Micron, Akıllı Telefon ve PC Satışlarının Düşeceğini Söyledi

July 1, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Micron, Akıllı Telefon ve PC Satışlarının Düşeceğini Söyledi

PC ve akıllı telefon yongası tedarik eden Micron Technology (MU), Perşembe günü yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde satışların büyük oranda düşeceğini söyledi. Şirket, Çin’deki karantina ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan enflasyonun tüketici talebini yavaşlattığını belirtti. Micron CEO’su Sanjay Mehrotra, analistlerle yaptığı bir görüşmede, akıllı telefon ve PC hacminin önemli ölçüde düşeceğini ve şirketin üretim stratejilerinin de buna bağlı olarak düzenleneceğini bildirdi. Micron hisseleri, 2%’den fazla düşerken satışları 16% artarak analistlerin beklentilerini geride bırakmayı başardı. 

Küresel Cep Telefonu Satışları 2022’de Düşebilir

Araştırma ve danışma kuruluşu Gartner, 2022 yılında dünya çapında cep telefonu satışlarının 71% oranında azalacağını ve daha önce yapılan 2,2% büyüme tahminin değişeceğini söyledi. Bu açıklamayla benzer olarak Micron CEO’su Sanjay Mehrotra “PC ve akıllı telefon pazarı, Çin’de azalan tüketici talebi ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle etkilendi.” dedi. Mehrotra, akıllı telefon birim hacminin 5%; PC satışlarının ise geçen yıla göre 10% oranında azalacağını belirtti. Söz konusu açıklamaya göre yılın başında yapılan tahminlere kıyasla akıllı telefonlarda 130 milyon, PC’ler için de 30 milyon birim azalma olacak. 

Şirket, Mevcut Çeyrek İçin Gelir Kılavuzunu 7,2 Milyar Dolara Düşürdü 

Apple, Motorola ve Asus gibi akıllı telefon üreticilerine bellek sağlayan Micron, yatırımcılar için önem taşıyan gelir kılavuzundaki rakamları revize etti. 9 milyar dolarlık konsensüs tahminlerine rağmen söz konusu kılavuzu 7,2 milyar dolar seviyesine düşürdü. Şirket, PC ve akıllı telefon talebindeki azalmaya bağlı olarak üretim stratejilerinin değişeceğini gösterdi. Micron hisseleri, 2 Haziran’da sona eren 2022’nin üçüncü mali çeyreğindeki raporuna göre 2%’den fazla düştü. Satışları ise 16% artarak 8,64 milyar dolara yükseldi ve hisse başı kazancı 2,59 dolar seviyesini gördü.

Micron, Akıllı Telefon ve PC Satışlarının Düşeceğini Söyledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı