B├╝ltenler

­čÄ« Microsoft, Activision Blizzard’─▒ 68,7 Milyar Dolara Sat─▒n Al─▒yor

January 19, 2022 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čÄ« Microsoft, Activision Blizzard’─▒ 68,7 Milyar Dolara Sat─▒n Al─▒yor

Dün, video oyun ve teknoloji dünyası için inanması güç bir gelişme yaşandı. Microsoft (MSFT), dün yaptığı açıklamada popüler oyun şirketi Activision Blizzard (ATVI)’ı 68,7 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Bu rakam, Microsoft’un Activision için hisse başına 95 dolar ödeyeceği anlamına geliyor. Bu haberin ardından Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, dün günü %25,87 artışla 82,31 dolardan kapattı. Microsoft ise Activision’ın aksine %2,43 düşüş yaşayarak 302,65 dolardan kapattı.

  • Bu, Microsoft’un 2016’da LinkedIn’i 26,2 milyar dolara satın almasından bu yana gerçekleştirdiği en büyük satın alımı olacak.

Microsoft’un Xbox oyun konsoluna sahip olduğunu ve Sony’nin Play Station konsoluyla büyük bir rekabet içinde olduğunu düşünürsek, bu satın alımı oyun sektörü için çok büyük bir atılım olarak nitelendirebiliriz. Sony, yeni nesil Play Station 5′i duyurduğundan bu yana gerek sektör gerekse oyuncular için henüz pek de önemli bir atılım gerçekleştirmemişti. 

  • Fakat Microsoft’un ilk atılımı yalnızca bu değil. Microsoft; Fallout, The Elder Scrolls, Dishonored gibi popüler oyun serilerinin yapımcısı Bethesda‘yı 2021 yılının başlarında 7,5 milyar dolara satın almıştı.

🔎 Activision Blizzard (ATVI)’ı Biraz Yakından Tanıyalım

  • Piyasa Değeri: 50,93 milyar dolar
  • F/K Değeri: 19,27
  • Konsensüs Hedef Fiyat: $90,45
  • 2021 EPS (Hisse Başına Kâr): $3,80
  • İleriye Dönük 2022 ve 2023 EPS: $3,80 / $4,57

Activision Blizzard, dünya çapında oyun ve eğlence hizmeti geliştiren ve yayınlayan bir şirkettir. Şirket; Activision Publishing, Blizzard Entertainment ve King Digital Entertainment adıyla üç farklı segmentte faaliyet gösteriyor.

Şirketin imzasının bulunduğu en popüler oyunlar: Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Hearthstone, Overwatch, Starcraft ve Candy Crush’tır. Activision Blizzard, gelir bakımından ABD merkezli en büyük video oyunu yayıncılarından biridir ve piyasadaki en büyük rakipleri Electronic Arts (EA) ve Take-Two Interactive (TTWO)’dir. 

⏪ Şimdi de Biraz Geriye Dönüp Bakalım

2021 yılında Activision Blizzard hakkında tüm dünya gündemine bomba gibi bir haber düşmüştü. Activision Blizzard, içerisinde yönetici konumundaki çalışanlarının da bulunduğu taciz skandalları ortaya çıkmıştı. Bu olay eyalet mahkemesine taşınıp incelenmeye başlanmıştı. Yaşanan bu skandal sonrasında şirket, adı geçen birçok çalışanını işten çıkardı. 

  • Şirket, aynı dönemde en popüler oyun serilerinden biri olan Overwatch’un devamı Overwatch 2’yi yayınlamaya hazırlanırken yaşanan bu olayların ardından oyunu süresiz olarak erteledi.

Yaşanan bu olaylardan sonra dikkatleri üzerine çeken Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, bugüne kadar 50’ye yakın kişiyi işten çıkardı. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alım işlemleri bittiğinde Activision Blizzard’ın, Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’a bağlanması bekleniyor. Böylelikle Activision Blizzard’ın CEO’su Bobby Kotick’in göreve devam edip etmeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Activision Blizzard Sets a High-Score Following Microsofts Planned 68,7 bln Purchase

‘Cube Crawls’ and ‘Frat Bro’ Culture: California’s Huge Activision Blizzard Lawsuit Alleges Yet Another Toxic Workplace in the Video Game Industry

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı