Piyasa Öncesi

Midas ile Piyasa Öncesi – 27 Ekim 2021

October 27, 2021 • 6 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 27 Ekim 2021

Merhaba Midaslı! ☀️

Bugün yine 3. çeyrek kazançlarını konuşacağımız bir güne uyandık. Hatta bugünün belki de tek önemli konusu şirketlerin açıkladığı sonuçlar ve 4. çeyrek için yayınladıkları öngörüler olacak.

Ana odağımızda bulunacak şirketler ise Microsoft, Google, Twitter ve AMD…

Midas ile Piyasa Öncesi – 27 Ekim 2021
Midas ile Piyasa Öncesi – 27 Ekim 2021

🥜 Bu Haftanın Gündemi

🚀  Microsoft (MSFT, +%0,63) dünün 3. çeyrek liderleri arasındaydı. Şirket, beklentilerin %9,66 üzerinde hisse başına kârla %2,95 üzerinde gelir açıkladı. Böylece şirketin gelirleri bir sene önceye göre %21,8 büyümüş oldu.

 • Açıklanan kazançların ardından şirket hisseleri after-market’ta %2 yükselerek 316,3 dolara kadar çıktı. Toplamda %3’e yakın değer kazanmış oldu.
 • Bir sonraki çeyrek için toplam gelirini 48,92 milyar dolarlık beklentilerin üzerinde 50,15 ila 51,05 milyar dolar aralığına çekerek revize etti.

📈 Google (GOOGL, +%1,53) ise madalyonun öteki yüzü oldu. Beklentilerin %20 üzerinde hisse başına kârla %3 üzerinde gelir açıkladı. Böylece bir önceki seneye oranla gelirlerini %41 ile rekor bir seviyede artırmış oldu.

 • YouTube’un reklam gelirleri ise bir önceki seneye oranla %43 büyüyerek toplam gelirlerinden dahi daha hızlı arttı.
 • Öte yandan, iOS 14 ile gelen gizlilik özelliklerinin, reklam geliri yüksek şirketlerin üzerindeki etkileri ise hâlâ sürüyor. Snap ve Facebook’un ardından Google için de endişeler devam ediyor. GOOGL hisseleri günü +%1,53 yükselişle kapatmasına rağmen after-market’ta %0,78 değer kaybetti.

📉 Twitter (TWTR, %-1,18) için beklenti kâr açıklaması yönündeyken, şirket hisse başına 0,67 dolar zarar açıklayarak beklentilerin %472 altında kaldı. Şirketin gelirleri ise beklentilere paralel 1,28 milyar dolar olarak açıklandı.

 • Reklam gelirleri bir sene önceye oranla %41 artarak 1,14 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • Apple’ın gizlilik ayarlarının, Twitter’ın reklam gelirlerine vereceği potansiyel hasara dair yatırımcı endişeleri, şirketin reklam gelirlerine dair açıklamaları ile cevaplanmış oldu.
 • Böylece şirketin EPS değeri beklentilerin altında kalsa da, reklam gelirlerindeki artışın açıklanmasıyla şirket hisseleri after-market’ta %3,86 yükseldi.

🔥 AMD (AMD, +%0,51) ise Intel (INTC, %-1,87)’in tam tersine, son günlerin yarı iletken yıldızıydı. Şirketin hisse başına kârı beklentilerin %10 üzerinde, gelirleri ise %4,86 üzerinde açıklandı.

 • Böylece bir önceki seneye oranla gelirlerini %53,9 ile rekor bir seviyede artırmış oldu.
 • Şirket hisseleri 3. çeyrek kazanç tarihi yaklaşırken son 1 ay içerisinde %15’e yakın değer kazanmıştı.

🟢 S&P 500 sektörlerinde 9 sektör yükselirken 2 sektör değer kaybetti.

⚡️ Enerji fiyatları dün genel olarak yatay hareket ederken, sektör hisseleri ortalama %0,68 yükselişle dünün en çok kazandıran sektörü oldu.

🚨 Günün makro haberi ise, ABD tüketici güven endeksinin %3,64 yükselmesi oldu.

 • İşsizliğe ve delta varyantının etkilerine yönelik endişelerle birlikte tüketici güven endeksi geçtiğimiz aylarda değer kaybediyordu.

🇹🇷 Borsa İstanbul dün %1,09 yükselerek 1.509,20 puan ile günü tamamladı. Bugün ise endeks açılışını %0,25 yükselişle yaptı.

 • Dünün en çok yükselen BİST100 hissesi ise Erbosan (ERBOS, +%9,93) oldu.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

🕵️ Twitter’a göre Apple’ın gizlilik değişikliğinin etkisi düşük olacak.

💳 Mastercard, kripto adımı atıyor.

😰Logitech, sektördeki krizlere karşı hazırlıklı.

1. Twitter: Apple’ın Gizlilik Değişikliklerini Değerlendirmek için Henüz Çok Erken

📈 Jack Dorsey liderliğindeki şirketin 26 Ekim Salı günü hissedarlara yazdığı bir mektupta, Apple tarafından iOS’ta yapılan gizlilik odaklı değişikliklerin uzun vadeli etkisini değerlendirmek için çok erken olduğunu söyledi.

 • Twitter’ın üçüncü çeyrek kazançları, Apple (AAPL) tarafından uygulanan gizlilik değişikliklerinin gelir etkisinin “beklenenden daha düşük” olduğunu gösteriyor.

2. Mastercard, Kripto Adımı Atıyor

🚨 CNBC’nin haberine göre; Mastercard, ödeme ağındaki binlerce banka ve milyonlarca müşterisi için yakın zamanda ürünlerine kriptoyu entegre edebileceğini duyurmaya hazırlanıyor.

Bu entegrasyona; bitcoin cüzdanları, kriptoda ödüller kazandıran ve dijital varlıkların harcanmasını sağlayan kredi ve banka kartları, havayolu veya otel puanlarının Bitcoin’e dönüştürülebildiği programlar dahil olacak.

 • Mastercard’ın Dijital Ortaklıklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sherri Haymond; bu projede, teknoloji şirketi Bakkt ile işbirliği yapacaklarını açıkladı.

3. Logitech, Sektördeki Krizlerin Bitişini 2022 Olarak Öngörüyor

Midas ile Piyasa Öncesi – 27 Ekim 2021

💰 Reuters’ın bildirdiğine göre, Logitech International (LOGI) CEO’su Bracken Darrell, sektördeki lojistik sorunlarının ve çip gibi bileşen sıkıntılarının 2022’nin başına kadar devam etmesini bekliyor.

 • Darrell, talep yoğunluğundan kaynaklı bazı sorunların yaşanabileceğini öngörse de, talepleri karşılayacak güçlü bir envantere sahip olduklarını da ekliyor. Logitech, yarı iletken çip krizi konusunda imalatçılarıyla olan uzun vadeli ilişkilerine güveniyor. Ayrıca, tedarik zincirini genişletmeye de devam ediyor.


👉 Başka neler oldu?

Logitech, 1,27 milyar dolarlık gelir tahminlerini aşarak, 1,31 milyar dolar ikinci çeyrek geliri bildirdi. Şirketin geliri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4 artış gösterdi.

👀 Nasıl Etkiledi?

LOGI hisseleri salı gününü %6,14 düşüşle 83,92 dolardan kapattı.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • BP, 3. çeyrekte gaz ticaretinden 500 milyon dolarlık beklenmedik bir kazanç elde etti. Kaynak
 • Kripto para fiyatlarının düşüşüne paralel olarak Robinhood (HOOD) hissesi de %8’den fazla düştü. Kaynak
 • Federal İletişim Komisyonu, China Telecom’a ABD pazarından ayrılma talimatı verdi. Kaynak

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Mastercard says any bank or merchant on its vast network can soon offer crypto services

Twitter EPS misses by $0.85, revenue in-line

Alphabet easily tops consensus with revenues up 41% in Q3

Microsoft guides Q2 revenue above estimates

Advanced Micro Devices EPS beats by $0.07, beats on revenue, guides Q4 revenue above estimates

Twitter Says Impact Of Apple’s Privacy Protections On Revenue ‘Lower Than Expected’

Logitech Sees Logistics, Component Crisis To Extend To 2022

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı