sırasıyla; %0,40, %0,90 ve %0,54 yükselişteler.

“Borç tavanı nedir? Altyapı planı neden önemlidir?” gibi soruların için seni yazının sonundaki sözlüğümüze bekliyoruz.

tabbblo copy.png

⏳ Piyasanın Nabzı

👉 Senatör McConnell’ın borç tavanı teklifi sonrasında endeksler pozitife döndü.

👉 Ham petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşü enerji şirketi hisseleri takip etti.

👉 Tahvil faizlerinin düşüşüyle birlikte, büyüme odaklı şirketlerin hisseleri yükseldi.

👉 Eylül ayı ADP işsizlik verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

💉 Moderna, yeni tesisini Afrika’da inşa edecek.

💰 Twitter, MoPub’ı 1,05 milyar dolara sattı.

💻 Rigetti Computing, SPAC ile halka açılıyor.

1. Moderna, Afrika’da Yılda 500 Milyon Doza Kadar Üretim Yapacak Son Teknoloji mRNA Tesisi İnşa Edecek

Resilience-to-manufacture-mRNA-for-Moderna-in-Canada.jpg

Moderna (mRNA), endüstride ilaç üretme baskısı arttıkça, Covid-19 aşısı da dahil olmak üzere her yıl 500 milyon doz mRNA aşısı yapmak üzere Afrika’da bir fabrika kurmak için yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

 • Moderna’nın bu yeni tesisi, üretimin yanında aynı zamanda şişeleme ve paketleme hizmetini de içerecek.

 • Şirket, yakın zamanda tesisin inşa edileceği ülke ve bölgeyi belirleme sürecine başlayacağını söyledi.

 • CEO Stephane Bancel, perşembe günü yaptığı açıklamada, “Covid-19 aşımızın yanı sıra mRNA aşı portföyümüzdeki ek ürünleri de bu tesiste üretmeyi planlıyoruz.” dedi.

❗️ Bu hareket, ilaç üreticileri ve hükümetler arasındaki bir tartışmanın alevlenmesinin bir sonucu olarak yorumlandı. Tartışma; gelişmiş ülkelerin arzın çoğunu satın almasından dolayı, gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimini kolaylıkla sağlamak amacıyla Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet haklarından feragat etmesiyle ilgiliydi.

2. Twitter, Mobil Reklam Şirketi MoPub’ı 1,05 Milyar Dolar Karşılığında Sattı

a557e3ec95009d83360e0c26e83ec2bc.jpeg

Twitter çarşamba günü yaptığı açıklamada; mobil reklam şirketi MoPub’u, 1,05 milyar dolar karşılığında AppLovin’e sattığını ve bu satışın; Twitter’ın gelirini ikiye katlama hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi.

 • Twitter’ın 2013 yılında 350 milyon dolardan fazla bir bedel karşılığı satın aldığı ve 2020’de yaklaşık 188 milyon dolar gelir elde eden MoPub, uygulama yayıncılarının; uygulamalarında reklam alanları satarak para kazanmalarına olanak tanıyor. Ayrıca reklamverenlerin mobil uygulamalarda belirli kitlelere ulaşmasına yardımcı oluyor.
  👨‍💻 Twitter CFO’su Ned Segal yaptığı açıklamada; MoPub’ın satışı sayesinde kendi web sitemizdeki ve uygulamalarımızdaki büyük reklam potansiyeline odaklanarak, tüm enerjimizi burada toplayacağız, dedi.

3. Kuantum girişimi Rigetti Computing, 450 milyon dolarlık SPAC ile halka açılıyor

Rigetti-Quantum-Cloud-Services.jpg

8 yıl önce, IBM’de çalışmış bir fizikçi olan Chad Rigetti tarafından kurulan entegre kuantum bilişim sistemleri sağlayıcısı Rigetti Computing, SPAC (Birleşme Amaçlı Ortaklık) yöntemiyle halka arz olmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar 200 milyon dolara yakın yatırım alan Rigetti Computing’in yatırımcıları arasına, şirketin halka arzından önce Palantir, Keysight Technologies, Ampere Computing gibi dikkat çekici isimler de dahil olacak.

 • 👀 RGTI sembolüyle NYSE’de listelenecek olan Rigetti Computing’in ilk halka arzında 457 milyon dolar toplaması bekleniyor. Bu, yakın zamana kadar adeta bir “bilim deneyi” gözüyle bakılan bir “teknolojiye” yüklü miktarlarda para aktarılmaya başlandığının da en yeni göstergesi diyebiliriz.

🤔 Peki, bu kuantum bilişim sistemleri n’apar? 

Kuantum mekaniğini kullanarak işlemlerin ve hesaplamaların gerçekleşme hızını arttırır. Hatta öyle ki, günümüzde “süper bilgisayar” olarak adlandırabileceğimiz teknolojideki sistemlerin bile potansiyel olarak çok ötesinde görevleri yerine getirebilir!

👨‍💻 Şirketin Kurucusu ve CEO’su Chad Rigetti’nin kendi açıklamasındaki sözleri şöyle: “Önümüzdeki on yılda, bir Rigetti kuantum bilgisayarı, bugün tüm dünyada var olan bulut altyapısından daha güçlü olacak.”

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Electronic Arts (EA), Battlefield 2042 oyununun beta sürümünde kullanıcıların ilettiği hata raporları sayesinde S&P’nin en büyük kaybedeni oldu. Kaynak

 • ABD, fiyat artışıyla mücadele etmek adına, acil durumlar için stokladığı rezervleri kullanıma açmayı düşünüyor. Kaynak

 • IAC/InterActiveCorp. (IAC) Meredith’in (MDP) People, InStyle ve Real Simple gibi yayınlarını içeren dijital ve dergi yayıncılığı işini 2,7 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul etti.Kaynak

📖 Sözlük

🏗 Altyapı Tasarısı Nedir?

Altyapı tasarıları, ülke içerisindeki çeşitli alanların altyapılarına yönelik yenileme ve genişletme çalışmalarını planlar. Bu alanlar sıklıkla yollar, köprüler, toplu taşıma sistemleri, iletişim sistemleri, içme suyu ve atık su sistemleri gibi ülkede yer alan fiziksel yapı ve sistemlerdir.

 • 💸 Bu alanlara yönelik harcamaların yapılması, yenileme ve geliştirmeyi yapacak şirketlerin gelir kazanmalarını, işçi alımı yaparak istihdam sağlamalarını, şirketteki işçilerin maaşları ile harcama yapmalarını ve harcama yaptıkları işletmelerin de gelir kazanmalarını sağlayarak ekonomiyi canlandırır.

Altyapı tasarıları da dahil olmak üzere, bir sektörde gerçekleşmesi planlanan yenileme veya geliştirme gibi herhangi bir tasarı duyurulduğu zaman, yatırımcılar genellikle bu sektördeki iş olanaklarından yararlanacak şirketleri araştırmaya ve yatırımlarını önceden planlamaya çalışır.

🏦 Borç Tavanı Nedir?

Borç tavanı, ABD Hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eder.

 • 📈 Bu kadar önemli olma nedeni ise, Biden hükümetinin 2 trilyon dolarlık altyapı çalışmaları için yüksek miktarda bir borca ihtiyaç duyacak olması. Öte yandan, altyapı planlarının yanında ABD Hükümetinin halihazırda var olan faturalarını ödemesi de bu borç tavanının limitine bağlı. Faturalarını ödeyemeyen bir hükümet de; borsa bir yana, tüm ülke ekonomisi için büyük bir tehlikedir.

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Moderna (MRNA) 

 • Twitter (TWTR)

 • Electronic Arts (EA)

 • IAC/InterActiveCorp. (IAC)

 • Meredith (MDP)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Moderna plans African mRNA vaccine factory as pressure grows

Twitter Sells Mobile Ad Firm MoPub to AppLovin for $1.05 Billion

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı