B├╝ltenler

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 4 Ekim 2021 ­čŚ×

October 4, 2021 ÔÇó 8 dakika okuma s├╝resi
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 4 Ekim 2021 ­čŚ×

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.357 (%1,15)

Nasdaq

14.566 (%0,82)

NYSE

16.323  (%1,11)

Merhaba Midaslı! ☀️

Yepyeni bir aya başlarken umutlarımızı ve hedeflerimizi yeniliyor, ekim ayının eylülden daha iyi geçmesini temenni ediyoruz. Eylül ayı özellikle teknoloji hisseleri için oldukça zorlu geçti. 3 endeks değerine de baktığımızda, en çok değer kaybı yaşayanın Nasdaq olduğunu görüyoruz. Bu ayın geneline bir göz attığımızda, beklediğimiz birkaç önemli gelişme var:

Birincisi, her ay olduğu gibi Covid aşı çalışmaları ve vaka sayıları… Ne kadar kısa sürede aşılanma tamamlanıp vaka sayıları azalırsa, önce sağlık sonra da küresel tedarik zincirlerinin iyileşmesi açısından o kadar iyi olur.

 • ❗️ Merck (MRK, +%8.4), bir süredir üzerinde çalıştığı Covid-19 oral antiviral ilacı için yaptığı çalışmalardan elde ettiği pozitif verileri cuma günü paylaştı. Şirket, ilacı için FDA’dan acil kullanım izni almayı planlıyor.

Diğerleri ise sırasıyla borç tavanı, tahvil faiz seviyeleri ve altyapı çalışmaları… 18 Ekim’e kadar ABD kongre üyelerinin borç tavanını yükseltip yükseltmeyecekleri bu ayın ilk yarısının belirsizliği olacak gibi gözüküyor.

 • ❓ Tahvil faizlerinin bu ay içerisinde alacakları yol ve Biden’ın altyapı planlarının destek bulup bulmayacağı da, bu ayın takip edilen makro gelişmeleri arasında. (“Nedir ki tüm bunlar?” diyorsan, seni yazımızın sonundaki sözlüğe bekliyoruz!)

🔍 Peki, sektörler? S&P 500’ün sektör tarafı günü neredeyse tamamen yeşil kapattı. Cuma gününün en çok yükselen sektörleri arasında enerji (%3,30) ve iletişim (%1,78) sektörü bulunurken; elektrik, su ve gaz hizmetleri (-%0,39) sektörü de günün değer kaybı yaşayan tek sektörü oldu.

🥇 Endeksi Yenenler: Cuma gününü %1,15 değer artışıyla tamamlayan S&P 500’ün karşısında günü daha çok yükselişle tamamlayan büyük şirketler de vardı. Disney (DIS, %4,04), Exxon Mobile (XOM, %3,58) ve Boeing (BA, %2,75) endeksin üzerinde performans sergileyen hisseler arasındaydı.

😞 Endekse Yenilenler: Cuma gününün kaybettiren büyük şirketleri arasında Alibaba (BABA, -%2,60) Amazon (AMZN, -%0,05) ve Tesla (TSLA, -%0,03) yer aldı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

📉 Bed Bath & Beyond hisselerinde düşüş

⚡️ Tesla’dan rekor araç teslimatı

🍿 Venom’dan 90,1 milyon dolarlık gişe açılış rekoru

1. Tesla’nın Araç Teslimatları Üçüncü Çeyrekte Yeni Bir Rekora Daha Ulaştı

6077687-tesla-roadster-tesla-electric-cars-hd-space-x-4k-artist-artwork-digital-art.jpg

Tesla CEO’su Elon Musk, cumartesi günü yaptığı açıklamada Wall Street analistlerinin tahminlerini geçerek, üçüncü çeyrekte rekor teslimat yaptıklarını söyledi.

 • 🚀 Tesla’nın, temmuz-eylül arasındaki üçüncü çeyrekte yaptığı teslimat sayısı, ikinci çeyrekte rekor kırarak ulaştığı seviyenin %20 daha yukarısında bulunuyor. Totalde 241.300 teslimat yapan Tesla, geçtiğimiz yıla göre satışlarını %73 arttırdı.

Yani aslında dünya çapındaki çip krizini en başarılı şekilde atlatan araba şirketlerinden birinin Tesla olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zira pek çok araba üreticisi satışlarında düşüşler yaşıyor. Mesela General Motors’un üçüncü çeyrek satışları %33 düşerek son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

2. Bed Bath & Beyond’un (BBBY) Salgınla Mücadelesi

rsz_bbby.jpg

ABD’nin mobilya perakende devi Bed Bath & Beyond (BBBY); geçtiğimiz hafta 2. çeyrekteki beklentilerinin altında kaldığını bildirdi. Sonuç olarak Bed Bath & Beyond (BBBY) hisseleri %22 gibi bir düşüş yaşadı.

 • Ufak bir dipnot: ABD’de mobilya ürünlerine olan talep, pandemi döneminde %20’den fazla artış gösterdi.

Buna rağmen şirketin, ağustos ayında mağaza trafiğinde yaşadığı yavaşlama ve yüksek navlun maliyetleri, satış hedefini tutturamamasına ve kazanç tahminlerinin oldukça gerisine düşmesine neden oldu.

👉 Şirketin CEO’su Mark Tritton, düşüşü şöyle yorumladı: “İkinci mali dönemimizin son ve en büyük ayı olan ağustos ayında, trafiğimiz önemli ölçüde yavaşladı ve bu nedenle satışlar beklediğimiz seviyelere ulaşmadı. Delta varyantından dolayı Covid-19 korkuları yeniden ortaya çıktıkça bizim de yaşadığımız zorlu süreç tekrarlanmış oldu.”

3. Venom: Let There Be Carnage’dan 90,1 Milyon Dolarlık Gişe Açılışı ile Pandemi Dönemi Rekoruvenom-posters-tom-hardy.jpg

“Venom: Let There Be Carnage”, ABD’deki sinema salonlarının yeniden açılmasından bu yana en yüksek hasılat yapan açılışı kaydetti ve yerel gişede 90,1 milyon dolarlık bilet satışı yaptı.

 • 🍿 Tom Hardy’nin vücudunda bir uzaylı ortak yaşamı olan gazeteci rolüyle geri döndüğü 2018 “Venom”un devamı olan “Venom: Let There Be Carnage”, tam 4.225 sinemada vizyona girdi ve The Walt Disney (DIS)’in 80,8 milyon dolar hasılat elde eden Black Widow’unun elinde tuttuğu pandemi dönemi gişe rekorunu kırdı.

Not: Black Widow aynı anda hem sinemalarda hem de Disney+ yayın platformunda yayınlanmıştı. Sony Pictures Releasing (SONY) yapımı Venom ise sadece sinemalara özel!

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • BioNTech’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, farklı varyantların ortaya çıkması halinde, 2022’de yeni Covid aşılarına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi. Kaynak

 • American Airlines (AAL), Alaska Airlines (ALK) ve JetBlue (JBLU); çalışanlarının aşılanmasını zorunlu kılmak için harekete geçti. Kaynak

 • General Motors (GM) ve Ford Motor (F); perşembe günü yaptığı açıklamada, küresel otomobil üretimini vuran yarı iletken hammadde sıkıntısı nedeniyle ek üretimi keseceklerini söyledi.Kaynak

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Disney (DIS) 

 • Exxon Mobile (XOM)

 • Boeing (BA)

 • Alibaba (BABA) 

 • Amazon (AMZN)

 • Tesla (TSLA)

 • Bed Bath & Beyond (BBBY)

 • Sony (SONY)

 • BioNTech (BNTX)

 • American Airlines (AAL)

 • Alaska Airlines (ALK)

 • JetBlue (JBLU)

 • General Motors (GM)

 • Ford Motor (F)

📖 Sözlük

Altyapı Tasarısı Nedir?

Altyapı tasarıları, ülke içerisindeki çeşitli alanların altyapılarına yönelik yenileme ve genişletme çalışmalarını planlar. Bu alanlar sıklıkla yollar, köprüler, toplu taşıma sistemleri, iletişim sistemleri, içme suyu ve atık su sistemleri gibi ülkede yer alan fiziksel yapı ve sistemlerdir.

 • 💸 Bu alanlara yönelik harcamaların yapılması, yenileme ve geliştirmeyi yapacak şirketlerin gelir kazanmalarını, işçi alımı yaparak istihdam sağlamalarını, şirketteki işçilerin maaşları ile harcama yapmalarını ve harcama yaptıkları işletmelerin de gelir kazanmalarını sağlayarak ekonomiyi canlandırır.

Altyapı tasarıları da dahil olmak üzere, bir sektörde gerçekleşmesi planlanan yenileme veya geliştirme gibi herhangi bir tasarı duyurulduğu zaman, yatırımcılar genellikle bu sektördeki iş olanaklarından yararlanacak şirketleri araştırmaya ve yatırımlarını önceden planlamaya çalışırlar.

Tahvil Faizleri Nedir?

📉 Faiz “karşılaştırmalı olarak” daha risksiz bir yatırım olduğu için, artan faiz oranları risksiz yatırıma olan talebi artırabilir ve ticari yatırımların azalmasına neden olabilir. Üretime dayalı reel yatırım veya hisse senedi aracılığıyla şirket ortaklığına dayalı yatırımlar yerine, daha kolay getiri sağlayan faiz tercih edilmeye başlanır.

 • Üretimin ve yatırımların azalması, ülke ekonomisi için hem daha az iş imkanı hem de daha az gelir kaynağı demektir.

👉 Öte yandan, faiz yatırımlarının artması ülkeye yabancı sermayenin gelmesi anlamına da geleceği için, uzun vadede gelen bu sermayenin hisse senedi veya yatırım fonu gibi başka yatırım araçlarına da akma ihtimali gözlenebilir.

Borç Tavanı

🏦 Borç tavanı, ABD Hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eder.

📈 Bu kadar önemli olma nedeni ise, borç tavanı yükseltilmediği takdirde, ABD Hükümetinin faturalarını ödeyemeyebilecek olmasıdır. Faturalarını ödeyemeyen bir hükümet de, borsa bir yana, tüm ülke ekonomisi için büyük bir tehlikedir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Bed Bath & Beyond Stock Crashes 22% on Earnings Wipeout

Tesla vehicle deliveries hit another record in Q3, beats analysts’ estimates

‘Venom: Let There Be Carnage’ Shatters Pandemic-Era Box Office With $90.1M Opening Weekend

*Mega-cap şirketler, piyasa değeri 200 milyar dolar ve üstü olan şirketlerdir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı