Borsa Yorumları

Meta’ya Karşı Apple: VR Teknolojisinin Kralı Kim Olacak?

Haziran 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Meta’ya Karşı Apple: VR Teknolojisinin Kralı Kim Olacak?

Meta Platforms (META) ve Apple (AAPL) tüketici elektroniğinin yeni popüler çocuğu sanal gerçeklik (VR) teknolojisinde çekişmeli bir rekabete girdi. 

Apple’ın yeni VR ürünü Vision Pro, kullanıcıların bir bilgisayar ortamında birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren metaverse isimli sanal gerçeklik alanına yönelik çalışmaların görünürde azaldığı bir ortamda geldi. 

Metaverse hevesinin azalmasının yanı sıra Vision Pro’nun 3.499 dolarlık fiyatı da eleştiriye sebep oldu. Evet, oldukça niş bir ürün ama bu fiyatı gerçekten hak edip hak etmediği hâlâ bir tartışma konusu. 

Ancak Analist Andrew Uerkwitz’e göre diğer sanal gerçeklik ürünleriyle karşılaştırıldığında Vision Pro parasının karşılığını verecek gibi görünüyor. Uerkwitz, “Teknoloji, şimdiye kadar gördüğümüz her şeyi geride bırakıyor. Vision Pro, bu fiyatı hak ediyor.” diyor. 

Apple’dan önce Meta vardı: Hatırlıyorsan, Meta da geçtiğimiz aylarda Quest isimli 299 dolarlık bir VR ürünü tanıtmıştı. Uerkwitz, bu iki ürünü karşılaştırmak konusunda biraz çekingen çünkü iki şirketin farklı hedefler kovaladığını düşünüyor. 

Apple’ın ürün tanıtımında “uzaysal bilişim” gibi ifadeler kullanarak Vision Pro’yu kişisel bir bilgisayar tadında geliştirdiğini belirten Uerkwitz, öte yandan Meta’nın ürünün yalnızca eğlence amacı taşıdığını söylüyor. 

Uerkwitz, Apple’ın kullandığı bu dilin oldukça stratejik olduğunu belirtiyor. Şirket, Vision Pro’yu bir bilişim ürünü sunduğu için potansiyel müşteriler ürünün fiyatını Quest yerine bir Mac Pro bilgisayarla karşılaştırabilir. 

Meyve veren ağaç taşlanır: Apple’ın Vision Pro’suna yönelik heyecanın yanı sıra eleştiriler de var. Örneğin UBS, geçtiğimiz günlerde iPhone satışlarındaki görece düşüş ve tedarik zinciri sıkıntılarına paralel, Vision Pro’nun 2024’te 1 milyonun altında satılabileceği beklentileriyle Apple’ın notunu “NÖTR” olarak düşürmüştü. 

Öte yandan Uerkwitz ise Apple’ın zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Apple Watch ve iPhone örnek gösteren analist, şirketin ürünlerinin halk tarafından biraz geç takdir edildiğini hatırlattı. 

Meta değil, Apple yolu açıyor: DA DAvidson Analist Tom Forte de, öncelikle yüksek fiyat noktası nedeniyle yeni VR teknolojisinin tüketici tarafından benimsenmesi konusunda şüpheli. Forte, “Apple’ın VR alanına girişinin adaptasyon kapsamında bir katalizör görevi görmesi gerektiğine inanıyorum ancak önemli yapısal zorluklar devam ediyor.” diyor. 

DA Davidson analistlerine göre bu rekabetin kazananı Meta olacak. Forte, Meta Platforms’un bu ayın başlarında 499 dolar olarak duyurulan ve bu sonbaharda piyasaya sürülmesi hedeflenen Quest 3’e atıfta bulunarak, “Bize göre Meta Platforms, Apple’ın tüketici adaptasyonunu teşvik etmesinden ve çok daha düşük fiyatlarla bir ürün sunmasından oldukça kazançlı çıkacak.” yorumunu yapıyor.

Meta, görünüşe göre diğer analistlerden de iyi not alıyor. Piper Sandler, geçtiğimiz günlerde Meta’nın 12 aylık ortalama hedef fiyatını 270 dolardan 310 dolara, Wolfe Research de 300 dolardan 330 dolara taşıdı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1, 2

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti