Borsa Haberleri

Michael Burry 4 Hissede Alışa Geçti!

June 23, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Michael Burry 4 Hissede Alışa Geçti!

Kilit Noktalar:

  • The Big Short (2015) filminde Christian Bale tarafından canlandırılan ünlü yatırım dehası Michael Burry, piyasaya girmekte herkesin endişe ettiği bu dönemde, agresif şekilde yatırım yapıyor.
  • Enflasyon ve piyasadaki durgunluk hakkında daha ilk çeyrekte endişelerini paylaşan Burry, yakın zamanda yeni bir “Ay’a yolculuk” beklemiyor, ama fırsatları değerlendirmeye de devam ediyor.
  • Peki, bu fırsatlar hangileri? ABD konut piyasasındaki krizi (2008) önceden fark eden yatırım dehası, son zamanlarda şu dört hisseyi yakın markaja aldı: Meta Platforms (META), Alphabet (GOOGL), Booking.com (BKNG) ve Warner Brothers Discovery (WBD). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

Birçok kişi onu The Big Short (2015) filminden tanıyor: Michael Burry. Oscarlı oyuncu Christian Bale’in canlandırdığı Burry, 2008’deki mortgage krizini önceden tahmin ederek yaptığı açığa satışlarla milyonlarca dolar para kazandı. 

  • Açığa satış nedir? Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da bilinen açık pozisyonda önce yüksek fiyattaki varlıklar ödünç alınır. Ardından fiyat düştüğünde bu varlıklar gerçekten satın alınıp aracıya iade edilir. Bu sürece açığa satış denir. Detaylı bilgin için buraya tıkla!

Bu noktadan sonra tam bir yatırım fenomenine dönüşen Burry’nin yaptığı her hamle büyük ses getirdi. 

Ünlü yatırımcı dehası son olarak ise dört hissede yüksek potansiyel gördüğünü açıklayarak tekrardan dikkatleri üzerine çekti!

🌞 Soğuk ve Karanlık İklimde Işık Saçan 4 Hisse

İşte Burry’e göre piyasadaki durgunluğa rağmen hâlâ yüksek potansiyele sahip o 4 hisse!

Meta Platforms ve Alphabet 

Teknoloji ve büyüme hisseleri yaklaşık yarım yıldır gözden düştü. Diğer taraftan Burry, herkesin teknoloji hisselerine veda ettiği bu durgunluk döneminde portföyündeki teknoloji hisselerini artırıyor. 

Ünlü yatırımcının portföyü artık Google’ın ana şirketi Alphabet’in 6.500 hissesini ve Facebook’un ana şirketi Meta Platforms’un 80.000 hissesini içeriyor. 

Bu hisseler Burry’nin portföyünde sırasıyla dördüncü ve altıncı en büyük pozisyonu ifade ediyor.

  • Neden yatırım yapıyor? Yatırım dehasının bu iki şirkete neden yatırım yaptığının net bir cevabı olmasa da muhtemelen Burry, dijital reklamcılık sektöründe hâlâ yüksek bir potansiyel görüyor. Ayrıca iki hissenin son zamanlarda büyük bir düşüş yaşaması Burry için bu iki şirketin değerinin altında fiyatlandığı anlamına gelebilir. 

Booking.com

Seyahat web sitesi Booking.com şu anda Burry’nin en büyük ikinci hisse konumunda yer alıyor. Ünlü yatırımcı ilk çeyrekte şirketin 8.000 hissesini satın aldı.

  • Neden yatırım yapıyor? Booking.com yüksek nakit akışı sağlayan şirketlerin arasında yer alıyor. Burry, uluslararası sınırlar yeniden açıldıkça ve karantinalar hafifledikçe, küresel seyahatin yeniden hareketleneceğini düşündüğüü için şirkete yatırım yapıyor olabilir. 

Warner Brothers Discovery

Medya devi Warner Brothers Discovery, şu anda Burry’nin portföyündeki en büyük üçüncü şirket olarak yer alıyor. Burry ilk çeyrekte portföyüne 750.000 Warner Brothers hissesi ekledi. 

  • Neden yatırım yapıyor? AT&T (T)’nin Warner Brothers ve Discovery’i satın aldıktan sonra iki şirketi birleştirmesinden doğan Warner Brothers Discovery, çatısı altında DC Comics, HBO ve CNN gibi birçok dünyaca ünlü medya şirketini bulunduruyor. Burry, son zamanlarda 44%’e yakın düşüş yaşayan şirketi değerinin altında görüyor olabilir. 

Michael Burry 4 Hissede Alışa Geçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı