Borsa Haberleri

Microsoft, Hacker’ların Peşinde!

April 15, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Hacker’ların Peşinde!

Microsoft (MSFT)‘un da dahil olduğu teknoloji şirketleri geçtiğimiz günlerde ortak bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, dünya çapında çeşitli siber saldırılarda bulunan bir suç çetesini dağıtmaya çalıştıklarını bildirdiler.

Microsoft öncülüğündeki bir siber güvenlik konsorsiyumu tarafından ZLoader yazılımına ait 65 domain ele geçirildi. 

Microsoft siber güvenlik alanındaki ataklarıyla zaten sıklıkla gündeme geliyordu. 

2019 yılında ortaya çıkan ZLoader, çoğu Kuzey Amerika’daki kuruluşları hedef alan, finansal olarak motive edilmiş birçok bilgisayar korsanlığı planında kullanıldı.

Microsoft’a göre, hackerlar sağlık kuruluşlarına yönelik saldırılarda kullanılması gereken bir tür fidye yazılımını hayata geçirmek için bir araya geldiler.

Hackleme girişiminde bulunan kişilerden birinin kimliği tespit edildi ve bilgileri gerekli birimlere iletildi. 

Saldırıları önleme dahil olan siber güvenlik firmaları arasında ABD’den Palo Alto Networks (PANW) ve Slovakya’dan ESET yer aldı.

Bu olay, Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı olan ve siber suçlular veya istihbarat görevlileri tarafından kullanılan bilgisayar alt yapısını ortadan kaldırmaya yönelik en güncel hükümet çabası olarak kayıtlara geçti.

Microsoft geçen hafta, Rusya’nın kullandığı internet domainlerini devre dışı bırakmak amacıyla kurulan bir hacker grubu hakkında da mahkeme kararı alındığını belirtti.  

Microsoft, Hacker’ların Peşinde!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı