Borsa Haberleri

MIATK Neden Tavan Yaptı?

Şubat 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
MIATK Neden Tavan Yaptı?

Mia Teknoloji (MIATK), ABD merkezli bir şirket ile lisans ve ortaklık anlaşmasına imza attı. Yapılan KAP açıklaması sonrası Mia Teknoloji Hisseleri bugün borsada tavan seviyeden işlem görmeye başladı.

Anlaşma şirketin, sahip olduğu sağlık yazılımlarının New York merkezli iştiraki MIA Tech Corporation’a ürünlerin satış ve pazarlaması ile ilgili olarak lisans verilmesi ve MIA Tech Corporation’ın 51% payının ABD merkezli bir yatırımcıya satılmasını kapsıyor.

Anlaşma kapsamında, sağlık alanında geliştirilen yazılımlar, MIA Tech Corporation üzerinden satılacak.

Yapılan açıklamaya göre MIA Tech Corporation’a toplamda 90.1 milyon dolarlık lisans satışı yapılacak, ilk etapta 22,5 milyon dolar tutarında satış gerçekleştirilecek. Kalan bakiye kısmı ise MIA Tech Corporation’un faaliyetleri ve yaptığı satışlar çerçevesinde kademeli olarak yapılacak.

Ayrıca söz konusu satış neticesinde elde edilen lisans bedelinin 51%’i Mia Teknoloji tarafından nakden tahsil edilerek bakiyesi MIA Tech Corporation’a sermaye olarak aktarılacak.

Bahse konu yazılım hakkında da bilgi verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yatırım alan yerli ve milli yazılımımız, bir ülkenin tüm sağlık faaliyetlerinin merkezi bir platform üzerinden entegre bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Çeşitli yazılım ve donanım entegrasyonları ile beraber oluşturulan modüler yapıyla sağlık sistemlerinde kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak ölçekte bir sistem sunulmaktadır. Bu sistem, uygulama yapılan ülkelerin ya da bölgelerin sağlık altyapısı anlamında kalkınmasını sağlayacağı gibi nitelikli iş gücüne de önemli ölçüde katkı sağlayarak ileri düzey sağlık çözümleri/hizmetleri sunacak kapasitededir.”

Yapılan açıklamada yeni yatırımla birlikte 2030 yılında 18 Milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen Orta Doğu Bölgesi ve Kuzey Amerika başta olmak üzere, uluslararası sağlık bilişim piyasasında iş geliştirme faaliyetlerine başlanacağı bildirildi. Açıklamada “Alıcının faaliyetleri ile iş geliştirme operasyonları, pazar payı büyümesi ve Ar-Ge faaliyetleri de aynı zamanda desteklenerek uzun vadeli iş birlikleri ile çeşitli yatırımlar gerçekleştirilmesi planlamaktadır.” denildi.

Hisseleri Tavan Seviyede

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle Mia Teknoloji hisseleri bugün borsada tavan seviyeden işlem görüyor. MIATK, 9,92% artış ve 62,60 lira seviyesinden işlem görüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti