Bültenler

Midas ile Piyasa Öncesi – 20 Eylül 2021

September 20, 2021 • 5 dakika okuma süresi
Midas ile Piyasa Öncesi – 20 Eylül 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500

4.432 (-0,91%)

Nasdaq

15.043 (-0,91%)

NYSE

16.460  (-0,70%)

Merhaba Midaslı! ☀️

Geçtiğimiz hafta genel anlamda piyasalar için pek de ışıltılı geçmedi. 3 büyük endeks de haftayı düşüşle açıp, hafta ortasına doğru pozitife geçip, karşılaştıkları satış baskılarıyla beraber haftayı düşüşle tamamladılar.

Bu hafta ise takip etmemiz gereken veriler açısından oldukça önemli bir hafta. Özellikle bu çarşamba günü açıklanacak Fed faiz oranları uluslararası piyasaların en çok dikkat edeceği açıklama olurken, perşembe günü yapılacak TCMB faiz toplantısı da döviz kuru özelinde dikkat edilecek açıklamalardan olacak.

💸 Rakamlarla: Geçtiğimiz haftanın en çok hırpalanan taraflarından biri büyük teknoloji şirketleri oldu. Apple(AAPL, -%2,46), Oracle (ORCL, -%4,21), Facebook (FB, -%3,07) ve Alphabet (GOOG, -%1,03) haftayı kırmızı kapatan şirketler arasındaydı.

🔍 Peki, sektörler? S&P 500’ün sektör tarafı da haftayı çoğunlukla kırmızı kapatırken, 11 sektörün sadece 2’si yükseliş gösterdi. Haftanın yükselen sektörleri arasında enerji (%3,31) ve dayanıklı tüketim malları (%0,54) sektörü yer alırken; elektrik, su, gaz hizmetleri (-%3,11) ve hammadde (-%3,22) sektörü en çok değer kaybı yaşayan sektörler oldu.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

💸 Temettü miktarlarını artıran 6 şirket

💉 FDA oylaması sonrası aşı şirketlerinin hisselerinde düşüş

🇺🇸 ABD ekonomisine olan güven düşüşte

Yüksek Temettü, Yüksek Verim

temettü.jpg

Geçtiğimiz haftalarda Microsoft (MSFT)’un temettü verimini artırmasının yanında birçok şirket de bu kervana dahil olmuştu. Bu yıl içerisinde verecekleri temettü verimini artıran şirketler:

 1. Analog çip üreticisi Texas Instruments (TXN), her 3 ayda bir dağıttığı çeyreklik temettü miktarını hisse başına 1,15 dolara çıkardı. Şirket, eski temettü miktarı olan 1,02 dolardan %13 daha fazla temettü verecek. Temettü verimi %2,1’e ulaşan Texas Instruments hisseleri, bu yıl içerisinde yaklaşık %22 yükseldi.

 2. ABD’nin en büyük beşinci bankacılık kurumu olan U.S. Bancorp (USB), her 3 ayda bir dağıttığı çeyreklik temettü miktarını hisse başına 0,46 dolara çıkardı. Şirket, eski temettü miktarı olan 0,42 dolardan %10 daha fazla temettü verecek. Temettü verimi %3,2’ye ulaşan U.S. Bancorp hisseleri, bu yıl içerisinde yaklaşık %26 yükseldi.

 3. Uluslararası bir sigara ve tütün şirketi olan Philip Morris International (PM), her 3 ayda bir dağıttığı çeyreklik temettü miktarını hisse başına 1,25 dolara çıkardı. Şirket, eski temettü miktarı olan 1,20 dolardan %4 daha fazla temettü verecek. Temettü verimi %4,9’a ulaşan Philip Morris International hisseleri, bu yıl içerisinde yaklaşık %29 yükseldi.

 4. ABD merkezli bir gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Kilroy Realty (KRC), her 3 ayda bir dağıttığı çeyreklik temettü miktarını hisse başına 0,52 dolara çıkardı. Şirket, eski temettü miktarı olan 0,50 dolardan %4 daha fazla temettü verecek. Temettü verimi %3,2’ye ulaşan Kilroy Realty hisseleri, bu yıl içerisinde yaklaşık %16 yükseldi. *

2. Bir Adım İleri, Bir Adım Geri

coronavirus-vaccine-concept-illustration_23-2148861871.jpg

Aşı çalışmalarına yeşil ışık yakan FDA’nın geçtiğimiz hafta gerçekleşen toplantısında, Covid aşılarının ek doz kullanımı için yapılan oylamada çok büyük oranda çekimser oy kullanıldı.

 • ABD Gıda ve İlaç Departmanı’nın yaptığı toplantıda çoğunluk, 16 yaş ve üstü kişiler için Covid-19 aşılarında ek doz kullanımına karşı oy verdi. Oylamanın ardından aşı şirketi hisselerinden BioNTech (BNTX, -%3,61), Moderna (MRNA, -%2,40) ve Pfizer (PFE, -%1,30), cuma gününü düşüşle tamamladı.

  Öte yandan, toplantıda 65 yaş ve üstü, risk grubunda bulunan kişiler için yapılacak ek doz kullanımına onay verildi. *

3. Bardağın Yarısı Boş Mu, Dolu Mu?

1181_U1RVRElPIEtBVCAxNDYtNDg.jpg

Her ay yapılan, ABD’li vatandaşların ekonomilerine olan güvenlerini ve genel ekonomik iyimserliklerini ölçümleyen Ekonomik İyimserlik Anketinin eylül ayı sonuçları yayınlandı. Anket verilerinden, ABD’deki en son Covid dalgasının etkilerinin hissedilmeye başladığını gördük.

Vaka ve ölüm sayılarındaki artışlar, ABD ekonomisinin toparlanma sürecinin yavaşlamaya başlaması, işsizlik seviyelerinin artması ve özellikle gelir desteklerinin azalmasıyla birlikte, ABD vatandaşlarının ekonomilerine yönelik iyimserliklerinin de kaybolmaya başladığını söylemek mümkün.

 • Açıklanan verilerle birlikte, “ekonomik iyimserlik endeksi” aralık ayından bu yana ilk defa “kötümser” alana düştü. Endeks puanı 5,1 puan düşerek 48,5 puan seviyesine geriledi.

  ABD ekonomisinin gelecek 6 aylık performansına ilişkin öngörü ve beklentileri ölçen, “Altı Aylık Ekonomik Görünüm Endeksi” ise daha da sert bir düşüş yaşadı. 8,9 puan düşerek 41,3 puana geriledi ve Eylül 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaşmış oldu. *

📌 Bu Bültende Adı Geçen Hisseler

 • Apple (AAPL)

 • Oracle (ORCL)

 • Facebook (FB)

 • Alphabet (GOOG)

 • Microsoft (MSFT)

 • Texas Instruments (TXN)

 • U.S. Bancorp (USB)

 • Philip Morris International (PM)

 • Kilroy Realty (KRC)

 • BionTech (BNTX)

 • Moderna (MRNA)

 • Pfizer (PFE)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı