Piyasa ├ľncesi

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

October 12, 2021 ÔÇó 5 dakika okuma s├╝resi
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

🦅 Kuş Bakışı Piyasalar

S&P 500: 4.361 (%-0,69) Nasdaq: 14.486 (%-0,64) NYSE: 16.430  (%-0,53)

Merhaba Midaslı! ☀️

Haftanın ilk piyasa gününde S&P 500, seansa %0,6’lık yükselişle başlamasının ardından, öğleden sonra spesifik bir haber olmaksızın kademeli olarak değer kaybederek günü negatif kapattı.

Dün itibarıyla ise 3. çeyrek kazanç sezonunun ilk bölümü yayınlandı. Şirket kazançlarının yayınlanmasıyla beraber, yatırımcıların dikkatleri de artan girdi maliyetlerinin üzerinde toplandı. Artan enflasyon ile birlikte oluşan fiyat baskılarının, mevcut çeyrek ve sonrasındaki şirket kârları özelinde etkisinin gözlenip gözlenmeyeceği de yatırımcılar arasındaki bir başka merak konusu…

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

Enflasyon artışındaki ana nedenler arasında, tedarik zincirlerinde oluşan darboğazlar, işsizlik verilerinde artış ve normalleşme ile ortaya çıkan aşırı talep kıtlığa yol açarken, hammadde maliyetlerindeki artış da şirketlerin kârlılığına negatif etki yapıyor.

 • Bu noktada, özellikle yarın açıklanacak olan ABD eylül ayı enflasyon verisi büyük öneme sahip. Ağustosta %0,1’lik bir artış sağlayan enflasyon verisi için bu ayki beklenti %0,3 yükselmesi yönünde.
Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise, ham petrol fiyatlarında oluşan artışlar. Petrol fiyatları 2014’ten bu yana ilk defa 80 doların üzerine çıktı. Petrol başta olmak üzere enerji üretiminde ortaya çıkan bu darboğaz, maliyet enflasyonunun nedenleri arasında yer alıyor. Petrol üretimini gerçekleştiren ülkelerin, petrol satın alan ülkeler karşısındaki konumu ise bir diğer ilgi çekici nokta olacak gibi.

 • Petrol üretimindeki bu düşüş, enerji kıtlığını körükleyen bir diğer faktör.

⏳ Piyasaların Gündemi

 • ⛽️ Ham petrol fiyatları 82 doları aşarak son 7 yılın zirvesine çıktı.
 • 💸 Enflasyon artışı karşısında gözler şirket kazançlarında.
 • ⚡️ Enerji sektöründe oluşan üretim sıkıntıları enflasyon korkusu oluşturuyor.

Bugünün geri kalan başlıkları ise şöyle:

🏦 Bill Gates destekli şirket ESS, halka arz oldu.

👀 PG&E, Orman Yangını İhtimaline Karşı Binlerce Müşterisinin Elektriğini Kesebilir.

💸 ARK Invest, Coinbase hisselerini sattı.

1. Demir, Tuz ve Su Kullanarak Dev Piller Üreten, Bill Gates Destekli ESS, NYSE’de İşlem Görmeye Başladı

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

ESS, pazartesi günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda GWH sembolüyle işlem görmeye başladı.

Yenilenebilir enerjiyle ilgili kritik bir sorunu çözmeye çalışan ESS, rüzgar esmiyorken veya güneş parlamıyorken; rüzgar ve güneş tesislerinden gelen enerjinin depolanması konusunda çözümler üretiyor.

 • ESS pili, temel olarak hazır ve güvenli kaynaklar olan demir, tuz ve sudan yapılırken; bu yenilikçi iş fikri ve yenilenebilir enerji alanında sunduğu çözümlerden dolayı erken aşamada, Bill Gates ve Softbank dahil olmak üzere güçlü destekçilerden 57 milyon dolarlık yatırım aldı.

2. PG&E, Orman Yangını İhtimaline Karşı Binlerce Müşterisinin Elektriğini Kesebilir

Midas ile Piyasa ├ľncesi – 12 Ekim 2021

Pacific Gas & Electric (PCG), kuru ve sert rüzgarların elektrikli ekipmanların yangın çıkarma riskini artırmasından dolayı pazartesi gününden itibaren Kaliforniya’da yaklaşık 44 bin müşterisinin elektriklerini kesebileceğini söyledi.

Ulusal Hava Servisi, kuzey ve orta Kaliforniya’nın bazı bölgelerinde, açık deniz rüzgarlarının pazar günü geç saatlerde başlayarak yangın riskini artırması ihtimaline karşı kırmızı uyarı yayınladı. Uyarının, salı gününe kadar sürmesi ve en kuvvetli rüzgarların pazartesi günü yaşanması bekleniyor.

 • PG&E; yüksek rüzgarların, kuraklığın neden olduğu kuru bitki örtüsüyle birleşmesi ve ağaçların elektrik hatlarına düşme ihtimalinden dolayı orman yangını riskini artırabileceğini söyledi.Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve Paradise kasabasının büyük bir kısmını yok eden yangın için yapılan soruşturmada, yangına kamp ateşi ekipmanlarının sebep olduğu belirlenmişti. Şirket bu olaydan sonra orman yangınlarını önlemek için 2019 sonbaharında kasıtlı olarak elektrikleri kesmeye başladı.

3. Ark Invest, Bitcoin Rallisinde Hisseleri Yükselen Coinbase Hisselerini Sattı

Cathie Wood liderliğindeki Ark Invest, pazartesi günü sahip olduğu Coinbase Global hisselerinde satışa gitti. Popüler para yönetimi firması, Ark Innovation ETF aracılığıyla 25,25 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen 98.427 adet Coinbase hissesi sattı.

 • Bu; Ark Invest’in, Coinbase’in nisan ayında gerçekleştirdiği halka arzından beri şirket hisselerinde gerçekleştirdiği ilk satış!
 • Coinbase’in (COIN) hisseleri pazartesi gününü %3,37 artışla $256,50’dan kapattı. Şirket hisseleri nisan ortasında Nasdaq’ta gişe rekorları kıran halka arzından bu yana yaklaşık %22 düşüş gösterdi.

🍟 Başka Neler Oluyor?

 • Tesla (TSLA), eylül ayında 56.006 Çin yapımı araç sattı. Kaynak
 • Doğal gaz, diğer emtialardaki hızlı tırmanışa rağmen geriledi. Kaynak
 • Mister Car Wash (MCW), yeni yerini Washington’da açtı.Kaynak

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

PG&E may shut off power to thousands of customers over dry, windy forecast

Bill Gates-backed ESS — which makes giant batteries out of iron, salt and water — starts trading

Cathie Wood’s Ark Invest Sells Coinbase Shares For First Time As Stock Surges On Bitcoin Rally

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı