Microsoft

Microsoft, Nvidia Bağlılığını Azaltmaya Hazırlanıyor

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Nvidia Bağlılığını Azaltmaya Hazırlanıyor

Microsoft (MSFT), Maia yapay zekâ çipinin performansını artırabilecek ve şirketin çip devi Nvidia’ya (NVDA) olan bağlılığını potansiyel olarak azaltabilecek yeni bir ağ kartı geliştiriyor.

The Information’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın ağ kartı çalışmalarına öncülük etmesi için ağ donanımı geliştiricisi Juniper Networks’ün (JNPR) kurucularından Pradeep Sindhu’yu görevlendirdiği belirtildi. Microsoft, geçen yıl Sindhu’nun sunucu çipi girişimi Fungible’ı satın almıştı.

Habere göre yeni ağ kartı Nvidia’nın ConnectX-7 kartına benziyor ve çip geliştiricisi bu kartı grafik işlemci birimleriyle (GPU’lar) birlikte satıyor. Ekipmanın geliştirilmesi bir yıldan fazla sürebilir ve başarılı olması halinde OpenAI’ın modellerini Microsoft sunucularında eğitmesi için gereken süreyi kısaltabilir ve süreci daha ucuz hale getirebilir.

Teknoloji devleri arasında gösterilen ve operasyonlarını bulut ve yapay zekâ gibi alanlara doğru çeşitlendiren Microsoft, ChatGPT üreticisi OpenAI’a milyarlarca dolar yatırım yaptı ve teknolojisini çok çeşitli ürünlere dahil ederek Windows üreticisine yapay zekâ yazılımı satma yarışında bir adım öne geçti.

Şirket, kasım ayında büyük dil modellerini çalıştırmak ve yapay zekâ hesaplamalarını desteklemek için tasarlanan bir çip olan Maia’yı tanıtmıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters