Midas ile Piyasa Öncesi – 20 Ekim 2021

Makaleyi sesli dinle

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 5004.519 (%0,74)Nasdaq15.129 (%0,71)NYSE16.988  (%0,75)

Merhaba Midaslı! ☀️

Piyasalar salı gününü de yükselişle kapatarak hem S&P 500 hem de Nasdaq için temmuz sonundan bu yana görülen en yüksek dört günlük kazanç serisini yakalamış oldu.

Delta varyantı, tedarik zinciri sıkıntıları ve artan ulaşım, enerji ve işgücü maliyetleri şirketlerin kâr marjlarını tehdit etse de 3. çeyrek kazançları şimdilik bu endişeleri büyük ölçüde gölgede bıraktı.

  • Öte yandan, geçmiş gelecek için bir referans değildir. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan 3. çeyrek sonuçları piyasalar tarafından ilgiyle takip edilecek gibi gözüküyor. 

⏳ Bu Haftanın Gündemi

📈 3. çeyrek kazançları tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor. Netflix beklentilerin %24 üzerinde 3,19 dolar hisse başına kâr açıkladı.

  • Netflix (NFLX, +%0,17) ve Johnson & Johnson (JNJ, +%2,24) kazanç açıklamaları sonrası değer kazananlar arasındaydı.

❗️ Öte yandan, Procter&Gamble’ın açıkladığı sonuçlar her ne kadar beklentilerin üzerinde gelse de, beklenen farkı ortaya koyamaması, şirketin artan ulaşım, enerji ve işgücü maliyetlerinden yüksek oranda etkilendiğini göstererek, enflasyon endişelerini yineledi. 

🟢 S&P 500’ün sektör tarafı da günü çoğunlukla alıcılı tamamladı. 11 Sektörün 10’u yükselişteydi.

🚀 Endekslerdeki yükselişlere mega-cap şirket hisselerinin katkısı yoğun oldu.

  • Apple (AAPL, +%1,27), Facebook (FB, +%1,19) ve Walmart (WMT, +%2,07) yükselişi göğüsleyenler arasındaydı.

⛽️ Ham petrol fiyatları ve tahvil faizleri piyasaları rahat bırakmıyor. Petrol gün içerisinde 83 dolara kadar yükselirken faizler de %1,65’i gördü.

📉 VIX, düşüşünü sürdürüyor. Ağustos ayından bu yana ulaştığı en düşük seviyeye gelerek, piyasaların kafasının 1 ay önceye oranla çok daha rahat olduğunu gösteriyor.

🇹🇷 Borsa İstanbul da ABD piyasalarına eşlik ederek +%0,86 ile günü yükselişle tamamlayan dünya borsaları arasındaydı. Dünün en çok yükselen BİST100 hissesi AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, +%6,04) oldu.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

  • 📱 Snap (SNAP), Pixel 6 akıllı telefonlarındaki yeni özelliğini duyurdu.
  • 👩🏽‍⚖️ Nikola (NKLA) ve Tesla (TSLA) arasındaki patent davası devam edecek.
  • 💸 İlk Bitcoin vadeli ETF’i salı günü piyasaya sürülecek.

1. Snap, Pixel 6 Serisi Akıllı Telefonlarda Hızlıca ‘Snap’ Atmak için Google ile Yaptığı İş Birliğini Duyurdu

Snap (SNAP); dün yaptığı bir açıklamada, Google (GOOGL)’ın yeni Pixel 6 serisi akıllı telefonlarında “Snap atmak için hızlıca dokun” özelliğinin olacağını duyurdu.

Şirket; Snapchat uygulamasının ilk kez doğrudan bir telefon kilit ekranından erişilebilir hale getirileceğini söyledi.

Snap, İçerik ve Ortaklıklardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Schwerin: “Bu kilit ekranı entegrasyonu, Snapchat’i bir ânı paylaşmanın en hızlı yolu haline getirme yolunda önemli bir adım oldu. Ayrıca Google ve diğer büyük ortaklarımızla topluluğumuza daha fazla yenilik getirmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

2. Nikola’nın, Tesla’ya Karşı Sürdürdüğü 2 Milyar Dolarlık Patent Davasının Devam Etmesine Karar Verildi

Nikola, Tesla’ya davayı ilk olarak 2018’de açmıştı. Şirketlerin sadece isimleri bile, bu ikili arasındaki sürtüşmenin kuvvetini yansıtmaya yetiyor. Davanın sebebi; Tesla’nın kendi yarı römork kamyonunun tasarımında, Nikola’nın bir dizi tasarım patentini ihlal ettiğini iddia etmesiydi.

Nikola, bu durumun şirketlerine 2 milyar dolarlık pazar payı kaybı olarak dönebileceğini söylemişti. 

Federal yargıç, iki şirketin de mahkeme emirlerine yanıt vermeyi bırakmasının ardından bu ayın başlarında davayı rafa kaldırmıştı.

Yargıç James Donato, salı günü yeni bir emirle Tesla aleyhindeki davanın “idari olarak kapalı” kalmaya devam edeceğini ancak reddedilmeyeceği açıklamasında bulundu. 

3. ProShares, İlk Bitcoin Vadeli ETF’inin Salı Günü Piyasaya Sürüleceğini Söyledi

ProShares, Bitcoin vadeli işlem piyasasını izleyecek olan ve merakla beklenen ETF’inin salı günü NYSE’de “BITO” koduyla işlem görmeye başlayacağını doğrularken; BITO, Bitcoin bağlantılı ilk borsa yatırım fonu olarak çıkışını yapacak.

Bitcoin vadeli ETF’leri, yüksek seviyede düzenlemeler yapılmış olan finansal dünyada kriptonun yerini sağlamlaştırmak için uzun süredir mücadele eden; genç kripto endüstrisi için de büyük bir düzenleyici başarı olacak. Ancak vadeli işlemlere dayalı bir ETF, yatırımcıların doğrudan bitcoin satın almasına izin vermeyecek.

Veri ve analitik firması Token Metrics CEO’su Ian Balina, “Bu muhtemelen SEC’in kripto için en büyük desteği olacak.” dedi.

Diğer 3 bitcoin vadeli ETF’inin ise bu ay lansmanlarıyla birlikte piyasaya çıkması bekleniyor.

🍟 Başka Neler Oluyor?

  • Netflix (NFLX), üçüncü çeyrekte tahminlerinin de üzerinde, tam 4,4 milyon yeni abone eklediğini duyurdu. Kaynak
  • Mastercard (MA), kripto bilgi platformu olan CipherTrace’i satın alma işlemini tamamladı. Kaynak
  • Activision Blizzard (ATVI), hakkında çıkan taciz skandallarının devamı olarak 20 çalışanını daha işten çıkardı. Kaynak

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Snap Partners With Google To Bring ‘Quick Tap To Snap’ On Pixel 6 Series Smartphones

First bitcoin futures ETF to make its debut Tuesday on the NYSE, ProShares says

Nikola allowed to proceed with $2 billion patent lawsuit against Tesla

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı