Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 30 Eylül 2021 🗞

September 30, 2021 • 6 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 30 Eylül 2021 🗞

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.359 (%0,16)

Nasdaq

14.512 (-%0,24)

NYSE

16.344  (%0,09)

Merhaba Midaslı! ☀️

 • Eylül ayının son gününden herkese selamlar. Piyasa öncesi bültenimizi çıkmaya başlayalı neredeyse 1 ay olmuş! Sence bültenimiz nasıl gidiyor? Bahsetmemizi istediğin konu önerilerin varsa duymayı ve her türlü geri bildirimlerinden haberdar olmayı çok isteriz. Bizlere sosyal medya kanallarımızdan ve destek@getmidas.com adresinden ulaşabilirsin. Midas’ı sizlerle birlikte geliştirmeye bayılıyoruz!

Piyasalara dönecek olursak, 3 büyük endeks de güne düşüşle başladıktan sonra, gün boyunca %1’lik yatay bir bant içerisinde hareket ederek adeta karar verme aşamasında olan bir çocuk gibiydi. Yukarı gitmesine de aşağı gitmesine de engel oluşturabilecek bir çok endişe olmasının yanında; özellikle faiz, enflasyon ve pandemi şu aralar yatırımcıların kafasını en çok meşgul eden konular gibi görünüyor.

 • Yarı iletken çip hisselerinin liderliğinde bilişim & teknoloji sektörü hisseleri de bu haftayı negatif ayrışarak geçiriyor. Bazı teknoloji şirketlerinin tedarik zincirlerinde oluşan aksamalar ve enflasyon baskıları nedeniyle gelecek öngörülerini aşağı çekmeleri özellikle Nasdaq endeksini negatif etkileyen faktörler arasındaydı.

🔍 Peki, sektörler? S&P 500’ün sektör tarafı günü çoğunlukla yükselişle kapattı. 11 sektörün sadece 3’ü düşüş gösterdi. Dünün en çok yükselen sektörleri arasında elektrik, su ve gaz hizmetleri (%1,30) ve dayanıklı olmayan tüketici ürünleri (%0,87) sektörü bulunurken; hammadde (-%0,39) ve iletişim (-%0,21) sektörü de en çok değer kaybı yaşayan sektörlerden oldu.

🥇 Endeksi Yenenler: Dün, günü %0,16 değer artışıyla tamamlayan S&P 500’ün karşısında günü daha çok yükselişle tamamlayan büyük şirketler de vardı. Netflix (NFLX, %3,29), Mastercard (MA, %1,22), Pfizer (PFE, %1,16) ve PepsiCo (PEP, %0,93) endeksin üzerinde performans sergileyen hisseler arasındaydı.

😞 Endekse Yenilenler: Çarşamba gününün kaybettiren büyük şirketleri arasında ASML Holding NV (ASML, -%3,54), Morgan Stanley (MS, -%2,50), Disney (DIS, -%0,70) ve Amazon (AMZN, -%0,31) yer aldı.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

📉 Micron Technology’den bir sonraki çeyrek beklentilerine yönelik aşağı yönlü revize

⚡️ ABB’den dünyanın en hızlı şarj eden elektrikli araba şarj ünitesi

💸 Rusya’dan Facebook’a para cezası

1. İçimizdeki İrlandalı: Tedarik Zinciri Kesintileri

Midas ile Piyasa Öncesi – 30 Eylül 2021 🗞

Micron (MU), devam eden tedarik zinciri kesintileri nedeniyle bir sonraki çeyreğe dair beklentilerini aşağı yönlü olarak revize etti.

Son yıllarda bilgisayar, akıllı telefon, veri merkezi ve otomotiv pazarlarında artan talep ve elektronik parça kıtlığı nedeniyle patlak veren arz sıkıntısı, ortalama satış fiyatlarını ve kâr marjlarını yükseltmeye devam ediyor.

 • Öte yandan… Elektronik parçaların tedariğiyle ilgili yaşanan problemlerin kötüleşmesiyle birlikte, şirket bir sonraki çeyrek için aşağı yönlü bir EPS ve gelir beklentisi yayınladı. Peki, bu şirketin şu ana kadar gelirlerini artırmasına yardımcı olan dinamikler acaba bundan sonra da etkili olacak mı?

Yine de, şirketin bir sonraki çeyrek için yayınladığı kötümser tabloya rağmen, şirket CEO’su Sanjay Mehrotra 2022 mali yılı için pozitif bir tablo çizdi. DRAM ürünleri için orta-yüksek ölçekte bir talep artışının yanında, NAND ürünleri için de yaklaşık %30 büyüme beklediğini belirtti.

Daha fazla 5G telefonun piyasaya sürülmesiyle birlikte, yıl bazında küresel akıllı telefon satışlarının 500 milyonun üzerine çıkacağını, bu durumun hem DRAM hem de NAND ürünleri için pozitif bir hava oluşturacağını tahmin ettiğini belirtti.

 • Şirket, mobil cihaz parçalarından kazandığı gelirleri son çeyrekte %25 artırmıştı.

🚀 Şirket hisseleri dün piyasaların açılmasıyla birlikte %3’ten fazla değer kaybetmiş, kapanışa doğru değer kayıplarının bir kısmını toplayarak günü %2,13’lük bir düşüşle tamamlamıştı.

2. “Ya şarjım biter de yolda kalırsam…” endişeleri sona mı eriyor?

Midas ile Piyasa Öncesi – 30 Eylül 2021 🗞

İsviçreli şirket; dün dünyanın en hızlı şarj eden elektrikli araç şarj ünitesini tanıttı. Şirketin yeni modüler şarj ünitesi modeli olan Terra 360, 4 farklı aracı aynı anda şarj edebilecek ve tüm elektrikli araç modellerine 15 dakika içerisinde tam dolum gerçekleştirebilecek.

🔋 Şirketin açıklamasına göre; Terra 360, 2021 yılının sonuna kadar Avrupa’da ve 2022’de ABD, Asya ve Latin Amerika pazarlarında kullanıma sunulacak.

ABB Ltd. ADR (ABB: NYSE)

ABB bir teknoloji şirketidir.

3. Facebook, Rusya’da ağır para cezasına çarptırılabilir. 

5cb0a3dfdda4c822558b4575.JPG

Rusya Devlet İletişim Düzenleyicisi Roskomnadzor, bu yıl Facebook’a (FB) yasaklı içerikleri silmediği için 19 farklı idari dava açtığını ve 43 milyon ruble borcu olduğunu söyledi.

👉 Bu iddialara karşı Facebook tarafından henüz bir cevap gelmedi.

👉 Bu arada Rusya, internet üzerinde daha fazla egemenlik kurmak için uzun süre devam eden baskının bir parçası olarak, geçen yıl yabancı teknoloji şirketleri üzerindeki baskıyı artırdı.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Walt Disney (DIS), Florida’daki devasa tatil beldesi için büyük hamleler yaptı. Kaynak

 • Tesla (TSLA) tam otonom sürüşünü başarılı bir şekilde kullanıcılarına tanıtmayı planlıyor. Kaynak

 • Ve Robinhood Markets (HOOD)’ın kripto para cüzdanı uygulaması, piyasada nasıl bir etki yaratacak? Kaynak

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Netflix (NFLX)

 • Mastercard (MA)

 • Pfizer (PFE)

 • PepsiCo (PEP)

 • ASML Holding NV (ASML)

 • Morgan Stanley (MS) 

 • Disney (DIS)

 • Amazon (AMZN)

 • Tesla (TSLA)

 • Robinhood (HOOD)

 • Micron Technology (MU)

 • ABB (ABB)

 • Facebook (FB)

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Micron Technology gives disappointing guidance as supply chain issues impact customers

ABB launches the world’s fastest electric car charger

Facebook could face hefty fine in Russia over banned content, says regulator

*Mega-cap şirketler, piyasa değeri 200 milyar dolar ve üstü olan şirketlerdir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı