Borsa Haberleri

Microsoft-Activision Anlaşması Oyun Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Microsoft-Activision Anlaşması Oyun Sektörünü Nasıl Etkileyecek?
Google News Icon Takip Et

Benchmark, Microsoft’un (MSFT) 69 milyar dolarlık Activision Blizzard (ATVI) satın alımının başarılı bir şekilde tamamlanmasının, oyun sektörü genelinde konsolidasyonu artıracağını düşünüyor. 

Adeta Funda Arar’ın “Arapsaçına döndüm” şarkı sözlerini anımsatan Microsoft-Activision anlaşması, bildiğimiz üzere tamamlanmaya bir adım daha yaklaştı. 

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) anlaşmaya itiraz için açtığı davada dün bölge yargıcı FTC’nin başvurusunu reddetti ve böylece Microsoft’un önündeki engeller kalktı. Bu konuda daha detaylı bilgi için seni şu içeriğimize alalım.

Mahkeme kararını takiben birçok analistin anlaşmanın tamamlanacağına dair beklentileri de güçlendi. Her şey iyi hoş ama bir yandan da oyun sektöründe faaliyet gösteren diğer isimlerin bundan nasıl etkileneceği konusu var. 

Benchmark analisti Mike Hickey, bu dev anlaşmanın tamamlanması durumunda Take-Two Interactive (TTWO), Electronic Arts (EA) ve Roblox (RBLX) gibi şirketlerin de hedef tahtasına yerleşebileceğini düşünüyor. 

Hickey’e göre bu hedef tahtasından bir pay almak isteyen şirketler arasında ise Amazon (AMZN), Tencent (TCEHY), Alphabet (GOOGL), Netflix (NFLX) ve Sony (SONY) gibi teknoloji devleri yer alabilir. 

Hickey ayrıca, hakimin dünkü kararıyla Activision hisse fiyatının, Benchmark’ın 12 aylık ortalama hedef fiyatını aşmasıyla şirketin “AL” notunu “TUT” olarak güncelledi.

Hickey, “Kararın MSFT için büyük bir zafer olduğuna ve önerilen anlaşmayı tamamlaması için önündeki engeli kaldırdığına inanıyoruz. MSFT’nin ATVI’yı başarılı bir şekilde satın almasının, video oyun endüstrisinde daha fazla konsolidasyon için bir katalizör sağlayabileceğini düşünüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha