Bültenler

Microsoft Yeni Bir Şirket Daha Satın Aldı: Minit

April 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft Yeni Bir Şirket Daha Satın Aldı: Minit

Dünyanın en büyük şirketlerinden Microsoft (MSFT), farklı sektörlerden satın alımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, şimdi de süreç madenciliği yazılımı olarak hizmet veren Avrupa merkezli Minit’i satın aldığını duyurdu.

  • Süreç madenciliği nedir ve Minit tam olarak ne yapıyor? Süreç madenciliği, olay günlüklerine dayalı operasyonel süreçlerin analizini desteklemek için veri bilimi ve süreç yönetimi alanlarıyla ilgili bir teknikler ailesidir. Süreç madenciliğinin amacı, olay verilerini içgörülere ve eylemlere dönüştürmektir. Minit, süreç madenciliği ile her iş sürecini kolayca ve otomatik olarak analiz etmeye ve iyileştirmeye çalışıyor. 
  • Minit’in hikayesi ne? 2014 yılında, Rasto Hlavac tarafından Slovakya’nın Bratislava şehrinde kurulan şirket, karmaşık iş süreçlerinin aslında nasıl gerçekleştiğini ve bu süreçler üzerinden şirketlerin nasıl tasarruf edebileceğini göstermeye çalışan bir girişim olarak kuruldu. Bugüne kadar yaklaşık 12 milyon dolar yatırım alan şirketin yatırımcıları arasında Midas’a da yatırım yapan EarlyBird de bulunuyor. 
  • Microsoft bu satın alımla neyi amaçlıyor? Dijital dönüşümün hızlanmasıyla birlikte İşletmelerin sürekli süreç iyileştirme ve daha iyi operasyonel verimlilik için yeni fırsatlar araması Minit gibi süreç madenciliği faaliyetini sürdüren şirketlerini değerini artırıyor. Microsoft bu satın alımla birlikte, hem kendi hem de başka şirketlerin süreçlerine destek sunmayı planlıyor.
  • Microsoft satın alım için ne dedi? Minit satın alması ile ilgili açıklamalarda bulunan Microsoft Süreç İçgörüleri Genel Müdürü Justin Graham, şirketin blog sayfasında yazdığı bir yazıda, Minit ile birlikte Microsoft müşterilerinin süreç verilerini daha iyi anlayabileceklerini, operasyonların gerçekte nasıl göründüğünü ortaya çıkarabileceklerini ve her adımda uyumluluğu sağlamak için tüm şirket genelinde iyileştirmeler yapabileceklerini aktardı. 

💰 Microsoft Minit ile Birlikte Gelir Çeşitliliğini Artırıyor

Microsoft’un bilgisayar yazılımlarından oyunlara, reklamlardan bulut bilişim hizmetlerine kadar çeşitlilik gösteren gelirleri, Minit gibi farklı hizmet üreten şirketlerin satın alımlarıyla birlikte daha da farklılık gösterecekmiş gibi gözüküyor.

  • Bir adım geriden: Şirket en son oyun sektörünün dev isimlerinden Activision Blizzard (ATVI)’ı 68,7 milyar dolara satın alarak tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu satın alımla birlikte Microsoft, oyun sektöründe, hem konsol hem oyun üretimi açısından en büyük rakibi olan Sony (SONY)’i zor durumda bırakmış ve şirketin hisseleri borsada büyük düşüş yaşamıştı. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Microsoft acquires Minit to strengthen process mining capabilities

Microsoft Yeni Bir Şirket Daha Satın Aldı: Minit

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı