Borsa Haberleri

Microsoft ve Activision için Yolun Sonu Yaklaşıyor

Temmuz 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Microsoft ve Activision için Yolun Sonu Yaklaşıyor

Bugün Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard’ın (ATVI) 69 milyar dolarlık anlaşmaları için resmi olarak son gün. 

En son ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) geçtiğimiz haftaki itirazlarının reddedilmesinin ardından piyasalarda anlaşmanın kesinleşmeye yakın olduğu beklentileri artmıştı. Hatta Microsoft, anlaşmanın en büyük itiraz maddelerinden biri olan tekelcilik endişelerini azaltmak için dün Sony (SONY) ile Call of Duty için bir anlaşma bile yaptı. 

Son durumda ise İngiltere’nin rekabet kurulundan son dakika gelen yeni taleplerle birlikte şirketlerin anlaşmayı iptal etmek yerine hafif bir gecikmeye takıldığı belirtiliyor.

Özellikle ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun anlaşmayı engelleme çabalarından sonuç alamamasıyla, geriye kalan en büyük engel İngiltere’de nisan ayında alınan ve anlaşmayı müzakerelere kadar engelleyen bir karar oldu.

Basında çıkan haberlere göre, iki şirket anlaşmayı tamamlamak üzere ve birbirlerinden uzaklaşmak niyetinde değiller. Aksine, düzenleyicileri tatmin edebilmek için fesih tarihinin uzatılması üzerinde çalışıyorlar.

İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi’nin dün düzenlediği konferansın temyiz sürecine şartlı bir ara verilmesiyle sonuçlanmasının ardından, dikkatler Microsoft’un İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nu vetosunu kaldırmaya yetecek kadar yatıştırmak için anlaşmasını nasıl değiştirebileceğine çevrildi.

Bu görüşmeler günler hatta haftalar sürebilir. CMA da soruşturmasının son tarihini 29 Ağustos’a kadar uzattı.

İngiltere, Microsoft ve Activision Blizzard arasında kalan tek büyük yargı mercii. Yani ikiliyi, verdikleri tavizler ve tatlı dilleriyle İngiltere’nin rekabet kurumunu da ikna ettikten sonra kimse durduramaz diyebiliriz. 

Warren Buffett farkı: Anlaşmanın tamamlanmaya bir adım uzakta olduğu yaygın bir düşünce gibi görünüyor. Yatırım gurusu Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA) Activision Blizzard’daki hisselerinin önemli bir bölümünü sattı.

Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bir 13G dosyasına göre Nebraska merkezli holding, Activision’da 14.658.121 hisse ile 1,9%’luk bir paya sahip olduğunu açıkladı. Bu oran, mart sonunda 6,3% ve 2022 sonunda 6,7%’ydi. 

Anlaşmanın yaklaşmasına ilişkin beklentilere paralel Activision hissesi açılış öncesinde 3%’ün üzerinde değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha, CNBC