Borsa Haberleri

BigTech Sahnesinde Güçlü Bir Bilanço: Microsoft

April 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BigTech Sahnesinde Güçlü Bir Bilanço: Microsoft

Microsoft (MSFT) hisseleri, piyasa sonrası işlemlerde 6%’ya kadar yükseldi. Hisselerin yükselmesinde, şirketin analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek bilançosu ve mevcut çeyrek için iyimser bir görünüm yayınlaması etkili oldu. 

Microsoft’un geliri, 31 Mart’ta sona eren çeyrekte, önceki çeyrekteki 20%’ye kıyasla yıllık olarak 18% arttı. Satış ve pazarlama harcamaları, bir önceki çeyreğe göre 10% bir değer kaydederken, üç yıldan fazla bir sürenin en hızlı büyümesi olan 5,6 milyar dolara ulaştı.

Microsoft’un Finans Şefi Amy Hood, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde şirketin bir sonraki çeyrek için 52,4 milyar ila 53,2 milyar dolar arasında bir gelir beklentisi olduğunu belirtti. 

Hood’un gelir tahmini, StreetAccount tarafından yapılan anket sonuçlarının çok üstünde bir tahmine işaret ediyor.

Ayrıca Microsoft’un yan kuruluşlarında da bir büyüme gözlemleniyor. SQL Server ve Windows Azure Cloud birinci çeyrek sonunda 19,05 milyar dolar gelir elde etti.

Microsoft’un LinkedIn ve Dynamics‘i içeren üretkenlik segmenti, çeyrekte yaklaşık olarak 17% artışla 15,79 milyar dolar gelir kaydetti.

Microsoft’un birinci çeyrekteki net kazancı şirketin diğer çeyreğe yönelik beklentilerinin olumlu yönde olmasına zemin hazırlıyor.

BigTech Sahnesinde Güçlü Bir Bilanço: Microsoft

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı