Microsoft

Microsoft’a İzin Çıktı ama FTC Pes Etmiyor

Temmuz 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Microsoft’a İzin Çıktı ama FTC Pes Etmiyor

Microsoft’un (MSFT) oyun dünyasının en büyük anlaşmalarından biri olarak görülen Activision Blizzard’ı (ATVI) satın alma süreci arap saçından da daha karmaşık bir hâl alsa da artık yolun sonu yakın gibi görünüyor. 

Geçtiğimiz günlerde Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) 69 milyar dolarlık anlaşmayı engellemek için açtığı davanın ardından ABD Bölge Yargıcı Jacquelie Scott Corley, FTC’nin başvurusunu reddetti. 

Corley, “Açıklanan nedenlerle mahkeme, FTC’nin sektördeki bu birleşmenin rekabeti önemli ölçüde azaltabileceği iddiasında galip gelme savını göstermediğini tespit etmiştir. Aksine, kayıtlardaki kanıtlar tüketicilerin Call of Duty ve diğer Activision içeriklerine daha fazla erişebileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle ihtiyati tedbir talebi REDDEDİLMİŞTİR.” ifadelerini kullandı. 

ABD’den gelen kararla İngiltere’deki rekabet otoritesi de bir açıklama yaptı. Mayıs ayında anlaşmayı veto eden İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Microsoft’tan gelen teklifleri değerlendirmeye hazır olduğunu ve şirketlerin Rekabet Temyiz Mahkemesi nezdindeki temyiz başvurusunun durdurulmasını kabul ettiğini açıkladı.

Bir CMA sözcüsü, “Microsoft’un işlemi endişeleri giderecek şekilde yeniden yapılandırmaya yönelik her türlü teklifini değerlendirmeye hazırız.” dedi ve Microsoft ve Activision’ın CMA ile tüm taraflar tekliflerini sunana kadar İngiltere’deki davanın durdurulmasının “kamu yararına olacağı” konusunda anlaştıklarını ekledi.

Ancak tabii ki iş burada bitmiyor. FTC, söz konusu mahkeme kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Microsoft’a da Yararı Yok

Biliyoruz ki bu anlaşmaya yönelik en büyük endişelerden biri de tekelleşme konusu. Ancak Microsoft, bu endişeleri gidermek adına anlaşmanın ardından dünya genelinde milyonlarca kişinin favori oyunu olan Call of Duty’i Sony’nin (SONY) Playstation platformunda da sunmaya devam edeceğini açıklamıştı. 

Hakim Corey ayrıca Microsoft’un Call of Duty’i herhangi bir platformdan çekmek için çok az teşviki olduğunu çünkü oyunun işinin geniş bir oyuncu tabanına erişim gerektirdiğini tespit etti. Oyunu Xbox’a özel hale getirmek, Microsoft’a bu konsollardan daha fazla satmanın teorik getirisine değmeyecek.

Teknoloji Anlaşmaları Durdurulamaz (mı?)

Mahkemenin Microsoft kararı ayrıca FTC’nin büyük teknoloji sektörünü dizginlemek için sürdürdüğü kampanyada kayda değer bir gerileme oldu. Bu yılın başlarında bir federal yargıç, Meta Platforms’un (META) Within Unlimited adlı sanal gerçeklik fitness girişimini satın almasını engellemek için yapılan benzer bir tedbir talebini reddetmişti. 

Ancak bu anlaşma ve Microsoft’un Activision’ı satın alma süreci, diğer büyük teknoloji anlaşmaları için sınırlı bir öneme sahip olabilecek benzersiz vakalar. Meta’nın Within’i satın alma anlaşması çok küçüktü – FactSet’e göre 400 milyon dolar değerindeydi – ve Facebook’un ana şirketinin bir “metaverse şirketi” olma yolundaki sert adımlarının bir parçasıydı. Davaya bakan yargıç, Meta’nın “ilgili pazara girmek için satın alma dışında uygun araçlara sahip olmadığına” karar vermişti.

Buna karşılık, Microsoft’un 75 milyar dolarlık teklifi, kendi donanımı için bir avantaj yaratmaya çalışmak yerine, daha fazla yinelenen gelir elde etmek için kullanıcı tabanını daha da genişletmeye çalışan oldukça başarılı bir bulut bilişim devini temsil ediyor.

Bu noktada FTC’nin Microsoft karşısında aldığı mağlubiyet, kurumu muhtemelen yeniden çizim tahtasına geri gönderecektir. Ancak FTC’nin teknoloji devlerinin büyümesini engelleme çabalarından vazgeçmesi pek olası görünmüyor. Amazon’un (AMZN) iRobot’u satın alma süreci hala kapsam dahilinde ve Roomba’nın üreticisinin hisse fiyatı hala anlaşma fiyatının 23% altında seyrediyor.

Analistler İyimser

FTC’nin itirazına gelen red kararıyla birlikte anlaşmanın gerçekleşeceği beklentileri de artıyor. Raymond James, anlaşmanın gelecek haftaya kadar tamamlanacağı beklentileriyle dünkü gelişmelerle 10% ralli yapan Activision’ın “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” olarak güncelledi. 

Raymond James analisti Andrew Marok, “MSFT/ATVI satın alma destanında bugün yaşanan çifte önemli gelişme, anlaşmanın tamamlanma olasılığı dengesini önemli ölçüde değiştirdi ve artık anlaşmanın 18 Temmuz tarihine kadar tamamlanabileceğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha, Bloomberg, The Wall Street Journal, Seeking Alpha2

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti