Microsoft

Microsoft, UBS Not Artışı ve Activision Gelişmeleriyle Yükseldi

Microsoft, UBS Not Artışı ve Activision Gelişmeleriyle Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Bir süredir yapay zekâya yönelik regülatör endişeleri ve Activision Blizzard (ATVI) satın alımına yönelik bitmek bilmeyen sorunlarla boğuşan Microsoft’un (MSFT) yüzü gülmeye başladı. 

Önce Activision meselesinden bahsedelim. Şirket, uzun bir süredir Call of Duty yaratıcısını satın almaya yönelik eleştirilerle karşı karşıyaydı. Microsoft’un 69 milyar dolarlık söz konusu satın alımı, ABD ve İngiltere’deki regülatörlerin engeline takıldı. 

Regülatörlerin Microsoft’un Activision’ı satın almasının rekabeti zedeleyeceği endişelerine rağmen, bu hafta ABD FEderal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) anlaşmanın engellemesine yönelik başvurusu ABD’li bir hakim tarafından reddedildi. 

İkili için bu oldukça iyi bir gelişme. Rekabet endişelerine paralel olarak şirket, anlaşmanın tamamlanması için elindeki tüm kozları oynadı ve hatta İngiltere’deki bulut oyun segmentini satmayı değerlendirdiğini açıkladı. 

Tüm bu çabalar meyvesini veriyor gibi görünüyor. İngiltere’nin rekabet otoritesi, bugün Microsoft ve Activision anlaşması için önceden belirlenen son tarihin uzaltıldığını açıkladı:

Soruşturma Grubu, son tarihi altı hafta uzatmaya karar verdi. Bu nedenle, revize edilen süre 29 Ağustos 2023 tarihinde sona erecektir.” 

Artık Microsoft ve Activision’ın İngiltere’deki otoritelerin endişelerini gidermek için daha iyi ve yeni teklifler sunması gerekecek. CNBC’ye konuşan analistler, bu tekliflerin güçlendirilmiş lisans anlaşmalarını içerebileceğini söyledi.

Bir destek de UBS’ten geldi: Activision gelişmelerinin yanı sıra Microsoft’un yüzünü güldüren bir diğer gelişme de UBS’ten gelen açıklamalar oldu. Banka, daha iyi bir bulut ortamı ve yapay zekânın faydalarıyla Microsoft’un önünde sağlam bir yol olduğunu düşünüyor.

UBS analisti Karl Keirstead, Microsoft’un “NÖTR” notunu “AL” olarak yükseltti ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 345 dolardan 400 dolara çıkardı. 

Analist, hem Azure hem de Amazon’un (AMZN) AWS’si için yapılan harcamaların geçtiğimiz yıl “gözle görülür” bir yavaşlamanın ardından istikrar kazanmaya başladığına dair kanıtlar olduğunu belirtti. 

Şirket hisseleri, söz konusu gelişmelerle açılışta 1%’in üzerinde değer kazandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha